Jump to content

Imi cam schimb parerea despre BMW


fbdcnt

Mercedes sau BMW?  

1545 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

am condus multa vreme un 318i din 2001 acum am un c200 benzina din 2002

Diferente?

Mercedes +1tinuta de drum

Mercedes +1dotari (senzori ploaie, lumina), bc cu o gramada de setari, finisaj mai bun, materiale mai bune etc

Mercedes +1 consum mai scazut de combustibil

Mercedes -1 exterior, Bmw-ul arata mai bine

Mercedes -1 ca si culori disponibile, BMW-ul vine in culori mai frumoase.

Mai multe nu-mi vin in minte, daca ar fi sa aleg as alege look-ul de la bmw cu mecanica si dotarile de la mercedes

Link to comment
Share on other sites

Problema e clara oricum: mercedesul e mai scump.Ma refer in special la mana a 2 a.De exemplu cu 15.000 euro iti iei un 3 ar frumos, dar cu aceiasi bani nu poti sa-ti iei c-ul nou. Si pot sa continui...cu 15.000 iti iei un e 46 coupe face lift care e criminal dupa parerea mea,dar nu-ti poti lua un clk....asa ca e o oferta mai buna pt bmw pe piata.

 

In ceea ce priveste pozitia in scaun ,mie mi se pare ca stai la fel de bine in ambele, identic chiar.

Link to comment
Share on other sites

Daca as schimba BMW cu ceva ar fi doar cu Lexus...

 

De aceasi parere sunt si eu, e peste ce ofera concurenta germana.

 

O perioada de timp am avut in paralel si W211 si E60 si pot spune ca bmw-ul e peste mercedes la aceasta clasa ( cu noul E-classe lansat , mercedes si-a luat revansa) amamndoua modelele fiind full. Ce ma impresionat la bmw sunt confortul scaunelor si stabilitatea in mers superioare fata de w211.

 

Comparand restul modelelor, S-classe e peste cartoful ala turtit de seria 7 si tot asa si C classe care mi se pare mai impunator decat seria 3.

Link to comment
Share on other sites

Comparand restul modelelor, S-classe e peste cartoful ala turtit de seria 7 si tot asa si C classe care mi se pare mai impunator decat seria 3.

Nu o fi seria 7 vreo frumusete, dar S-ul arata ca un focus (modelul vechi) care a luat anabolizante. Faruri, pasajele rotilor, de mare efect cit pot sa semene cu cele de la focus.

Iar actualul E-klasse il gasesc urit cu spume, ce mare smecherie au vrut sa faca cu farurile alea nu imi pot da seama.

Link to comment
Share on other sites

bmwbreaker am mers si eu cu seria c insa nu m-a prea impresionat la tinuta drum,cred ca seria 3 este mai buna decat mercedes la acest capitol Edited by B_M_W
Link to comment
Share on other sites

bmwbreaker am mers si eu cu seria c insa nu m-a prea impresionat la tinuta drum,cred ca seria 3 este mai buna decat mercedes la acest capitol

 

+1 . Aceeasi impresie am avut-o si eu dupa un test-drive cu c220 cdi. e46-le meu break mi s-a parut mai legat pe curbe

Link to comment
Share on other sites

Comparand restul modelelor, S-classe e peste cartoful ala turtit de seria 7 si tot asa si C classe care mi se pare mai impunator decat seria 3.

Nu o fi seria 7 vreo frumusete, dar S-ul arata ca un focus (modelul vechi) care a luat anabolizante. Faruri, pasajele rotilor, de mare efect cit pot sa semene cu cele de la focus.

Iar actualul E-klasse il gasesc urit cu spume, ce mare smecherie au vrut sa faca cu farurile alea nu imi pot da seama.

 

 

 

 

Seria 7 e frumos, dar l-au stricat cu grilele alea mari din fata.Nu dau bine deloc.Am vazut ca seria 5 GT e la fel in fata si e chiar urat .....sper ca 5-ul sedan va fi altfel.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca depinde foarte mult de om, daca dupa un drum lung cand ajungi acasa iti vine sa mai mergi inca cativa km sa mai "incerci" ceva cu masina atunci clar BMW daca vrei sa ajungi in pat si sa te relaxezi atunci Mercedes. Never stand still vine foarte bine pt bmw iar pt merc ca pe barca :)
Link to comment
Share on other sites

lucrurile nu trebuie amestecate si BMW si Mercedes sunt marci consacrate ..

 

cand spui BMW, te gandesti la motoare puternice, forta, masini sport ... reprezinta aripa tanara ...

cand spui Mercedes, te gandesti la stil, eleganta, confort ... reprezinta aripa trecuta de prima tinerete ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Eu zic ca depinde foarte mult de om, daca dupa un drum lung cand ajungi acasa iti vine sa mai mergi inca cativa km sa mai "incerci" ceva cu masina atunci clar BMW daca vrei sa ajungi in pat si sa te relaxezi atunci Mercedes. Never stand still vine foarte bine pt bmw iar pt merc ca pe barca :)

What?

In BMW stai cel mai prost in scaune si te solicita cel mai mult la drumuri lungi.

Iti spun asta din proprie experienta nu din auzite. Fa 2000 de km intr-un BMW si sa te vad cum te dai jos din el.

Fa aceiasi 2000 de km cu un Merc ... si o sa vezi diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai extrem drum a fost Pisa - Timisoara cu foarte putini km pe autostrada din italia: 23 de ore. Da stiu, nu sunt mandru de asta, a fost extrem de obositor si riscant insa chiar trebuia sa ma intorc atunci in conditiile alea.

 

M-am dat jos din E60 destul de ok fizic. Bine, imi cadeau ochii in gura de oboseala dar amortit sau alte probleme nu simteam.

Link to comment
Share on other sites

Comparand restul modelelor, S-classe e peste cartoful ala turtit de seria 7 si tot asa si C classe care mi se pare mai impunator decat seria 3.

Nu o fi seria 7 vreo frumusete, dar S-ul arata ca un focus (modelul vechi) care a luat anabolizante. Faruri, pasajele rotilor, de mare efect cit pot sa semene cu cele de la focus.

Iar actualul E-klasse il gasesc urit cu spume, ce mare smecherie au vrut sa faca cu farurile alea nu imi pot da seama.

 

 

@Smudo... esti rautacios :).

Link to comment
Share on other sites

S-ul e super masina, hai sa fim putin seriosi.

 

totusi bmw trebuie ca face ceva la cazanele sale, de naste asa pasiuni, altfel disparea de mult.

mercedes e o alta marca cu totul. axata pe alta clientela, cu alta filososfie, mult mai diversificata ca si productie.

si totusi nu numai ca nu a falimentat bmw, dar bavarezilor le merge chiar foarte bine.

 

parca exista un topic cu ce ne-a determinat sa luam bmw. la mine pur si simplu mercedes (sau altceva) nu avea concurent pt X3 3.0sd si nici acum nu au. ca e bordul frumos, putin ma intereseaza. 99% din timpul petrecut in masina ma uit pe geam, iau curbe, accelerez. NU admir bordul, ceasurile, nu ma frec de materiale, nu ma uit la masina in parcare. O CONDUC!

Link to comment
Share on other sites

Comparand restul modelelor, S-classe e peste cartoful ala turtit de seria 7

 

Asta e "cartoful turtit" ? Atunci cartoful e peste S-classe.

http://www.bmw.ro/ro/ro/newvehicles/7serie...experience.html

 

Daca as avea bani de S-classe , as opta pentru un "cartof turtit" de la Bmw

Edited by cris2dum
Link to comment
Share on other sites

eu am avut inainte mercedes ( E-class ) dar intr-o zi mi-am adus aminte ca sunt tinar :) :lol: si l-am vindut......

normal ca am luat bmw si cred ca asa voi ramine forever....mertache are un punct (parerea mea) peste bmw in ansamblu, la o privire generala insa BMW are acel surplus de adrenalina care ne lipseste tuturor :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.