Jump to content

E90 sedan - sport package


mikken

Recommended Posts

Pe spate si luneta 5%, cea mai inchisa si pe laterale fata transparenta 50%. Normal costa 350 ron, insa am vorbit cu inca 2 prieteni sa mergem toti 3 si ne-a facut discount la 300 ron / masina.

 

Daca vrea cineva sa apeleze la ei, dati-mi PM si va dau numarul de telefon...eu sunt foarte multumit. Si la e39 am pus la ei si n-au fost probleme.

Link to comment
Share on other sites

Pune si tu mai multe poze din mai multe unghiuri, sunt curios cum se vede pe spate 5%, cat de mult se vede in masina.

 

Mie mi se pare ca si aia de 5% e destul de transparenta, adica din ce am vazut pe net sunt mai multe nuante, adica tot 5% unele sunt mai deschise altele mai inchise.

Edited by Lucenzo
Link to comment
Share on other sites

Folia este llumar, am spus si in postul anterior. Sau ce vrei sa spui cu "ce tip de folie"?

 

Nu se vede deloc in masina pe spate. O sa fac mai multe poze cu prima ocazie, aseara am facut asa pe fuga.

 

Aveau baietii acolo si folie de calitate mult mai buna zic eu, parea mai misto cel putin lipita pe geam. Iar aia cea mai inchisa, era intr-adevar mai intunecata decat asta llumar...insa aduceau doar pe comanda si nu stiu la ce pret. Oricum eu am fost multumit si de asta si nu mai vroiam sa astept.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e vorba de Espirit ori Avantgarde, pentru ca era si o nuanta mai deschisa decat asta de 50% cum mi-am pus eu pe fata.

 

Dar sa-ti spun exact codul sau modelul nu stiu din pacate, nu am fost atent la asta :)

 

@r0n1n: multumesc frumos! Este mai rapida decat e46-330d stock cum aveam eu, insa mi se pare ca sesizezi mai putin viteza, e mai bine antifonata, sta mai bine pe drum, pare mai inchegata. Sunetul insa de la 6 cilindri diesel e unul aparte, nu o sa fie egalat niciodata de cel de 4 cilindri. Deasemenea 330d tragea mai de jos si parca simteai cuplul mai puternic, acea senzatie de bagat in scaun la accelerare.

Link to comment
Share on other sites

Dane, putem face niste teste daca vrei...macar asa de curiozitate :) Oricum ai si 4x4 deci clar vei pleca mult mai bine, nu cred ca am sanse sincer.

 

Mapa cu manuale am luat-o de la un coleg din Valcea de aici de pe forum si vreau sa-i multumesc pe aceasta cale :)

 

@r0n1n: am avut 2 masini cu motor 6L diesel, unul de 3000cmc si unul de 2500cmc, ambele foarte vechi - una din 99 si una din 2001. Pot spune ca desi E90-ul are avantajul tehnologiei mai noi, fabricatiei mai recente si semnificativ mai putini km...feeling-ul cel mai puternic l-am avut cu acel 330d :) A fost si o masina extrem de bine intretinuta si cu un design numuritor dupa parerea mea.

 

De suspensie sunt foarte multumit, am mers cu una similara cu numai 50.000km dar fara suspensia sport si nu mi-a placut deloc senzatia aia de barca. Parca si Golf-ul era mai ferm pe suspensie :p Cu jantele astea pe 17" e acceptabil la gropi si denivelari in oras, iar la drum intins iti da o senzatie de siguranta atat pe curbe cat si la franare.

 

Dupa ce o sa pun anvelope normale, probabil o sa fie si mai putin rigida, ca acum am run flat-uri.

 

Comparativ cu 330d-ul E46 tot cu suspensie sport, pot spune ca e o idee mai rigida asta (poate si de la anvelope). Suspensia sport insa de la E46 s-a facut praf in 3 ani de Romania, am schimbat amortizoarele cu unele TA-Technix atunci tot sport si nu prea era cine stie ce...apoi la scurt timp am vandut-o.

 

In concluzie, ori suspensia sport OEM, ori ceva aftermarket dar de calitate.

Link to comment
Share on other sites

@allex_nastase: daca dai de ORICE militian pus pe fapte mari, te lasa fara talon, cu ORICE folie pusa pe geamurile din fata. Dupa cum stii, legea spune ca nu ai voie sa obstructionezi cu nimic vizibilitatea pe aceste geamuri si parbriz, indiferent de gradul de transparenta. Treaba asta ca nu stiu cat la suta e legal e abureala, stiu caz concret de om care a ramas fara talon cu cea mai deschisa folie. Deasemenea cand am fost la RAR cu fostul E39 si m-au pus aia sa dau jos folia de pe geamurile fata (transparenta mare) mi-a zis baiatul ala ca daca au ei chef, pot sa ceara scoaterea oricarei folii puse pe geamurile fata sau parbriz.

 

Asadar, e la risc oarecum :) Pana acum nu am avut probleme cu politia cu nicio masina pentru folie...sper sa ramana asa ;)

@vlad1988: exact, aia e culoarea ;) Sper sa-i fac in curand un polish sa-i scot zgarieturile fine.

 

@Horus: nu vreau sa fac cine stie ce modificari, in prima faza as schimba cd player-ul asta business cu unul professional, atat pentru calitatea sunetului cat si pentru mp3-uri, apoi sa pun tweetere in ramele usilor fata si sa schimb wooferele de sub scaune ca sunt de toata jena, eventual amplificate separat de o statie. Cu modificarile astea nici nu am nevoie de un buget enorm si cred ca se va simti diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns in seara asta pe la @Robert_TAU la service...las pozele sa vorbeasca mai departe :)

 

Cam asa arata inainte admisia mea si EGR-ul.

 

Dupa ce a terminat Robert cu ele...aratau asa :D

 

Acum masina parca zboara...

 

Farmacie... :)

Link to comment
Share on other sites

Gicone, pai de acum n-o sa mai vada asa ceva iti dai seama...nu-mi place sa dorm pe drum :p

 

Si ca tot sunt caldurile astea infernale, m-am gandit sa-i cumpar bocanci de iarna :D

 

Asadar, s-a lasat cu 4 jante de aliaj originale pe 16" cu anvelope Dunlop Winter Sport M3 205/55/16.

Link to comment
Share on other sites

Masina am cumparat-o sambata de la colegul Gabi de pe forum: http://www.bmwclub.r...20d-sportpaket/ :)

 

@pitbul: mersi frumos ;) Fata de seria 5 este mult mai sprintena si suspensia asta sport e de vis. Cu spatiul interior va trebui sa ma acomodez din nou, dar ce sa-i faci...sunt clase diferite.

 

@DanMTK: normal, prioritatea acum este sa o inmatriculez (este cam 1000 euro taxa ca are filtru de particule si e Euro 4) si sa-i fac o revizie temeinica cu schimb de toate cele. Apoi mai vad eu ce mai e de facut :)

 

Haha, tare asta cu semnatura...toate drumurile duc la masina lui mikken :p

 

 

 

sa te bucuri de ea arata foarte intretinuta masina...

 

apropo ce seria 5 ai avut? te intreb ca mi s-a parut ciudat ca ai zis ca e mai sprintena decat seria 5 (:logik: no way!).... poate decat un 520 sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri ;)

 

@dusky: cum zicea si Robert, era vorba de un 525d e39 care pe bord avea 220.000km, dar in realitate cred ca se apropia de juma' de milion :p Luasem in calcul si E60 acum, insa am vazut cateva 525d care m-au descurajat, iar cele intretinute depaseau grav bugetul. Pentru moment, la ce am eu nevoie, ma satisface pe deplin seria 3. Daca o sa simt nevoia de spatiu pe viitor, probabil voi trece la E60, insa daca tot platesc impozit la motor de 3000cmc, cu siguranta ma voi orienta catre 535d ... macar sa stiu o treaba :D

 

@UNU!: ba da, mi-au dat omologare si pentru spate si pentru fata. Eu totusi cred ca se face o confuzie cand se spune folie omologata RAR. Dupa parerea mea asta inseamna ca RAR-ul a aprobat tipul ala de folie sa fie montata pe masina, dar pe geamurile spate si luneta. Daca pui pe geamurile fata sau parbriz, atunci poate sa aiba si mama ei de omologare de la RAR, tot ilegala se numeste. Din ce stiu in lege scrie ceva de genul ca nu ai voie sa aplici nimic pe geamurile fata si parbriz ce ar putea obstructiona vederea soferului, iar cum legea la noi se poate interpreta foarte usor, nimeresti un politist care zice: pai folia asta iti poate limita vederea, chiar daca e cea mai deschisa nuanta...si hop talonul :)

Link to comment
Share on other sites

 

@Horus: nu vreau sa fac cine stie ce modificari, in prima faza as schimba cd player-ul asta business cu unul professional, atat pentru calitatea sunetului cat si pentru mp3-uri, apoi sa pun tweetere in ramele usilor fata si sa schimb wooferele de sub scaune ca sunt de toata jena, eventual amplificate separat de o statie. Cu modificarile astea nici nu am nevoie de un buget enorm si cred ca se va simti diferenta.

 

Sa ne intalnim o data sa vezi cum se aude la mine acum, pt ca peste vreo 2-3 saptamani imi instalez procesorul de sunet (ieri mi-a venit comanda).

Link to comment
Share on other sites

Primul pas a fost facut...player professional de LCI:D

 

Sunetul s-a schimbat simtitor, merita categoric upgrade-ul, mai ales ca citeste si mp3-uri. Urmeaza tweetere in stalpii usilor fata pentru completarea spectrului de inalte si apoi mai vedem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.