Jump to content

Autostrazile din Romania


Recommended Posts

Lucrari de mantuiala. Ma oameni bunu, ce fabrici de bitum avem noi, cine face asfltul, ca nu pot sa-mi dau seama de ce plm nu poate rezista o autostrada noua nici macar 2-3 ani? Cum plm se face ca in vest, autostrazile rezista si cate 15-20 de ani, iar la noi nici macar 1 an? de unde dracu luam asfaltul ala, ca tare naspa mai este... http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/VIDEO+Sosea+cu+gropi+la+9+luni+de+la+inaugurare
Link to comment
Share on other sites

Am fost ieri cu bicicleta pe o bucata din A1 mai exact Traian Vuia spre Deva.

 

Am "vizitat" 2 lucrari.

 

Una de decopertare - lucreaza de luni pana sambata si se vede incet incet traseul autostrazii.

 

A doua lucrare, la vreun km departare era pregatirea pentru un podet. Acolo se luceraza de luni pana duminica. Cica e alta firma...

 

Totusi, la fiecare punct lucrau 3-4 oameni maxim. Nu am vazut mai multi si ma gandesc ca si asta e un motiv pt care se misca cu viteza melcului.

 

Ma voi mai duce cu bitzicla pe acolo. E fain sa-i vezi muncind. Au utilaje destul de faine :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

E bine ca batem recorduri la autostrazi... hmm.png http://www.digi24.ro...ostrada+in+2014

Am inteles ca sunt ceva firme italiene pe la noi care au contractat lucrarile de autostrada...ma, cum plm se face ca la noi muncesc "romaneste" si aici in italia rup pamantul, bai oameni buni?

Sa va dau un ex concludent: eu locuiesc exact langa Rho Fiera (pt cine cunoaste), iar anul viitor, va avea loc cea mai mare expozitie din lume (vor veni zeci de milioane de oameni) care se numeste EXPO MILANO 2015 (probabil unii dintre voi ati auzit). Binenteles, italienii nu au fost pregatiti pt a primi atata lume, si s-au apucat de treaba; pe langa ZECILE de hoteluri care se construiesc pe banda rulanta (numai in epoca lui ceasca am mai vazut asa ceva laugh1.gif), oamenii s-au apucat de infrastructura rutiera, pt ca daca nu ar modifica-o, ar fi un calvar, chiar daca au o infrastructura destul de dezvoltata in zona asta (cu noduri care leaga o autostrada de alta (A4 cu autostrada soarelui adica A55), alte noduri care leaga autostrazile de tangentiale, centura orasului Milano care e cu mult peste orice autostrada de la noi din Ro, etc). S-au apucat de anul trecut si pana anul viitor trebuie sa fie gata. Oameni buni, sunt ZECI de utilaje si MII de oameni care lucreaza zilnic de luni pana sambata, pe 3 schimburi fara oprire (zi-noapte)! Am ramas mut cand am trecut cu masina pe tangentiala nord, iar eu o stiam intr-un fel, si doar dupa cateva zile cand am mai trecut pe acolo, n-am mai cunoscut zona, traficul era complet deviat pe o sosea care in 2 zile au terminat un covor de asfalt lung de vreo 4 km pe doua straturi!!! Incredibil cat de repede pot sa lucreze astia aici la ei. A, sa va zic ca traficul nu e perturbat in niciun fel si ca au deviat in asa fel incat sa se circule in conditii normale? singurele cozi de masini se fac intre orele 5.30 si 7.30 cand iese lumea de la munca (atunci tot Milano e aglomerat). Da-o ma in pzd masii de treaba, cum ma altii pot si noi nu??? Cum ma, in tara ta muncesti de rupi pamantul, si cand te duci in alte tari si iei bani poate mai multi decata ai fi luat la tine in tara, muncesti de dorul lelii?

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Poate ca la ei lucreaza chiar ei. NU stiu de ce dar parca la noi sunt subcontractori.

 

Pe lotul dintre Traian Vuia spre Deva, am vazut masini de SV si romani lucrand iar la in alt loc tot romani. Nimeni nu era strain.

 

Cum am scris si mai sus: doar cativa oameni lucrau. Lucrarile pareau izolate. Nici vorba de un "furnicar" sau nspe utilaje. Erau 3-4 utilaje intr-un singur loc. Pauza 1km si apoi alte 3-4 utilaje.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si ne-am mai luat-o inca o data...ia uitati voi dragi contribuabili cum costurile sunt pt autostrazi (banuiesc ca sunt mult mai mari decat un drum expres), dar defapt cu acele costuri se construiesc...doar drumuri. Expres, da?aww.png

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/Master+Planul+de+Transport+autostrada+Sibiu-Pitesti+drum+expres

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Ptr. toti cei care asteapta cu sufletul la gura normalitatea in tara asta si conditii civilizate de circulatie cu masinile noastre (rapide :rolleyes:), un cadou asa, ca de 1 mai..."muncitoresc". Primul semn de normalitate la intrarea in tara, de la viitorul nou punct vamal Nadlac. Parca e altceva nu?...

post-64434-0-83084500-1430579069_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Gata! Timisoara e legata de Vest prin autostrada :thumbsup:

 

Pe bucatile dintre Lugoj Si Deva se lucreaza puternic. La nodul de la Margina au tornat si piloni pe la poduri. Acusica le ridica.

 

Nasol e ca le dau voie cu bascule prin sat si fac varza drumuri, case etc. Au si ceva norma ca se grabesc si nu acorda prioritati, nimic. Probabil ca se va lasa si cu accidente :(

Link to comment
Share on other sites

Care autostrazi? Tentativa aceasta de strada care se darama dupa alegeri, gen Saliste. Autostrada de un an sa fie aproape complet distrusa. Peste 10 ani nici nu iti dai seama ca pe acolo trecea autostrada. Pe langa acest lucru, lumea s-a invatat ca la fiecare evenimel din parlament sa fie inaugurata o autostrada, problema e ca 5 km nu inseamna autostrada. Romanii s-au invatat sa primeasca putin sau foarte putin. Legat de firme, nu vreau sa fac reclama, dar firma STRABAG exista si in Germania unde executa nixte autostrazi de toata frumusetea. Eu nu cred ca firmele sunt de vina, ci fondurile alocate lor ( prea multa mita, prea putina materie prima ).
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam bucata Timisoara Arad care a fost reasfaltata + reumplut la cateva capete de pod pt ca au fost surpari.

 

La Traian Vuia - Lugoj este un pod pe care daca treci cu 150km/h aproape decolezi. S-a lasat tot asfaltul in jos si probabil cat de curand vor apare si gauri acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Aici lipsesc solutii tehnice cu totul

 

http://www.realitatea.net/nereguli-grave-in-executia-autostrazii-sibiu-orastie-sec-iunea-km-60-600-va-fi-demolata-i-refacuta_1809222.html?utm_source=Cub-Homepage&utm_medium=Clicks&utm_campaign=trkweb

 

La interectia A1 cu DN de langa localitatea Margina (Lugoj - Deva) a plouat si a facut santuri in nisipul de umplutura pe care va sta autostrada. Santurile sunt si de un lat de palma. Cum va rezista autostrada aia in timp mai ales ca solul in zona e mlastinos, nu am idee :bye:

 

P.S. E acelasi constructor ca in articol.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.