Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tarani, mor de ras, adica si eu m-as face taran singur?? :blink: :) vreau sa spun ca dintotdeauna BMW a fost o marca si este pt cei care doreau sportivitate, simplitate prin design (nu stiu daca designul de astazi mai este asa de simplu ca inainte), o masina cu care sa se poate mandri oriunde. Ex: Copos are seria 7
Link to comment
Share on other sites

Tarani, mor de ras, adica si eu m-as face taran singur?? :)  :D  vreau sa spun ca dintotdeauna BMW a fost o marca si este pt cei care doreau sportivitate, simplitate prin design (nu stiu daca designul de astazi mai este asa de simplu ca inainte), o masina cu care sa se poate mandri oriunde. Ex: Copos are seria 7

177890[/snapback]

 

Nu stiu.

 

Deci acum design-ul este complicat :blink:

 

BMW-ul este o masina "cu care se poate mandri oriunde",deoarece Copos are seria 7. :)

 

In fine,sa revenim la subiectul topicului :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Dupa o lunga anemie a Mercedes, interval in care nu mai luam in considere practic marca asta, ma uit acum si constat ca la fiecare clasa Mercedes are cel putin un model mai atragator. Cum sa mai compari noul S cu 7-le? Ridicol. M5? M6? Ia uitati-va nitel la un SLR Mc Laren cum arata. BMW a ajuns practic sa nici nu mai aiba competitor pt. Mercedes in unele clase sau nise. Nu mai vorbesc la F1 unde Mc Laren are de 3 ori mai multe puncte ca BMW.

Vi se pare ca in ansamblu (considerand toata gama) BMW face masini mai reusite sau Mercedes?

166873[/snapback]

Tu incearca sa vezi dincolo de concept car-uri. Gandeste-te ca BMW are cea mai buna cutie, cea mai buna directie, cel mai bun motor. Gandeste ca McLaren F1 are motor BMW, si inca este una din cele mai tari masini cu toate ca are vreo 15 ani cred...

Link to comment
Share on other sites

Dupa o lunga anemie a Mercedes, interval in care nu mai luam in considere practic marca asta, ma uit acum si constat ca la fiecare clasa Mercedes are cel putin un model mai atragator. Cum sa mai compari noul S cu 7-le? Ridicol. M5? M6? Ia uitati-va nitel la un SLR Mc Laren cum arata. BMW a ajuns practic sa nici nu mai aiba competitor pt. Mercedes in unele clase sau nise. Nu mai vorbesc la F1 unde Mc Laren are de 3 ori mai multe puncte ca BMW.

Vi se pare ca in ansamblu (considerand toata gama) BMW face masini mai reusite sau Mercedes?

166873[/snapback]

Stii ce zicea marele Ilie Nastase ( pe vremuri cand era imaginea BMW)?

De ce sa-ti iei carutza (mercedes) cand s-a inventat masina (BMW) ? Eu sunt de acord cu el...In viatza ta nu o sa simti o masina la Mercedes cum sunt cele de la BMW

Link to comment
Share on other sites

degeaba... BMW nu mai e ce a fost... noile modele parca sunt facute mai mult pt piata americana... (F MARI)

 

deci ca sa nu fiu OFFT, BMW nu mai e ce a fost... si la VARF nu se prea compara cu Mercedes... Divizia M cu divizia AMG... cu parere de rau o spun... cu un 65 AMG nu e de joaca... poti sa ai M6 chipuit... :blink:

 

in rest la masinile "normale" nu e nici o diferentza... depinde doar ce-ti place... la mine BMW (E46 & E39... ultimele BMW-uri adevarate)

166918[/snapback]

 

Ideea este sa nu mai comparati AMG-ul cu M-ul de la BMW.

Diferentza dintre ele este urmatoarea:AMG este un tuner de casa al lui Mercedes, pe care la un moment dat Mercedes l-a cumparat (tocmai pt. a face fatza M-ului de la BMW) Intreba-te ce s-ar intampla daca BMW ar cumpara pe HAMANN...?

Link to comment
Share on other sites

Ideea este sa nu mai comparati AMG-ul cu M-ul de la BMW.

Diferentza dintre ele este urmatoarea:AMG este un tuner de casa al lui Mercedes, pe care la un moment dat Mercedes l-a cumparat (tocmai pt. a face fatza M-ului de la BMW) Intreba-te ce s-ar intampla daca BMW ar cumpara pe HAMANN...?

187535[/snapback]

 

stiu eu... Nu s-ar intampla ABSOLUT NIMIK !!!

 

M .... AMG

HAMMAN ... BRABUS (de asta ai uitat... :blink: )

Link to comment
Share on other sites

da am auzit si io de schintzer mie imi place cu cartofi multi si multa branza !!!

 

io am auzit decat de AC Schnitzer !!! :blink:

187696[/snapback]

Excelent ai sesizat paiul din ochiul altuia ! :)

Asta ne-a ajutat sa observam mai bine superba ta exprimare : "io am auzit DECAT de AC Schnitzer !!! " :)

Link to comment
Share on other sites

da am auzit si io de schintzer mie imi place cu cartofi multi si multa branza !!!

 

io am auzit decat de AC Schnitzer !!! :blink:

187696[/snapback]

Scuze ca nu am pus si AC in fatza lui Schnitzer...Asta nu inseamna ca nu stiu cine este...Si ca ei mai sunt si cei de la Hartge, MST Wiesmann, Breyton...etc Daca ati vedea de pilda ce poate sa faca Hartge dintru-n M3 E46...v-ati cruci...310 km / ora...!!!

Link to comment
Share on other sites

Dupa o lunga anemie a Mercedes, interval in care nu mai luam in considere practic marca asta, ma uit acum si constat ca la fiecare clasa Mercedes are cel putin un model mai atragator. Cum sa mai compari noul S cu 7-le? Ridicol. M5? M6? Ia uitati-va nitel la un SLR Mc Laren cum arata. BMW a ajuns practic sa nici nu mai aiba competitor pt. Mercedes in unele clase sau nise. Nu mai vorbesc la F1 unde Mc Laren are de 3 ori mai multe puncte ca BMW.

Vi se pare ca in ansamblu (considerand toata gama) BMW face masini mai reusite sau Mercedes?

166873[/snapback]

 

Cred ca-ti pot da un raspuns foarte clar!

Eu am un mercedes acuma C Klass motor 2000 benzina 129 cp din 2002.

Is fan BMW dar am gasit aceasta masina la un pret bun si de asta l-am luat. Dar o vand cu prima ocazie. Consum foarte mare, exagerat de mare in oras 15 litri daca ma duc foarte finut. putere din pu.. ma scuzati dar is nervos cand ma gandesc pe ce am dat banii. crede-ma intr-un seria 3 stai mult mai confortabil decat intr-un c Klass. daca mai aveti intrebari eu va pot da raspunsuri dar sa nu credeti ca am sa laud mercedes pentru ca n-am de ce.

Link to comment
Share on other sites

Noile design-uri nu-mi prea merg la inima cu toate ca ma straduiesc , dar cum spunea bunilla mai sus : e46 si e 39 unele din cele mai bune masini si placute.

BMW inceara o noua abordare a pietei si multi din cei ce erau ''BMW-isti'' acum sunt in afara acelui segment de piata .

Ce-i de facut?

NImic asta e si mergi mai departe :blink:

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca nu am pus si AC in fatza lui Schnitzer...Asta nu inseamna ca nu stiu cine este...Si ca ei mai sunt si cei de la Hartge, MST Wiesmann, Breyton...etc Daca ati vedea de pilda ce poate sa faca Hartge dintru-n M3 E46...v-ati cruci...310 km / ora...!!!

188766[/snapback]

 

Hartge tuneaza masini 320 ci. Nicidecum M3 ar fi prea de tot. Scot motorul din 320 ci si-l inlocuiesc cu unul de 5000 V8 de pe un M5 si-l mai tuneaza un pic la 460 de cai, asta la e46, la modelul asta mai nou nu stiu ce motorizare v-or folosi. Bine si modificari la directie s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Hartge tuneaza masini 320 ci. Nicidecum M3 ar fi prea de tot. Scot motorul din 320 ci si-l inlocuiesc cu unul de 5000 V8 de pe un M5 si-l mai tuneaza un pic la 460 de cai, asta la e46, la modelul asta mai nou nu stiu ce motorizare v-or folosi. Bine si modificari la directie s.a.m.d.

188836[/snapback]

post-4220-1170628616_thumb.jpg

post-4220-1170628726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Excelent ai sesizat paiul din ochiul altuia !  :)

Asta ne-a ajutat sa observam mai bine superba ta exprimare : "io am auzit DECAT de AC Schnitzer !!! "  :blink:

188698[/snapback]

 

ia zi tu domnule profesor cum se zice?

 

mai corect s-ar spune DOAR

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

dap... nu am avut rabdare sa citesc mai mult de prima pagina.

Nu are rost thread-ul asta pe un asemenea club. S-a votat subiectiv. Adica cu inima si nu cu capul.

Eu am votat obiectiv si am spus ca Mercedes face masini mult mai bune, mai dotate, mai fiabile, mai comfortabile, mai luxoase etc.

 

Eu am avut E-class (E320). Nu imi permiteam sa bag atata benzina in ea la cat merg eu prin Buc. In plus am avut-o din 97 si in aproape 10 ani nu s-a stricat neam! I-am schimbat totul la timp, revizii la timp etc. Si cand am vandut-o ala a trebuit sa schimbe un simering pe la cutie si un senzor. Testata la tester etc. Masina avea 350.000 km. Era full. SUper comfortabila, sigura, pe sosea statea lipita... tot ce vrei... in afara de consum. Nu puteai sa o folosesti ca masina de oras decat daca aveai prea multi bani. iar daca ai prea multi bani iti iei un model mai nou :blink:

 

Eu mi-am cumparat acest E46 pt ca nu mai aveam bani de Mercedes. Asta ar fi inconvenientul lui. Este scump si scump la intretinere, in comparatie cu BMW care nu este scump la intretinere si gasesti piese peste tot. Mai putin CD-pl ala bussines care mi se pare exagerat de scump.

 

Mie imi place foarte tare masina pe care mi-am luat-o. Nici nu m-am gandit ca o sa imi iau Seria 3. Mi s-au dus din banii de C-class si a trebuit sa ma rezum la una mai ieftina. Am studiat piata bine (orice in afara de seria 3) si am vazut-o pe asta. MI-a luat ochii. Am vazut-o, am testat-o si am cumparat-o. Si nu imi pare rau deloc. O masina frumoasa, nici slaba nici puternica, nu e foarte sigura dar ce masina e?

 

Ideea e ca nu se compara Mercedes cu BMW.

Poti sa compari Seria 7 cu S-class dar... :) ma bufneste rasul...

 

BMW este o masina pt cei care chiar se implica in masina lui. poti sa iti imbunatatesti anumite lucruri la ea singur. acum nu vb de ultimele modele cu stiu eu ce dotari... zic de astea mai pamantene. :) marog... sunt multe motive in general practice.

Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

@lucian1 +bonus iotacizarea

 

@tontto333 superficialitatea nu`i o virtute.din respect pentru restu` colegilor de forum,era obligatia ta sa citesti integral thread-ul.am destui prieteni cu mercedes ce considerau service-ul al doilea garaj,insa tot atat de adevarat este ca suntem pe un forum Bmw....suntem subiectivi. :blink:

Link to comment
Share on other sites

@lucian1 +bonus iotacizarea

 

@tontto333 superficialitatea nu`i o virtute.din respect pentru restu` colegilor de forum,era obligatia ta sa citesti integral thread-ul.am destui prieteni cu mercedes ce considerau service-ul al doilea garaj,insa tot atat de adevarat este ca suntem pe un forum Bmw....suntem subiectivi. :blink:

195678[/snapback]

 

Eu mi-am spus parerea cu privire la subiectul thread-ului. nu aveam obligatia sa citesc toate parerile. am citit cateva. de ce as fi citit 100 de pareri si derivari de la subiect? :)

Cine stie cum merg prietenii tai cu masina :) eu am grija de ea. o calc doar cand e nevoie, gropile incerc sa le ocolesc sau le iau cu a I-a, liniile de tramvai, piatra cubica sau damburile la fel. Ii fac schimburile la timp etc. Daca mergi cu o masina de te doare la basca de ea mi se pare normal sa te tina prin service :)

Nu uita! Masina se razbuna pe tine! Daca nu ai grija de ea nici ea nu are grija de tine :) -- la figurat binenteles...

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am spus parerea cu privire la subiectul thread-ului. nu aveam obligatia sa citesc toate parerile. am citit cateva. de ce as fi citit 100 de pareri si derivari de la subiect? :)

Cine stie cum merg prietenii tai cu masina :) eu am grija de ea. o calc doar cand e nevoie, gropile incerc sa le ocolesc sau le iau cu a I-a, liniile de tramvai, piatra cubica sau damburile la fel. Ii fac schimburile la timp etc. Daca mergi cu o masina de te doare la basca de ea mi se pare normal sa te tina prin service :D

Nu uita! Masina se razbuna pe tine! Daca nu ai grija de ea nici ea nu are grija de tine :D    -- la figurat binenteles...

195685[/snapback]

 

 

eu nu am vrut sa postez la topicul asta pentru ca parerea mea este formata avand in vedere istoricul a 2 masini mercedes :) , dar fiindca vad ca altii o fac ma gandesc ca de ce sa tac eu asa ca :) : eu la masina mea cumparata second hand din germania la 100 000 km nu am avut probleme majore,de fapt pot spune ca nu am avut probleme . parintii prietenei mele au un e classe cumparat de vreo 2 ani din reprezentanta, pe comnda etc nou nout, la 100 000 km fara vreo cativa km ca era inca in garantie spre norocul lor a cedat sistemul de injectie al masinii, repet noroc cu garantia, pt ca mai apoi sa se strice si servo directia definitiv incat oamenii au fost nevoiti sa schimbe pe costul lor ce era de schimbat si a fost de ordinul miilor euro din cate am inteles. pe langa problemele astea au mai fost mici erori de soft indreptate la reprezentanta care nu mai reprezinta interes din moment ce 2 cele mai importante lucruri la masina respectiva au cedat. :blink:

 

sunt constiient ca poate fi un caz izolat la fel cum poate fi un standart, tocmai de aceea nu am vrut sa imi dau cu parerea :) dar cand vad ca altii emit teorii despre arta de a face dragote si ei sunt dezvirginati doar manual ... (singurul exemplu la care m-am gandit :D ) ma cam ... deranjeaza. tre sa stim sa si tacem chiar daca e un forum , daca vine unu care a lucrat intr-un service de 25 de ani sau altul care a avut 2 masini din ambele marci CEL PUTIN mai vorbit.

 

oricum toate bune ... si nu am vrut sa fie un mesaj dur ci doar seios sa zicem :D

Link to comment
Share on other sites

eu nu am vrut sa postez la topicul asta pentru ca parerea mea este formata [...]

sunt constiient ca poate fi un caz izolat la fel cum poate fi un standart, tocmai de aceea nu am vrut sa imi dau cu parerea  :) dar cand vad ca altii emit teorii despre arta de a face dragote si ei sunt dezvirginati doar manual ... (singurul exemplu la care m-am gandit  :blink: )  ma cam ... deranjeaza. tre sa stim sa si tacem chiar daca e un forum , daca vine unu care a lucrat intr-un service de 25 de ani sau altul  care a avut 2 masini din ambele marci CEL PUTIN mai vorbit.

 

oricum toate bune ... si nu am vrut sa fie un mesaj dur ci doar seios sa zicem  :)

195718[/snapback]

 

Sigur ca da..... ai vrut doar sa intervi cu atitudine de flota si sa insulti voalat.

In alta ordine de idei, Taica-miu a avut o mare firma de taxiuri si a avut muuuulte Mercedes-uri (si taxiuri in jur de 100 doar mercedes) - erau niste E-class-uri crem daca mai stii - asa ca stiu despre ce e vb. Am avut (deci condus) 2 Mercedes-uri de cand am permis-ul. Unul 7 luni si altul un an jumatate.

 

Nu stiu de ce sari ca muscat de fund, ca nu am criticat BMW. Chiar am laudat aspectele practice. Sigur ca daca as fi avut o galagie de bani mi-as fi luat Mercedes. Dar uite asa am descoperit BMW. Mai exact masina din avatar... de care sunt foaaaarte multumit. Entuziasmat chiar.

M-am gandit si eu sa ii mai pun ceva CP dar am fost sfatuit de mecanic sa nu fac asta deoarece la modelele astea diferentialul pe spate nu tine si se "sparge"... deci raman cu astia 105cp.

 

Nu mai lua totul asa personal si nu mai ataca persoanele; Ataca parerile cu argumente daca vrei.

Pe alte forum-uri asta se considera "Flame" si se pedepseste cu warn si apoi bann. Deoarece provoci o alta persoana la scandal.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.