Jump to content

Verificare KM


raresh19

Recommended Posts

Din 2000, pe putin vreo 300 000Km! Nicidecum doar 150 000Km! Dar sa nu facem o regula, desi sunt foarte putine cazurile, cand masinile au apartinut unor babe/mosi :) Cel mai bine mergi la cineva care ti-i poate verifica intr-un mod cat mai detaliat! In sensul sa stie sa caute in eventualitatea in care a fost prelucrata cat de cat "bine"!
Link to comment
Share on other sites

orice e posibil, si pe plus si pe minus!

acum ceva vreme mi-am cumparat o skoda, avand 5 ani vechime masina si avea fix 545.095 km

am cumparat-o cu ei pe bord; acum mi-as lua un bmw, dar as vrea sa fiu sigur de nr de km, parca nu as vrea sa cumpar un bilet la loterie de 10k de euro

cine ma poate ajuta in bucuresti sa vad daca sunt reali km?

in afara de km pentru filtrul de particule si bavaria, alti meesteri avem?

in plus, pentru filtrul de particule, puteti detalia cum se citesc? (nu am avut de-aface cu bmw pana in prezent)

 

multumesc ;)

Link to comment
Share on other sites

orice e posibil, si pe plus si pe minus!

acum ceva vreme mi-am cumparat o skoda, avand 5 ani vechime masina si avea fix 545.095 km

am cumparat-o cu ei pe bord; acum mi-as lua un bmw, dar as vrea sa fiu sigur de nr de km, parca nu as vrea sa cumpar un bilet la loterie de 10k de euro

cine ma poate ajuta in bucuresti sa vad daca sunt reali km?

in afara de km pentru filtrul de particule si bavaria, alti meesteri avem?

in plus, pentru filtrul de particule, puteti detalia cum se citesc? (nu am avut de-aface cu bmw pana in prezent)

 

multumesc ;)

 

da multumesc oricum cel care a avut masina anterior se vede ca a avut grija de ea fiind primul proprietar

 

am inteles ca se poate verifica km din cheie? chiar daca se poate umbla inclusiv la cipul acesteia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am fost astazi (pacat ca numai acum) la Bavaria Mures. Asa cum am povestit pe alte topic-uri, masina (BMW 320D E90 din 05.2008) am cumparat-o din Germania, din Frankfurt de la un dealer, membru mobile.de din 2004. Din nefericire nu am cerut VIN (inca nu eram membru pe acest forum si nici nu m-am interesat). Masina avea 123700 km on board. Cand am ajuns acasa, mi-a cazut turbina din cauza lipsei de ungere (s-a rupt axa de la turbina). Mi s-a dus si DPF-ul, trebuia schimbata distributia, s-a dus navigatia (modulul) etc.

Am schimbat cam tot ce trebuia sa schimb. Astazi (intamplator) am vazut acest topic si am avut un pic de timp liber. Am sunat la Bavaria Mures si mi-au spus ca ma costa 62 de lei istoricul.

Mentionez ca, dupa ce am schimbat tot, momentan am 148.000 km on board. Am avut parte de o surpriza neplacuta : atatia km avea masina la sfarsitul anului 2011. S-a facut o estimare : 45.000 km/an s-a umblat cu masina, nu s-a schimbat (in afara de filtrele incluse in revizie) nimic. Dupa un calcul rapid facut (pe baza datelor din istoric service) am ajuns la concluzia ca masina avea 207.000 - 210.000 km aproximativ cand am cumparat-o cu 123.700 km on board. Momentan am in jur de 230.000 km reali si 148.000 km on board.

Daca stau sa ma gandesc, am schimbat tot ce era necesar (inclusiv discuri de frana pe langa cele enumerate mai sus), respectiv urmeaza sa schimb si volanta (inca nu suna dar mecanicul mi-a spus ca se afla intr-o stare destul de uzata). Avand in vedere cele descrise, banuiesc ca :

1. 230.000 km reali nu inseamna mult pentru o astfel de masina

2. 62 de lei merita informatia

3. Nu cred ca dupa atatia bani investiti mai merita s-o vand, stiind exact situatia reala si piesele schimbate (respectiv ce mai e de schimbat in viitorul apropiat)

Astept pareri. Va multumesc

P.S. : Dealer-ul de la care am cumparat (reprezentantul fiind un slovacian) a facut o treaba buna la dus inapoi numar de kilometri : am fost la un meserias care are toate echipamentele necesare pentru BMW. A verificat cheia, a verificat toate modulele (am inteles - poate gresit - ca numarul real de km ar fi stocat in aprox. 18 module), dupa care a ajuns la concluzia ca cel care a dat inapoi nr de km este un PROFESIONIST!

Edited by Lorenzo86
Link to comment
Share on other sites

Am fost astazi (pacat ca numai acum) la Bavaria Mures. Asa cum am povestit pe alte topic-uri, masina (BMW 320D E90 din 05.2008) am cumparat-o din Germania, din Frankfurt de la un dealer, membru mobile.de din 2004. Din nefericire nu am cerut VIN (inca nu eram membru pe acest forum si nici nu m-am interesat). Masina avea 123700 km on board. Cand am ajuns acasa, mi-a cazut turbina din cauza lipsei de ungere (s-a rupt axa de la turbina). Mi s-a dus si DPF-ul, trebuia schimbata distributia, s-a dus navigatia (modulul) etc.

Am schimbat cam tot ce trebuia sa schimb. Astazi (intamplator) am vazut acest topic si am avut un pic de timp liber. Am sunat la Bavaria Mures si mi-au spus ca ma costa 62 de lei istoricul.

Mentionez ca, dupa ce am schimbat tot, momentan am 148.000 km on board. Am avut parte de o surpriza neplacuta : atatia km avea masina la sfarsitul anului 2011. S-a facut o estimare : 45.000 km/an s-a umblat cu masina, nu s-a schimbat (in afara de filtrele incluse in revizie) nimic. Dupa un calcul rapid facut (pe baza datelor din istoric service) am ajuns la concluzia ca masina avea 207.000 - 210.000 km aproximativ cand am cumparat-o cu 123.700 km on board. Momentan am in jur de 230.000 km reali si 148.000 km on board.

Daca stau sa ma gandesc, am schimbat tot ce era necesar (inclusiv discuri de frana pe langa cele enumerate mai sus), respectiv urmeaza sa schimb si volanta (inca nu suna dar mecanicul mi-a spus ca se afla intr-o stare destul de uzata). Avand in vedere cele descrise, banuiesc ca :

1. 230.000 km reali nu inseamna mult pentru o astfel de masina

2. 62 de lei merita informatia

3. Nu cred ca dupa atatia bani investiti mai merita s-o vand, stiind exact situatia reala si piesele schimbate (respectiv ce mai e de schimbat in viitorul apropiat)

Astept pareri. Va multumesc

P.S. : Dealer-ul de la care am cumparat (reprezentantul fiind un slovacian) a facut o treaba buna la dus inapoi numar de kilometri : am fost la un meserias care are toate echipamentele necesare pentru BMW. A verificat cheia, a verificat toate modulele (am inteles - poate gresit - ca numarul real de km ar fi stocat in aprox. 18 module), dupa care a ajuns la concluzia ca cel care a dat inapoi nr de km este un PROFESIONIST!

 

Pffff....Foarte aiurea, ce sa zic! Si mai zici ca daca o iei din Germania, esti scutit de probleme si km nereali!

 

Pana un alta, daca ai schimbat cam tot ce era mai scump pe masina, piese care te rogi sa nu-ti pice: distributia, turbina, ambreiaj, tie chiar ti-au picat toate acestea, eu zic s-o ti acum, mai ales ca esti sigur acum ca toate acele repere scumpe le-ai inlocuit si in prezent masina e OK! 200 000km la o astfel de masina nu e mult si mai ales daca ai schimbat asa cum deja am mai zis, aproape toate piesele critice! 62RON nu este o suma mare, doar ca nu stiam ca te taxeaza si pentru acest lucru! Ori cel putin pe mine nu m-au taxat! Le-am dat un mail si mi-au raspuns!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Din 2000, pe putin vreo 300 000Km! Nicidecum doar 150 000Km! Dar sa nu facem o regula, desi sunt foarte putine cazurile, cand masinile au apartinut unor babe/mosi :) Cel mai bine mergi la cineva care ti-i poate verifica intr-un mod cat mai detaliat! In sensul sa stie sa caute in eventualitatea in care a fost prelucrata cat de cat "bine"!

 

 

asa am avut si eu e46 318i din 1999, avea 144.000km a avut un singur proprietar in DE, un mos de vo 80 de ani.....am apucat sa fac vreo 5000 km maxim, si motorul a fost GATA!...CUZINET INVARTIT P VIBROChen

 

un alt caz, o cunostinta a fost in belgia sa si ia bmw la pret relativ mic, cand a fost aici sa scoata numere rosii, a constatat ca nu poate face asta pt ca la masina respectiva s au scos deja 3 randuri...masina fusese adusa in tara pt a fi reparata(dauna fiind) dupa care a fost dusa inapoi in BE..si vanduta din nou in RO

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum se poate da kilometrajul inainte la un E90 LCI? Adica stiu ca a fost dat inapoi cu o anumita valoare (penibila din punctul meu de vedere, nici macar 25% din valoarea totala), s-a citit cheia la BMW, si a aparut in sistem deja kilometrajul "masluit". Se poate face la BMW setarea kilometrajului la o valoare aproximativ reala?

Daca doar se citeste a doua cheie, fara a fi folosita in masina, foloseste la ceva?

Eu stiu, conform facturii de afara cat avea masina acum o luna, care bate cam cu ce exista in sistem la BMW. Daca reprezentanta nu stie/face asa ceva, la cine as putea sa merg, priceput sa faca asta?

Pentru ca vreau sa-i repun kilometrajul adevarat, si sa mai fac cel putin inca o inregistrare la BMW in baza de date; altfel, daca ajungi mai tarziu la faza sa vinzi masina, o astfel de "problema" sigur va crea o doza mai mare de neincredere, si va face masina mult mai greu vandabila.

Link to comment
Share on other sites

s-a citit cheia la BMW, si a aparut in sistem deja kilometrajul "masluit".

 

au fost chiar amatori daca n-au modificat si din chei!

 

mult mai greu vandabila.

 

 

c'mon! De unde ai mai scos si cuvantul asta? :))

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai, ca au modificat si cheile, iar acum apare deja inregistrat in sistem la BMW:

Noiembrie 2013 - 150.000

Martie 2014 - 120.000

Inrebam daca se poate face cumva sa fie kilometrajul modificat inapoi la 160 de mii, cam cat este real acum, si apoi sa merg iar la BMW sa mai faca o inregistrare: Aprilie - 160.000 :)

Edited by LittleM@n
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

... sau persoana care foloseste "locul pasagerului" are prostul obicei sa se frece de chedere la urcare/iesire.

 

 

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pffff....Foarte aiurea, ce sa zic! Si mai zici ca daca o iei din Germania, esti scutit de probleme si km nereali!

 

Pana un alta, daca ai schimbat cam tot ce era mai scump pe masina, piese care te rogi sa nu-ti pice: distributia, turbina, ambreiaj, tie chiar ti-au picat toate acestea, eu zic s-o ti acum, mai ales ca esti sigur acum ca toate acele repere scumpe le-ai inlocuit si in prezent masina e OK! 200 000km la o astfel de masina nu e mult si mai ales daca ai schimbat asa cum deja am mai zis, aproape toate piesele critice! 62RON nu este o suma mare, doar ca nu stiam ca te taxeaza si pentru acest lucru! Ori cel putin pe mine nu m-au taxat! Le-am dat un mail si mi-au raspuns!

 

 

Salut

 

Pe ce adresa ai dat mail pentru istoric?

Link to comment
Share on other sites

Am fost la un service bmw sa iau ceva si erau 2 "italieni adevarati" mai colorati pe acolo cu un septar care se interesau cat a avut la ultima revizie bmw ca sa stie limita de km pana unde se pot intoarce ... In timp...

 

Plus ca'i ziceau aluia de la receptie ca are erori. Ala le sicea ca e ceva ciudat cu cheia si optiunile masinii, etc...

 

Uite asa au 80000 la 15ani vechime

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Hello, buna dimineata, rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu o verificare la seria asta:

 

WBAVC11070FJ74188 - km si daca mai zice ceva in istoric (ce s-a schimbat sau nu, accident(e) cumva, etc) .

 

Am intrat pe un site, bmwdecoder parca, cerea 3 euro sa verific, dar mergea platit doar paypal si credit card, n-am niciuna, nu stiu cum sa fac.

 

Pot sa ma revansez trimitand echivalentul de pe abonamentul meu Orange catre o cartela orange prepay daca e, sau vin sa fac cinste si sa dau banii in apropierea oricarei statii de metrou din Buc :)

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

asta este alta treaba, ca nu ati lasao sa o forjeze, sa fiu sincer nici io acuma n-as lasao cu toate ca sunt sigur pe ea

 

omu vroia sa o vanda, avea si numerele expirate... mi-a zis ca pot sa fac orice test si am trecut la treabathumbsup.png

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Cat de tareee,chiar m-ai facut sa rad,pe bune.

Eu cand am vandut fostele masini nici nu ii lasam sa o conduca (potentialii cumparatori),conduceam eu daca vroiau sa vada cum trage si cadeam de acord sa platesc eu verificarea service,decat sa-i lasa sa-mi conduca masina.

Te-ai gandit ca la testele acelea facute de tine "in forja" puteai sa faci un accident? Sunt sigur ca nu ii mai cumparai masina si nici nu il despagubeai :laugh: :laugh: :laugh:

P.S Trebuia sa te gandesti ca este inconstient din moment ce avea NR expirate si totusi circula cu ea. Si nu in orice fel,doar "forja" :laugh: :laugh: :laugh:

Edited by malciu777
Link to comment
Share on other sites

Hello, buna dimineata, rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu o verificare la seria asta:

 

WBAVC11070FJ74188 - km si daca mai zice ceva in istoric (ce s-a schimbat sau nu, accident(e) cumva, etc) .

 

Am intrat pe un site, bmwdecoder parca, cerea 3 euro sa verific, dar mergea platit doar paypal si credit card, n-am niciuna, nu stiu cum sa fac.

 

Pot sa ma revansez trimitand echivalentul de pe abonamentul meu Orange catre o cartela orange prepay daca e, sau vin sa fac cinste si sa dau banii in apropierea oricarei statii de metrou din Buc :)

 

Multumesc

 

Hello, buna dimineata, rog frumos, daca ma poate ajuta cineva cu o verificare la seria asta:

 

WBAVC11070FJ74188 - km si daca mai zice ceva in istoric (ce s-a schimbat sau nu, accident(e) cumva, etc) .

 

Am intrat pe un site, bmwdecoder parca, cerea 3 euro sa verific, dar mergea platit doar paypal si credit card, n-am niciuna, nu stiu cum sa fac.

 

Pot sa ma revansez trimitand echivalentul de pe abonamentul meu Orange catre o cartela orange prepay daca e, sau vin sa fac cinste si sa dau banii in apropierea oricarei statii de metrou din Buc :)

 

Multumesc

 

In03.12.16 avea 267.463 km. Da mi o adresa de email sa iti trimit raportul. Ti l-am scos eu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.