Jump to content

Flotare logica - Inmatriculare RO


XLN

Recommended Posts

Problema : cumparat una bucata masina in iulie 2010 - > trecuta la financiar in 30 zile biensur(primit la domiciliu impozitele...platite...totul corect pana acum). Masina este din AG eu din B.

 

Dar politie ioc(motivul lesne de inteles: nu am circulat aproape deloc cu ea si cand ma refer deloc ...chiar deloc :p ). Mentionez ca vanzarea e ok.. fara chestii dubioase .. am toate actele necesare.

 

Boon(vara a venit) maine trag o fuga pe la RAR pentru certificatul de autenticitate si mai departe la DRPCIV pentru numere.

 

(Mentionez ca talonul este curat...fara nicio mentiune ... cu instrainat catre...la data de ... e.t.c)

 

Ma intereseaza ... eu fiind bine intentionat care sunt posibilile capcane/amenzi ale lor si cum pot scapa de ele(legal :p binenteles).

 

P.S: masina are toate actele in regula... ITP ...RCA ...Rovinieta:P

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, si binenteles stau la dispozitie cu orice alt detaliu.

Link to comment
Share on other sites

Danke schon @ WhySoSerious.

Presupun ca ..pe talon scriu ... instrainata la data de maine :p? sau nu mai este necesara acesta info la inmatriculare. Ori trec data corecta (aprox. 16 iulie 2010)...si zambesc frumos cu toti dintii ... ?

Edited by XLN
Link to comment
Share on other sites

nu scrie nimic, deocamdata ;)

 

oricum ti se va cere un nou certificat fiscal de la Adm.fiscala a vanzatorului...

 

ala poate avea 1.000.0000.0.0.0.0000000 de amenzi primite de la rutiera (care nu are de unde sa stie ca masina s-a vandut de 2 ani)

Link to comment
Share on other sites

@ X X L :unsure: , pai masina e trecuta la financiar pe numele meu din momentul cumpararii...de ce imi mai trebuie odata certificatul lui..e chiar asa de retarda legea? Cu masina nu s-a circulat..nu cred ca este nicio amenda si oricum ar fi trebuit sa imi vina mie ... zic eu :)..atat timp cat eu primesc decizia de impunere impozite la ea.

 

Ok nu scriu nimic pe talon.

Link to comment
Share on other sites

e chiar asa de retarda legea?

legea nu e retarda deloc, e chiar foarte clara :

 

O.U.G. 95/2002 republicata - art.11

4. In cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se inscriu in evidentele autoritatilor competente simultan cu mentionarea incetarii calitatii de titular al inmatricularii a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operatiuni si emiterea unui nou certificat de inmatriculare, noul proprietar este obligat sa solicite autoritatii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, in termen de 30 de zile de la data dobandirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

 

 

deci nu e chiar asa de retarda... :smoke:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Sa nu lasam topicurile deschise degeaba :).

 

Masina cumparata in 2010 din AG ..intrata in tara in 2009, inmatriculata pe B in 2012. Atentie, la financiar a fost trecuta la data cumpararii.

 

@ X X L : chiar deloc retarda :).

 

Mituri:

 

- primesti amenda daca au trecut cele 30 zile - fals (primesti daca nu o treci la impozite..nu la DRPCIV)

- masina adusa in tara in 2009, te pune sa faci dovada de plata a taxei chiar daca esti al doilea proprietar - fals

- ti se cere din nou certificatul fiscal al cumparatorului - fals

- amenzile vin pe fostul proprietar - fals (mi-a venit o amenda la impozite-> 480 RON "amenzi circulatie"). Nici nu stiu ce am facut...total postul nu a venit(stiu ca prin ei trimite politia plicuri), pe strada nu m-a oprit nimeni..probabil un radar ascuns prin boscheti.

 

Daca e trecuta la financiar, DRPCIV-ul nu are nicio problema cu trecerea celor 30 zile(doar daca te opreste politistul pe strada posibil sa se intample ceva..la mine nu a fost cazul).

Am ajuns luni la RAR mi-am facut autenticitatea..am platit taxele si hop cu dosarul la DRPCIV. Am luat numerele de B in 2 ore in aceeasi zi.

 

Tanti de la ghiseu mi-a cerut contractul de vanzare-cumparare in original, dar fara sa zica nimic. In rest glume cu ce numere vreau.

 

Xeroxul de vis-a-vis e sfant pentru un 5 lei...iti verifica si aranjeaza dosarul.

Link to comment
Share on other sites

chiar asa... hai sa o luam logic pt ca undeva, nu ai citat corect "miturile"

Mituri:

 

- primesti amenda daca au trecut cele 30 zile - fals (primesti daca nu o treci la impozite..nu la DRPCIV)

corect, eu nu am zis altceva decat ca primesti amenda

 

- masina adusa in tara in 2009, te pune sa faci dovada de plata a taxei chiar daca esti al doilea proprietar - fals

ce taxa ?

 

- ti se cere din nou certificatul fiscal al cumparatorului - fals

al cumparatorului ?? :blink:

poate al vanzatorului... cel mult !

 

- amenzile vin pe fostul proprietar - fals (mi-a venit o amenda la impozite-> 480 RON "amenzi circulatie"). Nici nu stiu ce am facut...total postul nu a venit(stiu ca prin ei trimite politia plicuri), pe strada nu m-a oprit nimeni..probabil un radar ascuns prin boscheti.

politia nu are de unde sa stie ca masina e luata la financiar pe numele tau, daca in baza lor (a politiei) figureaza fostul proprietar al masinii...

 

Xeroxul de vis-a-vis e sfant pentru un 5 lei...iti verifica si aranjeaza dosarul.

corect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.