Jump to content

Cine stie cum resetez Senzorul de Placute cu INPA?


Gabi85

Recommended Posts

Salut All! Am cumparat o interfata diagnoza si am instalat softul si merge. Singurul lucru care nu il gasesc e sa sterg senzorul de placute de frana. Am schimbat placutele si senzorul si tot nu se stinge.

Am incercat si variantele cu cheia in contact pe pozitia 2 tot nu merge. Ma poate ajuta cineva care are o diagnoza sa imi zica unde sa intru????

Link to comment
Share on other sites

Salut . Sper sa nu gresesc dar nu cred ca poti sa resetezi avertizarea din bord ce indica uzura placutelor. In cazul meu (E38 din "98) nu a fost nevoie de resetare. Avertizarea a disparut in momentul inlocuirii placutelor de frana si a senzorului de uzura.

 

P.S. La masina mea , un "inteligent" :bashwall: (fostul proprietar) a folosit un senzor de E38 din 2001 care are cablul mult mai lung - l-a infasurat, l-a innodat, l-a adaptat si in timp acesta s-a frecat de janta. In momentul in care izolatia firului s-a ros , hop s-a aprins si beculetul in bord.

Edited by Nicky_07
Link to comment
Share on other sites

Salut All! Am cumparat o interfata diagnoza si am instalat softul si merge. Singurul lucru care nu il gasesc e sa sterg senzorul de placute de frana. Am schimbat placutele si senzorul si tot nu se stinge.

Am incercat si variantele cu cheia in contact pe pozitia 2 tot nu merge. Ma poate ajuta cineva care are o diagnoza sa imi zica unde sa intru????

ce masina ai?

Link to comment
Share on other sites

La mine martorul de placute s-a stins singur de fiecare data, dupa inlocuirea senzorului.

Senzorii pe modelul meu sunt la roata stanga fata si dreapta spate.

Oricare din cei doi senzori aprinde acelasi martor deci posibil ca la tine sa fie de vina celalalt.

Edited by CatuXXX
Link to comment
Share on other sites

senzorii de placute la e46 nu produc erori care raman dupa inlocuirea senzorului.

nu e nevoie de stergerea acestora de pe tester.

martorul din bord se stinge singur dupa inlocuirea fizica a senzorilor uzati.

vezi pe diagnoza care senzor iti da ...si inlocuieste-l pe acela.

martorul se va stinge. daca nu se stinge e posibil sa ai traseul intrerupt sau cu alte probleme.

Link to comment
Share on other sites

daca senzorul mai este inca bun, pui contactul pe treapta 2, timp 30 secunde... si gata !

Asa e in video ala care l-am pus dar zice ca nu merge.

 

daca erai atent a spus senzorul nu senzorii pentru ca sunt 2, nu am intrebat degeaba

Am presupus doar. In video de mai sus zice asa:

 

This trick will work only if you replace sensors when you replace brake pads. there are two sensors, 1 at the front and 1 at the rare. It is easy to replace them and they cost from $8 to $25 depending where you buy them.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.