Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

fara sa fiu subiectiv aici prefer bmw.la merc mi se pare mai potrivit pensionarilor

 

Uita-te la noul SL... eu nu vad nimic de pensionari in ea. Cu parere de rau o spun, dar imi place mai mult decat noul 6.

 

Scaunele arata incredibil! La fel si consola centrala, da senzatia de materiale de mai buna calitate decat cea de la seria 6.

 

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

CL-ul de mai sus ar trebui comparat cu sesar-ul vechi, nu cu ultimul model. :pardon:

 

Mie imi plac oricum ambele marci. Nu cred ca as putea alege vreodata, daca as fi pus intr-o asemenea situatie.

 

Ce pesa e si SL-ul nou, lumeeee ! :rolleyes:

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

Interiorul la Merc e mai trist, nici nu se compara cu dinamismul formelor si al planurilor de la BMW.

 

Bordul ala de Merc, daca-l puneai la o Toyota sau altele similare, nu ma mira. Bineinteles ma refer doar la design, cu siguranta materialele sunt super si la Merc.

Link to comment
Share on other sites

Cica in decembrie acum o sa prezinte urmatorul SL.

Am gasit si o comparatie intre CL si sesar:

 

http://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/Bildvergleich-BMW-6er-Coupe-F13-Mercedes-CL-Interieur.jpg

Pai CL-ul ala are cativa ani de la aparitie, este normal ni se para invechit. Si mie imi place mai mult interiorul noului seria 6, dar atat.

Personal, nu dau CL-ul nici pe mama BMW-ului, si mi s-ar rupe p**a daca ma striga lumea "pensionarul".

SL-ul nou este criminal, pur si simplu m-a lasat tablou.

Edited by shoot3r90
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Cica in decembrie acum o sa prezinte urmatorul SL.

Am gasit si o comparatie intre CL si sesar:

 

http://www.bmwblog.com/wp-content/uploads/Bildvergleich-BMW-6er-Coupe-F13-Mercedes-CL-Interieur.jpg

BMW a crescut foarte mult interesul avand in vedere interiorul. Se vede clar ca tot ce a iesit nou de la bmw este cu un interior foarte frumos si ergonimic, daca nu chiar cel mai...

 

btw: regele si regina, bmw si mercedes :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
sl-ul nou imi place exterior mai mult decat noul 6 desi ala e misto. sl-ul insa pare mai de lux, e mai elegant. in general insa la interioare mercedes nu-mi plac de loc, designul mi se pare obosit, parca sunt niste cozonaci, si bordul si scaunele. ma omoara obsesia asta de a face totul rotund si bulbucat pe bord. bmw mi se pare mai misto. apoi audi. la aia designul e bunicel, cam prea incarcat dupa gustul meu, pastreaza ceva de vw. in plus in 2 ani zici ca are 20, se rod pieile, plasticele...etc. pana si porsche sufera de asta, de plastice fragile si zdranganitoare. mor cand vad la masini scumpe vopsea argintie sau plastice compozite cu aspect de metal in loc de trim metalic masiv. bmw e mai din topor, pielea mai groasa chiar daca nu asa de aspectuasa, butoanele mai solide. mie asa imi place. evident chestie de gust la fiecare.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

in 2 ani zici ca are 20, se rod pieile, plasticele...etc. pana si porsche sufera de asta, de plastice fragile si zdranganitoare. mor cand vad la masini scumpe vopsea argintie sau plastice compozite cu aspect de metal in loc de trim metalic masiv.

Te-ai urcat vreodata intr-un seria 3 e90 ? Daca nu te-ai urcat, iti spun eu ca interiorul arata ca dracu dupa 2-3 ani. Oricat de mult ai incerca sa-l pastrezi intr-o stare perfecta, nu ai nici o sansa in fata plasticelor de proasta calitate.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Unpic aiurea sondajul.Sunt de parere ca fiecare isi discuta gusturile si in functie de buzunar pentru ca nu poti fi sigur de calitatea unei masini pana nu o cunosti si pentru aceasta este nevoie sa o detii sau sa fi fost mai mult timp in preajma ei.Pozele dupa parerea mea sunt egal cu 0 in ziua de azi cu atatea mijloace de editare s.a.

 

Si de ce doar bmw si mercedes .Era mult mai ok daca se discuta despre un model iesit relativ in acelasi timp.

Consider ca tot timpul bmw s-a ocupat mai mult pe linia de sportivitate si eleganta pe cand mercedes de confort si optionale .

Edited by polarx19
Link to comment
Share on other sites

Te-ai urcat vreodata intr-un seria 3 e90 ? Daca nu te-ai urcat, iti spun eu ca interiorul arata ca dracu dupa 2-3 ani. Oricat de mult ai incerca sa-l pastrezi intr-o stare perfecta, nu ai nici o sansa in fata plasticelor de proasta calitate.

daca nu o speli niciodata in acesti 2 ani

ca daca o cureti cu ce trebuie si cum trebuie eu iti grantez ca tine si inca foarte bine

Edited by ionut1985
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te-ai urcat vreodata intr-un seria 3 e90 ? Daca nu te-ai urcat, iti spun eu ca interiorul arata ca dracu dupa 2-3 ani. Oricat de mult ai incerca sa-l pastrezi intr-o stare perfecta, nu ai nici o sansa in fata plasticelor de proasta calitate.

Vorbesti din auzite sau te-ai urcat tu in vreo cazatura [intretinuta],a mea este din 2005 si nu are nici un buton ros.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pai daca le ingrijiti cu manusi :)

 

Eh, problema e ca premium e un pic mai nepremium fata de cum se faceau (e65 de ex, prin comparatie cu e38, e de cel putin 10 ori mai slab calitativ, mai ales la partea electrica/mecanica).

+1 pai pe vremea cand se face e38 se punea pielea care nu trecea calitativ de toate testele la rolls. Masina mea vede odata pe an un tratament pielea si este in stare f f buna. M am urcat si in 7 arele noi si piele este mult mai subtire. Masina mea are lemn adevarat iar e65 are un plastic frumos colorat si lucrurile pot continua.Acum cateva zile s a suit un patron de service din Cta la mine in masina in spate si zice omul " doamne am uitat ce materiale se foloseau pe vremuri acum nu va mai apuca nici una sa arate asa interiorul dupa 12 ani".

Era in service un domn la vreo 50 de ani cu un x5 nou si a intrat in vb cu mine. Omul face domne am avut si eu un x5 din 2002 si m au batut copii la cap sa iau de asta nou si mi a mancat zilele... ala vechi nu am avut nici o problema la el 6 ani...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

+1 pai pe vremea cand se face e38 se punea pielea care nu trecea calitativ de toate testele la rolls. Masina mea vede odata pe an un tratament pielea si este in stare f f buna. M am urcat si in 7 arele noi si piele este mult mai subtire. Masina mea are lemn adevarat iar e65 are un plastic frumos colorat si lucrurile pot continua.Acum cateva zile s a suit un patron de service din Cta la mine in masina in spate si zice omul " doamne am uitat ce materiale se foloseau pe vremuri acum nu va mai apuca nici una sa arate asa interiorul dupa 12 ani".

Era in service un domn la vreo 50 de ani cu un x5 nou si a intrat in vb cu mine. Omul face domne am avut si eu un x5 din 2002 si m au batut copii la cap sa iau de asta nou si mi a mancat zilele... ala vechi nu am avut nici o problema la el 6 ani...

 

calitatea interiorului tine de optiunile pe care le alegi pe masina , luam exemplu un e60 chel care interiorul oferit de bmw este slab calitativ , la 100.000 km are uzura pe volan , unii au si cusaturi rupte pe scaun, maciulia schimbator zici ca-i de obor , se curata , si se curata chiar si cu unghia cauciucul de pe usi, si acum luam un e60 full , alta piele pe volan , scaune confort ,piele perforata alta calitate, piele pe usi .

 

acum sa vorbim de e65 NFL , sigur, au aparut schimbari destul de mari fata de e38 , primii ani de fabricatie incepand cu 2001 si binenteles ca a avut probleme , gen cd player ASK cu toate ca e harman becker , blocul optic navigatie, si alte cateva probleme , pe care in timp le-au remediat , adica au aparut alte coduri de piese .

Finalii de ask sunt problema de fabricatie la toate NFL -urile din primii ani de fabricatie.

 

Si e38 la vremea lui a avut problemele lui in primii ani de fabricatie . Fiecare are slabiciuni.

 

Pe e65 am piele perforata si scaune confort , sunt foarte multumit de calitatea interiorului , are 250.000 km pe ceas, si ma declar total multumit de calitatea interiorului, daca ar fi lucruri de care sa ma iau , interiorul ar fi ultimul lucru.

 

Ar fi o singura chestie , nu inteleg de ce pragul de plastic e imbracat in strat subtire de cauciuc care se toceste :)) si se vede inestetic , o sa o imbrac in piele intoarsa si gata :)

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

bmw poti sa il compari cu audi si mercedes. personal prefer genul de finisaj interior bmw. plasticele sunt dure si tin in timp. pielea nu e asa fina, e cam carton,dar rezista bine. ce nu-mi pace e cum e cusuta, imperfect. acelasi gen de piele mai groasa e folosit in range rover dar e cusuta bine. audi si mercedes arata mai bine noi dar se uzeaza mult mai repede. bmw foloseste trim din lemn natural, daca cineva a vazut plastic, sunt aftermarket chinezesti.

pun o poza cu 5-ul meu nou si un interior de range 2012 pentru comparatie.

exista si piele nappa la bmw, am avut in niste masini, este si alcantara, ambele insa nu rezista, capata luciu in cca 1 an.

 

http://img14.imageshack.us/img14/6653/22512865.jpg

http://img600.imageshack.us/img600/9250/24622212.jpg

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.