Jump to content

Marimi diferite la cauciucuri fata-spate


mas12

Recommended Posts

Salut,

Stie cineva daca imi afecteaza buna functionare a masinii daca pe spate am montate cauciucuri 225/ 55 /16 si pe fata 225/ 50 /16?

(masina-i bmw e46)

salut,aceași ĂŽntrebare am pus-o și eu și cineva ma luminat,citește ĂŽn fișa mașinii la capitolul 13 și vezi ce scrie sau la opțiuni,ĂŽn partea de jos,atașez și o fotografie sĂŁ vezi mai bine despre ce e vorba,baftĂŁ.

post-31968-0-56079300-1336240641_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Stie cineva daca imi afecteaza buna functionare a masinii daca pe spate am montate cauciucuri 225/ 55 /16 si pe fata 225/ 50 /16?

(masina-i bmw e46)

 

 

Pai normal ar trebui sa pui pe fata 225/ 55 /16 ca ai motorul si este mai greu si pe spate 225/ 50 /16.

Link to comment
Share on other sites

teoretic : poti pune orice dimensiune care este trecuta pe stikerul de pe pragul(stalpul ) de le sofer

 

practic : ai voie (legal) sa-ti pui doar dimensiunile care le ai trecute in carte

 

 

mie mi-au luat talonul pt ca aveam pe masina 225/45/17, care nu erau trecute in carte(dar pe prag sunt)

 

 

...niste tarani

Link to comment
Share on other sites

teoretic : poti pune orice dimensiune care este trecuta pe stikerul de pe pragul(stalpul ) de le sofer

 

practic : ai voie (legal) sa-ti pui doar dimensiunile care le ai trecute in carte

 

 

mie mi-au luat talonul pt ca aveam pe masina 225/45/17, care nu erau trecute in carte(dar pe prag sunt)

 

 

...niste tarani

 

Pe BG nu au trecute dimensiunile pe talon poti pune si de tractor ca nu au ce-ti face :D. Vorba ta niste tarani...

Link to comment
Share on other sites

daca cititi atenti dimensiunile, la el exista o problema maricica. Pun pariu pe orice ca nu sunt in regula.

Practic diametrul rotii este diferit fata/spate.

Cu siguranta ca nu e bine, dar daca erau la oferta la sh, cu carnita pe ele... ce mie 50 ce imi e 55.. :)

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

daca cititi atenti dimensiunile, la el exista o problema maricica. Pun pariu pe orice ca nu sunt in regula.

Practic diametrul rotii este diferit fata/spate.

Cu siguranta ca nu e bine, dar daca erau la oferta la sh, cu carnita pe ele... ce mie 50 ce imi e 55.. :)

 

 

Eu am 225 45 17 pe fata si 245 40 17 Nu vad care este problema?!

Link to comment
Share on other sites

pai vorbesti fara sa stii absolut nimic despre ce reprezinta dimensiunile la gume.

 

 

45 ala din mijloc e un raport, practic e un procentaj din latimea cauciucului, nu o dimensiune fixa exprimata in cm, inch sau altceva.

Ca sa intelegi, ca exemplu .. nu toate gumele de XXX 45 17 au aceasi inaltime a talonului, ba din contra.

 

 

 

Cum e la tine, talonul e 45 % din latimea de 225 si 40% din 245, care sunt aprox egale, sau suficeint de apropiate sa fie admise.

 

La el 50% din 225 si 55 % tot din 225, daca imi spui ca sunt egale, eu le mananc.

Practic el; merge ca un tractor acum :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

pai vorbesti fara sa stii absolut nimic despre ce reprezinta dimensiunile la gume.

 

 

45 ala din mijloc e un raport, practic e un procentaj din latimea cauciucului, nu o dimensiune fixa exprimata in cm, inch sau altceva.

Ca sa intelegi, ca exemplu .. nu toate gumele de XXX 45 17 au aceasi inaltime a talonului, ba din contra.

 

 

 

Cum e la tine, talonul e 45 % din latimea de 225 si 40% din 245, care sunt aprox egale, sau suficeint de apropiate sa fie admise.

 

La el 50% din 225 si 55 % tot din 225, daca imi spui ca sunt egale, eu le mananc.

Practic el; merge ca un tractor acum :)

 

Din cate stiu, nu e chiar asa, 225,165, 135, 195 etc reprezinta latimea anvelopei, 45,55,66,85 etc reprezinta inaltimea anvelopei (distanta dintre talon si banda de rulare) iar 14 15 18 20 etc este diametrul talonului.

Link to comment
Share on other sites

daca cititi atenti dimensiunile, la el exista o problema maricica. Pun pariu pe orice ca nu sunt in regula.

Practic diametrul rotii este diferit fata/spate.

Cu siguranta ca nu e bine, dar daca erau la oferta la sh, cu carnita pe ele... ce mie 50 ce imi e 55.. :)

adevarat ,cauciucurile respective o sa influenteze si abs-ul si km/merge sa pui cauciuc mai lat pe spate la jante mai late decat cele de fata dar automat scazi si inaltimea cauciucului un exemplu banal styling 68 poti fi 7,5 j 225/45 si spate 8,5j 245/40 ceea ce e si evidentiat pe sticker-ul de pe stalp

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, nu e chiar asa, 225,165, 135, 195 etc reprezinta latimea anvelopei, 45,55,66,85 etc reprezinta inaltimea anvelopei (distanta dintre talon si banda de rulare) iar 14 15 18 20 etc este diametrul talonului.

 

ogare iara o dai in bara ,e cum zice domi, inaltimea anvelopei cum ii spui tu e procent din latimea anvelopei, de unde rezulta ca o anvelopa 225/50 nu va avea aceiasi inaltime ca si o anvelopa 265/50 desi amandoua au 50

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

P.S. Dupa calculul tau rezulta niste dimensiuni care nu exista adica nu ai cum sa obtii din 225 40% care ar insemna circa 107.

 

P.S. Exista anvelope care in ciuda diferentelor indicelor, paradoxal sunt egale ca inaltime uneori chiar si in latime.

Link to comment
Share on other sites

ce tie greu sa intelegi, cum nu exista, daca da 107 mm inaltimea, aia e.

Pune mana pe o ruleta si coboara la masina si vezi. MAsoara. tu, si daca gasesti ceva de 45 sau cat ai tu gumele, ma inclin :)

 

 

 

Ca nu o vezi tu scrisa undeva sa nu crezi, e problema ta.

Problema e alta, ca dai sfaturi pe baza unor informatii gresite.

 

Nici nu ma intereseaza de ce au ales sistemul asta de numerotare/notatie, dar asa functioneaza.

Citeste documentatia In ROMANA, am pus link... mai clar de atat nu stiu sa iti explic.

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

45 ala din mijloc e un raport, practic e un procentaj din latimea cauciucului, nu o dimensiune fixa exprimata in cm, inch sau altceva.

Ca sa intelegi, ca exemplu .. nu toate gumele de XXX 45 17 au aceasi inaltime a talonului, ba din contra.

 

 

 

Cum e la tine, talonul e 45 % din latimea de 225 si 40% din 245, care sunt aprox egale, sau suficeint de apropiate sa fie admise.

 

La el 50% din 225 si 55 % tot din 225, daca imi spui ca sunt egale, eu le mananc.

Practic el; merge ca un tractor acum :)

 

 

Domi are dreptate; si, chiar daca este un raport, pana la urma se obtine o inaltime a anvelopei masurata in mm.

Deci, dimensiunile corecte (care iti asigura aproximativ aceeasi diametru al ROTII) este 225.45 -fata si 255.40 - spate.(la jante de 17").

La tine, monteaza aceeasi latime si talon cum scrie in cartea masinii.

Link to comment
Share on other sites

ce tie greu sa intelegi, cum nu exista, daca da 107 mm inaltimea, aia e.

Pune mana pe o ruleta si coboara la masina si vezi. MAsoara. tu, si daca gasesti ceva de 45 sau cat ai tu gumele, ma inclin :)

 

 

 

Ca nu o vezi tu scrisa undeva sa nu crezi, e problema ta.

Problema e alta, ca dai sfaturi pe baza unor informatii gresite.

 

Nici nu ma intereseaza de ce au ales sistemul asta de numerotare/notatie, dar asa functioneaza.

Citeste documentatia In ROMANA, am pus link... mai clar de atat nu stiu sa iti explic.

 

 

Nu am dat sfat nimanui,pur si simplu am afirmat ceea ce stiam, chiar daca uneori e gresit; deaia e un forum,sa invatam sa ne informam,sa fim corectati atunci cand gresim...nu?

Link to comment
Share on other sites

ogar de curiozitate tu citesti ce scri?

 

Mai,eu asa stiam,acum ca am gresit n-o fi moarte de om...ca doar nu oi fi eu atotstiutorul pamantului. Omul mai greseste nu tre' sa-i dati in cap. Dar dupa cate observ pe aici, cand cineva mai greseste si mai scoate cate un porumbel pe gura, navaliti cu totii sa-l faceti praf. Ok, m-am convins,am intrat pe link-ul dat de domi si este cum spuneti voi....mea culpa.

 

Nu m-am suparat,sunt ok.:thumbsup:

Edited by ogar nestapanit
Link to comment
Share on other sites

Domi are dreptate; si, chiar daca este un raport, pana la urma se obtine o inaltime a anvelopei masurata in mm.

Deci, dimensiunile corecte (care iti asigura aproximativ aceeasi diametru al ROTII) este 225.45 -fata si 255.40 - spate.(la jante de 17").

La tine, monteaza aceeasi latime si talon cum scrie in cartea masinii.

245/40 ca 255 e putin cam mare;daca vrei si mai lat poti incerca 265/35 cam rare dar cat de cat apropiate cu 225/45

Link to comment
Share on other sites

am observat ca v-ati contrazis unii pe aici... da cert este ca nu e chiar ok sa ai dimensiuni diferite:D.

un nene care lucreaza la vulcanizare mi-a spus ca daca functioneaza bine ASC si ABS ar trebui sa se aprinda dar la mine erau deja aprinse (din cauza unui fir).

masina merge putin diferit dar sper sa fie doar din cauza anvelopelor (de vara) si nu din cauza marimii lor:D

Link to comment
Share on other sites

Referitor la talon pentru politie,eu am talonul cel nou si nu sunt specificate dimensiuniile.Am avut placerea sa fiu oprit de un politist si m-am luat in gura cu el ca ma amendeaza ca am ajntele pe 18 pe masina.Pana i-am dat talonul si i-am zis la revedere.Apoi m-am interesat,doar la filtre cu R.A.R ,gen filtre care le fac tiristiilor pot verifica daca sunt omologate jantele respective!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.