Jump to content

Autostrazile din Romania


Recommended Posts

Am deschis acest topic pt a discuta despre autostrazile din tara noastra (alea care sunt si care vor fi), referitor la calitate,proiecte,nr de km actuali,firme constructoare,etc. Ca tot veni vorba, am citit pe un alt site ca tronsonul Cernavoda-Medgidia va fi gata prin iunie, si se va circula de la bucuresti pana la mare fara a mai iesi de pe autostrada -un lucru bun,zic eu. Acum vin cu o intrebare: cati km totalizeaza autostrazile din tara noastra?

P.S. Sper ca nu exista alt topic pe tema asta(am cautat :p )

Link to comment
Share on other sites

daca ar citi un strain topicul asta ar crede ca in Romania exista autostrazi. Ce am putea discuta despre ceva ce nu avem?

 

Am deschis acest topic pt a discuta despre autostrazile din tara noastra (alea care sunt si care vor fi), referitor la calitate,proiecte,nr de km actuali,firme constructoare,etc. Ca tot veni vorba, am citit pe un alt site ca tronsonul Cernavoda-Medgidia va fi gata prin iunie, si se va circula de la bucuresti pana la mare fara a mai iesi de pe autostrada -un lucru bun,zic eu. Acum vin cu o intrebare: cati km totalizeaza autostrazile din tara noastra?

P.S. Sper ca nu exista alt topic pe tema asta(am cautat :p )

de cand eram eu mic se tot da in folosinta medgidia constanta. la inceput fiecarei veri vin cu aceasi poveste...

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Eu am mers asa:

Buc-cernavoda

Buc-pitesti

Centura sibiu

Campia turzii-gilau

Arad-timisoara

Medgidia-lazu (nu era terminata)

 

In rest drumurile principale de tranzit sunt bune si frumoase ( cu mici exceptii)

Edited by mmneg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vazut filmuletul lui max...:bashwall: :bashwall: nu mai am nimic ce sa comentez legat de topicul asta :cray: ; situatie tragic-comica!!!

Tare faza cu melcul!!!! Deci daca un melc e mai rapid decat constructorii de autostrazi,e clar. Era o vorba: cica pestele de la cap se-mpute, gresit!! Pestele se impute si de la cap si de la coada in acelasi timp. O gramada de "dorei"(de la Dorel) pe santierele alea.

Link to comment
Share on other sites

Autostrada Timisoara-Arad are un asfalt Ok insa lipseste orice tine de autostrada:

 

- lipsesc garduri

- nu ai iesiri de pe autostrada decat la capete

- nu ai semne decat pe un sens - poate au mai adaugat acum unele noi

- iti rupi masina la intrarea pe autostrada

- nu au curatat autostrada dupa terminare => am primit un bolovan in parbriz

- limita de viteza este de 100km/h

Link to comment
Share on other sites

pe unde am mers cu masina pe autostrazi erau limitate la 110 in cel mai rau caz 90 dar niciodata 100(bineinteles ca erau portiuni si de 130)

si in ceea ce priveste autostrazile din ro ,ultima data cand am fost acasa erau inexistente(in afara de cea de la sibiu ,care este de 35km eu nu o numesc autostrada)si acum cred ca situatia e la fel

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Aia de la sibiu a inceput sa se strice din ce am auzit. Ori din cauza materialului slab, ori din cauza supratonajelor tirurilor care bineinteles circula nestingherite in romania, astia cu cantarul fiind mai mult degeaba.

 

alex230, centura.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

lol, la M6 am spart deflectorul de aer la celebrul damb care e vesnic, nu mai stiu pe la ce km, acolo unde e atentionare de 60 la ora.. atunci nu era. Sigur, s-a gasit solutia, nu reparam, punem restrictie de viteaza pe autostrada, la 60 la ora...megalol.

 

La Seria 1 am lasat scutul central, intr-o parcare "amenajata", alea cu buzi (bude?), ploua si era apa adunata la iesire, sub apa era ceva bordura sau fier, ideea e ca l-am agatat si am lasat scutul acolo..epic.

 

Am evitat in ultima clipa un bolovan anul trecut, bolovan mare, fix pe banda de viteza.. nu mergeam repede, am avut noroc.

 

In urma unui accident probabil, o mare bucata din separatorul dintre sensuri, era smulsa si venea fix in calea masinilor, noaptea nu ai fi avut vreo sansa... finl destination stuff.

 

ar mai fi multe

 

deci, cum ar zice Cefi: cac in ea de autostrada.

Edited by Pole
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.