BMWClub: Sfaturi achizitionare anvelope RUN FLAT vara - BMWClub

Jump to content

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Sfaturi achizitionare anvelope RUN FLAT vara Rate Topic: -----

#41 User is offline   deeJayOg 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 12 April 2018 - 07:10

La un moment dat trebuie re-echilibrate. Mai iei gropi, anvelopa se mai tocește neuniform, etc. Sunt destule criterii care pot duce la asta. Din moment ce aveai vibrație ușoară, e cam clar daca a dispărut dupa ce le-ai re-echilibrat. A dispărut vibrația, nu?
0

#42 User is offline   Danyro 

• Membru

Posted 12 April 2018 - 07:18

nu le-am re-echilibrat. si cele de iarna aveau deviatie usoara ca si cele de vara si nu simteam absolut nimic in volan.
o sa ies cu masina asta seara sa o vad cum se comporta la ~100-110km/h daca trage sau se amplifica vibratia.
si in functie de rezultate, ma duc la autosoft sa le re-echilibreze.
nu prea am incredere in cele mici de cartier decat la inlocuit rotile de vara cu cele de iarna si atat.
0

#43 User is offline   mg777 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 April 2018 - 08:19

Din cauza drumurilor foarte proaste de la noi, gropi, denivelări, când nimerești într-un "crater" te ia cu transpirații de nervi, mai ales ca runflat-urile sunt mai rigide și afectează jantele, la viteze mari. Și la mine au pus la doua jante gramaj de 40. Mașina o am de doi ani și jumătate.
0

#44 User is offline   Danyro 

• Membru

Posted 12 April 2018 - 08:32

banuiesc ca atunci cand ti-au pus cele 40g, ti-au scos plumbii de fabrica.
cand vad unele vulcanizari cu renume cat de cat in ce hal pun plumbii...ma apuca spumele...sa nu mai zic de reprezentanta care mi-a echilibrat una din roti cu plumbii jumatate iesiti in afara jantei :)
0

#45 User is offline   mg777 

• Nou venit
  • Pip

Posted 12 April 2018 - 08:44

Au scos plumbii vechi de fiecare dată.
0

#46 User is offline   Danyro 

• Membru

Posted 12 April 2018 - 18:06

am iesit la cateva teste pe CB - concluzie - la viteze de pana in 140km/h nu simt nicio vibratie in volan, doar ca uneori parca "trage" mai "agresiv" decat dunlopurile de iarna, usor stanga, dar doar uneori. Alteori merge drept pt ~100m. poate era din cauza drumului usor inclinat spre stanga. presiunea e 2.4 in toate.
Sincer tin sa nu dau plumbii de fabrica jos, pt ca nu vreau sa am jante cu plumbi maro sau negru de rugina in nici cateva luni...

This post has been edited by Danyro: 12 April 2018 - 18:07

0

#47 User is offline   gmircea 

• Nou venit
  • Pip

Posted 13 April 2018 - 10:35

Salutare, si eu sunt in cautare de anvelope de vara. In prezent am michelin primacy 3 zp moe xl 245/40/r18 si am cam ±50k km in 3 sezoane. Ca si jante am style 124.
1. Nu gasesc date exacte legate de un numar de km ce sunt recomandati de fiecare producator (michelin, pirelli, conti, bridgestone). Stiti unde pot gasi?
2. Credeti ca pot pune anvelope cu balon mai mare , gen 45 sau 50 ?
3. Citind parerile de mai sus am ca optiuni: michelin primacy 3 sau pirelli p7 , neaparat run-flat (MOE : Mercedes Extended (Runflat))
0

#48 User is offline   cavaliere 

• Pasionat

Posted 13 April 2018 - 11:04

View Postgmircea, on 13 April 2018 - 10:35, said:

Salutare, si eu sunt in cautare de anvelope de vara. In prezent am michelin primacy 3 zp moe xl 245/40/r18 si am cam ±50k km in 3 sezoane. Ca si jante am style 124.
1. Nu gasesc date exacte legate de un numar de km ce sunt recomandati de fiecare producator (michelin, pirelli, conti, bridgestone). Stiti unde pot gasi?
2. Credeti ca pot pune anvelope cu balon mai mare , gen 45 sau 50 ?
3. Citind parerile de mai sus am ca optiuni: michelin primacy 3 sau pirelli p7 , neaparat run-flat (MOE : Mercedes Extended (Runflat))

Nu exista numar de km recomandati. O anvelopa poate tine la mine 100 de mii de km, iar la tine 50 mii de km, depinde de cum conduci masina.
Ce exista este recomandare sa le schimbi pe cele de vara cand ajung la sub 3 mm adancime profil.
Martorul de uzura este la 1.6 mm, deci teoretic poti merge pana acolo, dar sub 3 mm o anvelopa de vara isi pierde peste 50% din proprietati de aderenta, mai ales in conditii de umed.
Eu iti recomand michelin sau pirelli p7, cam cele mai bune la ora actuala la runflat pe uhp. Michelin este cam cea mai buna anvelopa, problema este pretul care este si cel mai mare. Dar nici cu p7 nu pierzi nimic, este o anvelopa excelenta, zgomot de rulare decent pt un runflat, aderenta foarte buna atat pe ud si uscat, rezistenta la uzura, dar aici depinde de cum mergi.
Spre comparatie, continentalurile, desi au o aderenta extraordinara si sunt silentioase, se uzeaza extrem de repede. Poti sa topesti un set si in 20 de mii de km, ceea ce inseamna pret dublu cel putin comparat cu restul.
0

#49 User is offline   bogdanioan 

• Nou venit
  • Pip

Posted 06 May 2019 - 23:44

Ceva recomandari intre anvelopele de mai jos ? Toate cu aderenta A pe suprafete umede. (F30ed : 205/60/R16 )

1. Firestone ROADHAWK ~ 320ron ( rezultat suprizator de bun pe adac.de , locul 4 la 2019 summer test imediat dupa Conti Premium 5 )
2. Hankook VENTUS PRIME3 K125 ~ 342
3. Dunlop SP SPORT BLURESPONSE ~ 386
4. Bridgestone TURANZA T005 ~ 406
5. Continental PREMIUM CONTACT 5 ~ 436 <- aici ma hotarasem pana sa citesc multe review-uri despre uzura rapida.

PS: renunt la jantele de 18" si merg batraneste pe 16", calitatea dumurilor lasa de dorit..
0

#50 User is offline   deeJayOg 

• Pasionat

Posted 07 May 2019 - 05:55

Nu că am fi piloți de curse, dar parcă nu aș lua totuși Firestone, cu tot cu teste bune :)
0

#51 User is offline   raduron10 

• Membru

Posted 07 May 2019 - 20:07

View Postbogdanioan, on 06 May 2019 - 23:44, said:

Ceva recomandari intre anvelopele de mai jos ? Toate cu aderenta A pe suprafete umede. (F30ed : 205/60/R16 )

1. Firestone ROADHAWK ~ 320ron ( rezultat suprizator de bun pe adac.de , locul 4 la 2019 summer test imediat dupa Conti Premium 5 )
2. Hankook VENTUS PRIME3 K125 ~ 342
3. Dunlop SP SPORT BLURESPONSE ~ 386
4. Bridgestone TURANZA T005 ~ 406
5. Continental PREMIUM CONTACT 5 ~ 436 <- aici ma hotarasem pana sa citesc multe review-uri despre uzura rapida.

PS: renunt la jantele de 18" si merg batraneste pe 16", calitatea dumurilor lasa de dorit..

Pentru 80 de lei diferenta e logic sa alegi Hankook, asta daca nu, ceva superior.
Am avut si Dunlop, Bridgestone si Conti si sunt toate ok
0

#52 User is offline   Execitor 

• Începător

Posted 08 May 2019 - 11:23

Salut. Sper sa nu-mi iau hate dar daca masina are senzori de presiune pe ea poti sa iei in calcul sa iti iei cauciucuri normale, slime kit si compresor la bricheta. Este mult mai confortabil pt drumurile noastre. In plus, eu pe iarna am runflat si abia astept sa le consum si sa trec pe un set de anvelope normale. Din nou, cand am trecut la cele de vara am observat ca aveam un cauciuc crapat pe interior, cel mai probabil de la vreo groapa puternica. Daca vrei ceva bun ca raport calitate pret pentru vara poti sa incerci sa cauti Falken FK510. Eu sunt multumit de ele si le-am cumparat in functie de review-urile de pe internet.

This post has been edited by Execitor: 08 May 2019 - 11:23

0

#53 User is offline   raduron10 

• Membru

Posted 08 May 2019 - 15:04

View PostExecitor, on 08 May 2019 - 11:23, said:

Salut. Sper sa nu-mi iau hate dar daca masina are senzori de presiune pe ea poti sa iei in calcul sa iti iei cauciucuri normale, slime kit si compresor la bricheta. Este mult mai confortabil pt drumurile noastre. In plus, eu pe iarna am runflat si abia astept sa le consum si sa trec pe un set de anvelope normale. Din nou, cand am trecut la cele de vara am observat ca aveam un cauciuc crapat pe interior, cel mai probabil de la vreo groapa puternica. Daca vrei ceva bun ca raport calitate pret pentru vara poti sa incerci sa cauti Falken FK510. Eu sunt multumit de ele si le-am cumparat in functie de review-urile de pe internet.

Au fost multe discutii despre RFT vs non RFT, fiecare isi alege ce vrea pana la urma.
Ideea e ca un RFT premium e foarte rezistent si mie nu mi s-a intamplat sa le tai, galme nu am vazut la ele sau sa le distrug pe drumurile noastre dezastruoase.
Non RFT insa am asistat la toate tipurile de avarii posibile, galme, cuie, taieturi, deformari etc
0

#54 User is offline   theo197 

• Nou venit
  • Pip

Posted 23 June 2019 - 22:44

Salutare, am o intrebare de incepator, detin un 420d xdrive, in prezent am goodyear efficientgrip rof 225/45/18 91Y - fata si 255/40/18 95Y - spate, pot monta anvelope non Run-flat si care sa aiba alti indici pentru viteza si greutate, de exemplu 225/45/18 95Y XL și 255/40/18 99Y XL? Anvelopele pe care doresc sa le cumpar sunt Michelin Pilot Sport 4.
0

#55 User is offline   calinus68 

• Pasionat

Posted 23 June 2019 - 22:49

Da, atata timp cat sunt aceeasi masura, indicele de viteza si XL nu conteaza.
1

#56 User is offline   theo197 

• Nou venit
  • Pip

Posted 23 June 2019 - 22:51

View Postcalinus68, on 23 June 2019 - 22:49, said:

Da, atata timp cat sunt aceeasi masura, indicele de viteza si XL nu conteaza.

Multumesc pentru raspunsul rapid. Grija mea era sa nu afecteze din cauza xdrive (am citit ca este foarte sensibil la capitolul anvelope).
0

#57 User is offline   btd201 

• Nou venit
  • Pip

Posted 25 June 2019 - 21:23

Pe o masina xdrive merg schimbate doar cauciucurile fata? Cele de pe spate mai au jumate de viata.
0

Share this topic:

• 3 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro