Jump to content

Lansare M3 F30/F32?


Ady320Cd

Recommended Posts

Legat de motor era vorba sa il faca V6 pentru noul M3.

Asa 'macar' e inca L6.

+1 :thumbsup: E bine ca macar au pastrat traditia L6 si nu s-au prostit cu V6. Oricum, nu o sa sune in veci L6 turbo cum suna V8-ul aspirat de pe actualul M3. :Devil:

Edited by Tudy_2dy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+1 :thumbsup: E bine ca macar au pastrat traditia L6 si nu s-au prostit cu V6. Oricum, nu o sa sune in veci L6 turbo cum suna V8-ul aspirat de pe actualul M3. :Devil:

Asa este, de asta cred si eu ca este intr-un fel bine, ca au pastrat traditia! Cat despre turbo, ai dreptate, nu va suna niciodata ca un motor aspirat, dar asta este. Oricum nu ma asteptam sa puna pe el un motor aspirat. Trebuie sa ne supunem acestor legi legate mediu, unele dintre ele fiind cu adevarat idioate. Mie cel mai amuzant mi se pare oricum acea aberatie de buton de start/stop! :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

lol,asta cu sunetul e tare

 

poate nu va suna in genul unui v8 aspirat sau v12,dar un l6 turbo are farmecul lui :rolleyes:

 

soundul unei turbine(sau mai multe)si al unui blow-off misto compenseaza multe.

Link to comment
Share on other sites

Prietene, nu eram sarcastic, linisteste-te.

 

 

pai nici nu am spus asta. :) m-am referit la altceva, dar nu ai inteles...

 

Legat de motor era vorba sa il faca V6 pentru noul M3.

Asa 'macar' e inca L6.

 

asta cu v6-ele era ceva rumour pe net, dar bmw nu cred ca a spus asta niciodata. era de asteptat un 6 in linie pt ca asta e specific bmw. :)

Edited by andubalauru
Link to comment
Share on other sites

Asa cum spuneau si altii in acest topic motorul va fi unul in 6 cilindri turbo. Exista zvonuri cum ca varianta in patru usi va purta denumirea de M3 urmand sa apara undeva la sfarsitul anului viitor, iar varianta coupe si cabrio sa se numeasca M4 avand lansarea undeva in 2014. Cu siguranta va fi un model net superior celui actual asa cum au reusit si in cazul noului M5 F10. Acum o parare personala eu regret atat vechiul M5 e60 cat si M3 -ul e92. Macar ultimul mai este in productie si este o masina deosebita. Din pacate pe la noi nu poate fi utilizata asa cum ar trebui, exact cum spunea si cineva mai sus. Edited by fortdoe
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Asa cum spuneau si altii in acest topic motorul va fi unul in 6 cilindri turbo. Exista zvonuri cum ca varianta in patru usi va purta denumirea de M3 urmand sa apara undeva la sfarsitul anului viitor, iar varianta coupe si cabrio sa se numeasca M4 avand lansarea undeva in 2014. Cu siguranta va fi un model net superior celui actual asa cum au reusit si in cazul noului M5 F10. Acum o parare personala eu regret atat vechiul M5 e60 cat si M3 -ul e92. Macar ultimul mai este in productie si este o masina deosebita. Din pacate pe la noi nu poate fi utilizata asa cum ar trebui, exact cum spunea si cineva mai sus.

Am vazut un video, era acoperita masina ca de obicei, sper sa nu fie adevarata faza cu Seria4/M4 ca era urat, numa a BMW nu arata. Sper sa avem parte de F30/M3 F30 in varianta Coupe.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut un video, era acoperita masina ca de obicei, sper sa nu fie adevarata faza cu Seria4/M4 ca era urat, numa a BMW nu arata. Sper sa avem parte de F30/M3 F30 in varianta Coupe.

Ba seria 4 respectiv M4 vor fi numite . Bmw se indreapta spre o redenumire generala a masinilor , cam cum este acum cu seria 5 si 6 , si seria 2 va aparea ca varianta coupe si cabrio a seriei 1 , x4 varianta mai sportiva a lui x3 etc.

Link to comment
Share on other sites

Ba seria 4 respectiv M4 vor fi numite . Bmw se indreapta spre o redenumire generala a masinilor , cam cum este acum cu seria 5 si 6 , si seria 2 va aparea ca varianta coupe si cabrio a seriei 1 , x4 varianta mai sportiva a lui x3 etc.

 

 

Mda,am zis bine cand am spus ca se vor lua dupa VAG(on), deci intr-un cuvant....PLAGIAT se cheama,asta e tendinta.

Dupa parerea mea, nemtii incep s-o ia pe aratura in legatura cu masinile lor; incepe sa copieze unul de la altul. Deja au aparut aceeasi versiune de putere de la un concurent la altul,acelasi confort la toate masinile germane indiferent ca e audi bmw mercedes etc; defapt nu-ti mai dai seama cu ce e diferit un bmw fata de un audi de ex la capitolul confort sau stabilitate etc...pt ca toate sunt la fel. Pacat. Asa si cu denumirea bmw-urilor, o sa le ia urma celor de la vag in legatura cu audiurile, de la A1 pana la A8 asta deocamdata, pt ca probabil vom asista si la un viitor A9,A10,A11,A12 samd.

Link to comment
Share on other sites

Cam aiurea.

 

Exista si sisteme electrice de franare (nu stiu daca pe BMW sau daca au intrat in productie) insa desi destul de avansate nu as vrea sa am asa ceva pe masina.

 

 

SBS sau pe scurt Sensotronic, ce echipau modelele Mercedes E Klasse W211 mi se pare cel mai misto sistem de franare. Echipau si modelele Maybach, dar cu dublu sistem unde pe puntea fata se gaseau 4 etrieri.

 

Lumea se plangea ca era pacatoasa. Eu nu am avut asa problema, iar masina era 2003.

 

Cat despre servodirectia electrica, e OK. Mai scapi de zgomote, mai tai 0.4-0.6 L la consum (dependent de aplicatie). Marea majoritate de soferi habar nu au cum ar trebui sa se simta o masina la condus.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...

eu am avut un corvette din 2008 si zburam pe linga m3 din 2009, am condus si m3 dar era slabut pe linga corvette nu ma lasat cu cine stie ce impresie,, chiar intro zi leam comparat cu un cls63amg si pot spune ca m3 nu a avut nici o sansa,

 

 

Nu te supara, dar din cate am vazut, si nu numai aici ci si pe alte topicuri, iti cam place sa denigrezi marca asta...atunci de ce te-ai mai inscris aici? asta e un forum pt pasionatii de marca bmw, nu pt cei ce-o critica si nu le place...

Link to comment
Share on other sites

eu am avut un corvette din 2008 si zburam pe linga m3 din 2009, am condus si m3 dar era slabut pe linga corvette nu ma lasat cu cine stie ce impresie,, chiar intro zi leam comparat cu un cls63amg si pot spune ca m3 nu a avut nici o sansa,

 

De la corvette 2008 , ai ajuns sa te gandesti la bmw e60 din 2004,sau e class 2003 ? Te-a lovit criza,sau ... doar aberezi ?

 

Btw ... Orgasmic noul seria 4 goodjob.gif

Edited by hotpharao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un concurent veritabil pt audi a5. Frumos.

eu zic ca este peste a5 cu mult...era si timpul sa lanseze ceva sa se bata cu a5, a5-ul arata intr-un mare fel acum sa fim realisti, dar revin eu cred ca este mult peste a5 :goodjob:

 

PS: prea mult "a5" :))))

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca este peste a5 cu mult...era si timpul sa lanseze ceva sa se bata cu a5, a5-ul arata intr-un mare fel acum sa fim realisti, dar revin eu cred ca este mult peste a5 :goodjob:

 

PS: prea mult "a5" :))))

 

 

Tocmai deasta am si spus ca bmw-ul va fi un concurent veritabil pt a5.:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.