Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

re: pb

toata legislatia asta rohs a presupus mari costuri si a inlocuit un rau mic si incert cu altul mult mai mare.

pe de o parte, nu este dovedit ca plumbul din electronice afecteaza direct omul, nu exista mecanism de transfer/ absorbtie. pana si nasa recunoaste:

http://nepp.nasa.gov/whisker/reference/tech_papers/2011-kostic-pb-free.pdf

pe de alta parte, bateriile cu pb, de departe cel mai mare element poluator sunt exceptate din normele rohs pentru ca nu exista alternativa. cum teoriile conspirationiste se nasc una din alta este posibil ca tot circul sa fie doar un hoax menit sa impulsioneze o noua industrie si tehnologie. problema e ca tot ce se fabrica acum rohs va sfarsi prematur din motivele mentionate in postul lui bala.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Depinde si de clasa, de ex la high sedan S class bate TOT.

Mai au modelele de top SL 63/5 AMG care pisa orice M power de la BMW la toate capitolele. Au clasa CL care nu are concurenta...

 

Poate seria 3 cu c class sau seria 5 cu e class eventual gl cu x5 samd merita comparate insa la clasa S, SL, CL... BMW nu are cu ce concura in segmentul ala.

La fiabilitate sunt o idee mai fiabile ca bmw dar nu cu mult. Legat de senzatii, nu stiu ce sa zic, eu am o senzatie mult mai placuta cand iau o curba cu o suspensie double wishbone ( mercedes ) decat un cacat de mcpherson ( bmw )

 

Ah si sa va zic o chestie foarte importanta despre MB. Daca masina ta este iesita din garantie dar ai service efectuat la ei ( au preturi mici la manopere cel putin in Cluj ) si iti pica vreun ELEMENT DE SIGURANTA poti face cerere si ti le inlocuiesc, platesti doar manopera. Eu n-am auzit asa ceva la BMW si am avut destule

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

Am avut si BMW destule si cateva Mercedesuri si sincer mie mi-au placut mai mult MB la unele aspecte si mai mult BMW la alte aspecte. Sunt destul de echilibrate intre ele dar dupa cum spuneam de la S in sus BMW nu mai are nici o sansa.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie imi plac si unele modele asa mai de mijloc, spre exemplu E coupe, concurentul sau este seria 6? Pai mie E-ul mi se pare mult mai frumos decat seria 6 si E-ul asta nou cu pachet AMG e ...speachless, la fel si C-ul coupe.

Si sunetul unui AMG imi place mai mult decat sunetul unui M, nu dati cu pietre sunt parerile mele proprii si personale :).

Link to comment
Share on other sites

Ne oprim si noi gandim si apoi discutam ? La momentul actual, Mercedes sta mai bine, dar la mustata. Intr-un fel si mie-mi plac mai mult, din prisma faptului ca ori de cate ori am nevoie de o piesa de acum 50 de ani, se gaseste. La BMW, nema.

 

Se mai gasesc inca si cataloagele cu piese pentru motoarele DB ce echipau tancurile.

 

Francois Roland, Mercedesul avut de tine, W220 a fost una dintre cele mai slabe Mercedesuri. Saltul care l-a propus l-a adus in groapa.

 

Baietii astia zic asa, pentru modelele selectate de mine. Pe site, se pot face combinatii de "n" luate cate ţaşpe.

post-55215-0-54706300-1371333599_thumb.jpg

post-55215-0-35320900-1371333607_thumb.jpg

post-55215-0-14628300-1371333615_thumb.jpg

post-55215-0-36370100-1371333625_thumb.jpg

post-55215-0-21538700-1371333633_thumb.jpg

post-55215-0-10497700-1371333641_thumb.jpg

post-55215-0-46743100-1371333649_thumb.jpg

Edited by Scufi
Link to comment
Share on other sites

Acum a aparut noul S si am inteles ca va disparea CL-ul adica va disparea denumirea de CL, se va numi S coupe.

Oricum CLS-ul, E-ul coupe si CL-ul sunt in topuri la mine.

 

Ne oprim si noi gandim si apoi discutam ? La momentul actual, Mercedes sta mai bine, dar la mustata. Intr-un fel si mie-mi plac mai mult, din prisma faptului ca ori de cate ori am nevoie de o piesa de acum 50 de ani, se gaseste. La BMW, nema.

 

Se mai gasesc inca si cataloagele cu piese pentru motoarele DB ce echipau tancurile.

 

Francois Roland, Mercedesul avut de tine, W220 a fost una dintre cele mai slabe Mercedesuri. Saltul care l-a propus l-a adus in groapa.

 

Baietii astia zic asa, pentru modelele selectate de mine. Pe site, se pot face combinatii de "n" luate cate ĂžaÂşpe.

Adica tu vrei sa zici ca un E65 este mai fiabil decat un w220?

Link to comment
Share on other sites

Cosmine, tu cand inveti engleza si cand stii sa studiezi unele rapoarte facute de Dekra, atunci ai dreptul sa-mi adresezi o intrebare pertinenta.

 

Citez din raportul mai lung pentru anul 2013, ca s-a adus vorba de SL-uri.

 

The Audi A4, Ford C-MAX and BMW Z4 came out on top in the 2013 DEKRA Used Car Report. The Audi A4 defended the title of “Best of All Classes” as the vehicle showcasing the best properties across all mileage ranges, seeing off competition from the Mercedes-Benz C-Class and the Volvo S80/V70. The Ford C-MAX and BMW Z4 share the top spot in the “Vehicle of the Year” category with the best individual faults index. The Mercedes-Benz E-Class ranked in third here. In conducting the evaluations for the DEKRA Used Car Report, the experts filter through the results of 15 million vehicle inspections conducted in the past two years, looking for information that is relevant in evaluating used cars.

Link to comment
Share on other sites

Era vorba de BMW vs Mercedes, daca vrei sa ne comparam cuunostintele in engleza la orice ora doresti, ce treaba are S-classe si SL cu ford C-Max, Z4 si cu A4?

Concurentul S-ului w220 este E65 care stie toata lumea ca nu e un monument al fiabilitatii.

Cand iti mai cobori nasul de prin nori poate mai discutam, pana atunci trateaza-ma cu indiferenta.

Apropo de studiat rapoartele si toate talentele tale, imi permiti sa te ating?

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Scuza-ma, dar unde ar trebui sa cobor, cand tu nu poti urmari cu degetul pe ecran niste cifre. In schimb preferi sa mergi ca boul la jug pe folclor. Si nu incerc sa te jignesc aici, doar sa-ti compar atitudinea.

 

E o intrebare cam proasta, cea cu atinsul, nu crezi ?

Edited by Scufi
Link to comment
Share on other sites

Auzi vezi ca inca nu te-am inrudit cu nici un animal, desi imi sta pe varful degetelor sa tastez cateva animale cu care te-ai putea inrudi dupa comportament, eu te-am intrebat ceva, E65 este mai fiabil decat w220?

Puteai sa raspunzi ma omule nu este mai fiabil, cu toate ca daca citesti topicurile de la seria 7 despre E65 iti vine sa nu te prea apropii de masina aia.

Eu am comparat problemele celor de pe mercedesclub la W220 cu cele de pe forum de aici de la E65 si acolo se plang mai putini de probleme cu masina(intr-un timp eram hotarat sa iau un w220, dar mi-am dat seama ca imi ingropam banii, la fel si cu E65).

Link to comment
Share on other sites

Auzi vezi ca inca nu te-am inrudit cu nici un animal, desi imi sta pe varful degetelor sa tastez cateva animale cu care te-ai putea inrudi dupa comportament, eu te-am intrebat ceva, E65 este mai fiabil decat w220?

Puteai sa raspunzi ma omule nu este mai fiabil, cu toate ca daca citesti topicurile de la seria 7 despre E65 iti vine sa nu te prea apropii de masina aia.

Eu am comparat problemele celor de pe mercedesclub la W220 cu cele de pe forum de aici de la E65 si acolo se plang mai putini de probleme cu masina(intr-un timp eram hotarat sa iau un w220, dar mi-am dat seama ca imi ingropam banii, la fel si cu E65).

 

 

Ai scris atat de mult si totusi mai nimic.

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fi ruda cu CalinSl, altfel nu inteleg de ce urli in gura mare cu indiferenta ta, ca apoi sa ma mai intrebi ceva. Nu e mai simplu sa nu zici nimic ? In plus de asta, nu vad cine esti tu sa te ascult, avand in vedere ca la concret nu ai putut sa zici nimic, doar ai balbait ca mercedesclub si ca tu vroiai W220, dar n-aveai bani si ai sperat la un E65. Edited by Scufi
Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa fi ruda cu CalinSl, altfel nu inteleg de ce urli in gura mare cu indiferenta ta, ca apoi sa ma mai intrebi ceva. Nu e mai simplu sa nu zici nimic ? In plus de asta, nu vad cine esti tu sa te ascult, avand in vedere ca la concret nu ai putut sa zici nimic, doar ai balbait ca mercedesclub si ca tu vroiai W220, dar n-aveai bani si ai sperat la un E65.

Pe bune ca ar trebui introdus un IQ test si un test de gramatica la inregistarea pe forum, tu ai pica sigur. Cine e CalinSl?

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca IQ-ul are legatura cu gramatica ? Nici aici nu esti informat. Inteligenta este de multe feluri. Gramatica nu stiu daca tine chiar de inteligenta, ci de memorie si de repetitivitate.

 

Plus ca nu ai fost in stare sa-mi semnalezi greseala, ci ai subliniat probabil textul care te-a afectat cel mai mult ?

Link to comment
Share on other sites

Citeste tu ce am bolduit eu si daca pentru tine are sens ma aplec in fata dumneavoastra. Si chestia cu IQ-ul am zis-o pentru ca tu din fraza asta

"(intr-un timp eram hotarat sa iau un w220, dar mi-am dat seama ca imi ingropam banii, la fel si cu E65)"

ai inteles asta

"ca tu vroiai W220, dar n-aveai bani si ai sperat la un E65"

 

Si cam de cate feluri e inteligenta asa? Eu stiu doar doua, inteligenta aia care ar trebui sa o avem toti si inteligenta artificiala, mai lumineaza-ne tu daca mai stii si alte feluri de inteligenta.

Hai ca am poluat topicul destul, sa revenim la BMW vs Mercedes

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.