Jump to content

Autostrazile din Romania


Recommended Posts

Autostrada Timisoara-Arad are un asfalt Ok insa lipseste orice tine de autostrada:

 

- lipsesc garduri

- nu ai iesiri de pe autostrada decat la capete

- nu ai semne decat pe un sens - poate au mai adaugat acum unele noi

- iti rupi masina la intrarea pe autostrada

- nu au curatat autostrada dupa terminare => am primit un bolovan in parbriz

- limita de viteza este de 100km/h

 

s-a mai schimbat cate ceva de cant ai fost ultima data...

decat primele 2 mai sunt valabile din lista ta.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am mers recent pe cateva portiuni de autostrada...

 

Pot sa zic asa:

 

A1 Buc-Pitesti e asa si asa. Nu e cel mai bun asfalt, mai sunt damburi si chiar gropitze, dar nimic sa te puna in pericol la viteza de autostrada.

 

Centura Sibiului... asfalt mai bun decat pe A1, parca am vazut si zone unde era restrictionata viteza. Oricum, desi ocolesti destul de mult, treci repede de Sibiu. E treaba buna, dar presimt ca o sa fie probleme la poduri.

 

A3 Cluj-Turda... asfalt perfect, curbe suficient de lungi sa le iei si cu 200 Km/h, peisaj frumos, foarte libera autostrada, dar... Atentie! Nu sunt iesiri de pe autostrada. Pe mine m-a bagat GPS-ul aiurea (si eu am fost dobitoc si m-am luat dupa el) si am intrat din nou pe autostrada. De la Turda pana la Cluj nu este nici macar o iesire. Doar o intrare parca. De la Cluj la Turda e o singura iesire.

Nicio parcare, benzinarie, buda... nimic. Noroc ca-s doar 40 Km.

Ah.. si pe A3 m-a luat si radarul. Eram singur pe toata autostrada si m-a prins un MCV cu vreo 2 Km inainte de iesirea de pe autostrada la Turda. Era in vale si te lua de sus de tot.... cred ca m-a luat de la peste 1 Km.

Link to comment
Share on other sites

Aia de la sibiu a inceput sa se strice din ce am auzit. Ori din cauza materialului slab, ori din cauza supratonajelor tirurilor care bineinteles circula nestingherite in romania, astia cu cantarul fiind mai mult degeaba.

 

alex230, centura.

Nu cred ca e vina tirurilor indiferent de tonaj ( o bascula de-aia lunga poate cara pana la 44 de tone,insa se pun chiar si 50t pe ea ce-i drept); daca calitatea materialelor autostrazilor(si a soselelor) ar fi fost buna, nu cred ca ar fi probleme. Peste tot in europa circula tiruri,insa nu am vazut pe nicaieri valuri de sosele ca la noi.

Link to comment
Share on other sites

care?! :rolleyes:

 

 

ptr cine n-a vazut, Romania te iubesc - Autostrada Romania :thumbsup:

 

http://www.youtube.com/watch?v=gl3BeMDXZyE

De fiecare daca cand vad emisiunea "Romania te iubesc", imi spun ca trebuie sa parasesc tara asta cat mai repede posibil.

Tara asta nu-mi ofera NIMIC. Am avut ocazia sa ma stabilesc in Germania (am ceva neamuri pe acolo, nemti nu romani stabiliti) acum cativa ani si am spus nu. Acum regret enorm de mult, si as vrea sa pot da timpul inapoi.

@bitz 100 de tone la cele cu gabarit depasit poate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cert e ca se depaseste cu f mult tonajul, inadmisibil in tari din vest.

 

Se anunta baietii prin statie, vezi ca e cantar la km X, trage soferul pe dreapta si somn. Si daca il prindea, se rezolva cu o spaguta.

 

Se depaseste cu peste 30% tonajul, ce mai vrei, la 30t se mai pun ca ochiu' 10-15.

Link to comment
Share on other sites

Autostrada Timisoara-Arad are un asfalt Ok ...

Am mers de cateva ori pe poteca numita autostrada TM-AR, si de fiecare data am ramas cu aceeasi impresie:

asfaltul este de kkt. Am mers si cu un Passat, mi-am zis ca masina mea o fi de vina, etc.

Am fost cu masina mea la verificat rotile, totul era ok, nicio roata dezechilibrata.

...

Si cu toate astea, incepand cu viteze mai mari de 100-110 Km/h, se simt niste trepidatii pe puntea spate, si foarte usor in volan.

Aceleasi senzatii mi-au fost confirmate si de alti prieteni.

Drumeagul TM_AR = Big Shit :sick:

P.S> Pe drumul judetean care face legatura dintre TM si autostrada, cam prin dreptul loc. Giarmata, cu exact aceeasi viteza, nu iegzista nicio vibratie / trepidatie. :LMAO:

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Cert e ca se depaseste cu f mult tonajul, inadmisibil in tari din vest.

 

Se anunta baietii prin statie, vezi ca e cantar la km X, trage soferul pe dreapta si somn. Si daca il prindea, se rezolva cu o spaguta.

 

Se depaseste cu peste 30% tonajul, ce mai vrei, la 30t se mai pun ca ochiu' 10-15.

Daca cei de la ARR nu ar mai lua spaga, patronii nu ar mai forta soferii sa incarce peste limita, iar drumurile nu s-ar mai strica asa de repede (poate).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

vreo 450, fara centuri ocolitoare. eu-s curios cat o fi costat km de autostrada la asta, ca cica ar fi trebuit sa fie gata din 2010, a avut saracia 4 taieri de panglica pana acum :laugh:

 

 

Pai prefer sa taie panglica o data la 100km, decat cum facea micul boc cand taia panglici la fiecare 8 cm de autostrada, si asta luna de luna.

Link to comment
Share on other sites

Aveti grija pe TM-AR. Pe la podete s-a lasat asfaltul si e foarte periculos la viteza mai mare. Am fost cu un autocar si tot simteam ca ne zdruncina desi eram pe autostrada. M-am dus in fata la sofer si am vazut cum frana in fata fiecarui podet, asfaltul fiind lasat in zona respectiva. Nu mi se pare normal la o autostrada noua...
Link to comment
Share on other sites

am mers si cu 220km/h si nu se simte nimic. In fine...

~250 am reusit sa ii dau (bucata Tm-Ar) cand am vazut ce teapa mi-am luat in loc sa intru in Arad si sa imi vad de drum spre Bucuresti si nu mi s-a parut ca ar fi cine stie ce vibratii sau alte probleme

Edited by Gabriel.V
Link to comment
Share on other sites

vreo 450, fara centuri ocolitoare. eu-s curios cat o fi costat km de autostrada la asta, ca cica ar fi trebuit sa fie gata din 2010, a avut saracia 4 taieri de panglica pana acum :laugh:

 

Nu vreau sa spun prostii, dar am inteles ca peste 9mil eur/km, in ungaria 5mil si cam 3mil in bulgaria. Doar noi avem bani, nu gluma!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.