Jump to content

Am schimbat toata articulatia fata si acum bate caseta


ral

Recommended Posts

Salut,astazi am schimbat toata articulatia fata si acum a inceput sa bata caseta de directie,imediat ce m-am urcat in masina sa fac o tura de proba,inainte sa schimb tot,aveam o bataie,dar nu se simtea asa tare ca acum,are vreo legatura faptul ca bucsele sunt noi si toate socurile sa le preia caseta,ea fiind veche si avand o oarecare uzura?
Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut intr-un service cum i-au distrus caseta cuiva la o masina schimbandu-i bieletele de directie. Erau ruginite nu se desfaceau si au batut in ele ca nebunii. Intr-un final se uitau mai multi la caseta ca li se parea ca are joc. Ai fost martor la schimbarea pieselor?
Link to comment
Share on other sites

DA,am fost mator,nu au iesit greu deloc,aceeasi bataie o aveam si inainte,dar nu asa pronuntata,initial am crezut ca e de la pivoti.Are vreo legatura faptul ca i-am pus bucse de M la brate,cele pline si acum e prea rigida?Credeti ca se merita sa iau alta caseta din dezmembrari,e adevarat ca,cam toate casetele de bmw,au un mic joc?
Link to comment
Share on other sites

mai bine o reconditionezi te costa 700 ron aprox cred , si o sa fie ca noua , una din dezmembrari e posibil sa fie ok pe moment si dupa x nr de luni de inceapa sa bata

 

+1

 

eu cand am schimbat articulatia pe fata am reconditionat si caseta de directie

Link to comment
Share on other sites

Eu am reconditionat mai multe casete in Romania si nici una NU a tinut.... deci mai bine cauti una sh dupa o masina cu putini km decat sa arunci cu bani pe reconditionari
Link to comment
Share on other sites

eu sunt multumit, in oct am 2 ani de cand am reconditionat-o si e brici

 

mai am o bataie mica, dar nu e de la caseta si apare doar pe drumuri gen un munte si o vale

si cam cum influenteaza muntele si dealul bataia? o folosesti offroad?

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Pacat ca o iei mot-a-mot. Ma refeream la astfel de drum, sunt cateva strazi laturalnice prin Sibiu

 

Nu cred ca are rost s-o faci pe interesantu' cu mine, cum nici eu nu am presupus ca ti-ai reparat casetele pe la toti carpacii.

Edited by Dan_316i
Link to comment
Share on other sites

la acel drum ma mir ca nu iti sare caseta de directie pe scaunul din dreapta..... :)) ma oamenilor 316 e36 nu este pentru asemenea drum
Link to comment
Share on other sites

In principal trebuie sa pui pe masina elemente cu care masina este echipata de fabrica, daca are suspensie standard atunci schimbi cu elemente de suspensie standard si tot asa.

Cu toate astea nu cred ca din cauza bucsilor iti bate ci din pricina ca ai schimbat "tot" iar "toleranta" dinainte, a elementelor uzate, nu mai exista.

Link to comment
Share on other sites

pai conform unui mit demonstrat de cei de la Mythbusters, cu cat mergi mai tare pe un asemenea drum cu atat perioada de contact este mai mica dintre roti si "drumul" ala, deci mai bine mergi cu 100km/h....e drept ca eu nu as incerca asa ceva cu masina mea :D
Link to comment
Share on other sites

In principal trebuie sa pui pe masina elemente cu care masina este echipata de fabrica, daca are suspensie standard atunci schimbi cu elemente de suspensie standard si tot asa.

Cu toate astea nu cred ca din cauza bucsilor iti bate ci din pricina ca ai schimbat "tot" iar "toleranta" dinainte, a elementelor uzate, nu mai exista.

 

Asta mi-a spus si mecanicul,am pus bucse pline pt ca m-am saturat sa schimb bucsele la brat,cele standard se duc destul de repede+ ca inainte de asta am citit pe forum la cei care si-au pus bucse de M si erau destul de multumiti.Risc ceva daca mai merg asa pana o schimb sau reconditionez?Mentionez ca nu curge absolut deloc,doar la denivelari se aude cate un poc.Multumesc pt.raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Asta mi-a spus si mecanicul,am pus bucse pline pt ca m-am saturat sa schimb bucsele la brat,cele standard se duc destul de repede+ ca inainte de asta am citit pe forum la cei care si-au pus bucse de M si erau destul de multumiti.Risc ceva daca mai merg asa pana o schimb sau reconditionez?Mentionez ca nu curge absolut deloc,doar la denivelari se aude cate un poc.Multumesc pt.raspunsuri.

 

eu zic sa o repari cat mai repede posibil. eu la fel am patit, am schimbat tot si apoi batea caseta, dupa 3 luni sa dus dracu, E39 putin mai grea

Edited by nasu_georgica
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este sa ii faci o investigatie amanuntita plus ca am impresia ca o diagnoza a casetei se face cel mai corect pe banc nu pe masina.

 

pai conform unui mit demonstrat de cei de la Mythbusters, cu cat mergi mai tare pe un asemenea drum cu atat perioada de contact este mai mica dintre roti si "drumul" ala, deci mai bine mergi cu 100km/h....e drept ca eu nu as incerca asa ceva cu masina mea :D

Am vazut emisiunea respectiva :popcorn: dar cred ca daca se trece in viteza pe un drum ca cel din poza, la finalul drumul incepi sa aduni bucati din masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.