BMWClub: E90 sedan - sport package - BMWClub

Jump to content

• 24 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

E90 sedan - sport package my third bimmer Rate Topic: ****- 7 Votes

#61 User is online   Flaviu1 

• Membru
  • Group: Members

Posted 07 June 2012 - 14:10

[quote name='mikken' timestamp='1339070806' post='1756440']
Se vad intr-un mare fel noaptea :D 10x Robert

Salut, cat a costat toata treaba? mersi
0

#62 User is offline   Pitbul 

• Pasionat

Posted 07 June 2012 - 14:11

arata bine :thumbsup:
0

#63 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 07 June 2012 - 14:23

@Flaviu1: nu stiu sa-ti spun pretul doar pentru asta, mai bine il intrebi pe Robert_TAU direct. Eu am inscriptionat si oglinzile, diagnoza si alte chestii, deci nu stiu pret pe fiecare activitate in parte :)

@pitbul: merci, se pare ca anul asta la intalnire multi dintre noi o sa aparem cu noi achizitii ;)
0

#64 User is offline   Pitbul 

• Pasionat

Posted 07 June 2012 - 14:39

View Postmikken, on 07 June 2012 - 14:23, said:

@Flaviu1: nu stiu sa-ti spun pretul doar pentru asta, mai bine il intrebi pe Robert_TAU direct. Eu am inscriptionat si oglinzile, diagnoza si alte chestii, deci nu stiu pret pe fiecare activitate in parte :)

@pitbul: merci, se pare ca anul asta la intalnire multi dintre noi o sa aparem cu noi achizitii ;)

da, asa e, chiar ma uitam la intalnirile vechi pline de E46 (chiar arata frumos), acum ...B)
0

#65 User is offline   Barbie 

• Membru

Posted 08 June 2012 - 08:31

View PostRobert_TAU, on 06 June 2012 - 22:01, said:

US sidemarkers :)

se vede super!!
0

#66 User is offline   mmneg 

• Pasionat

Posted 08 June 2012 - 13:02

:thumbsup:
0

#67 User is offline   KIP 

• ...................
  • Group: Banned

Posted 08 June 2012 - 13:26

Misto masina ! Sa o stapanesti sanatos !

Si fara evenimente ! :rolleyes:
0

#68 User is offline   Andrei_VUV 

• .....

Posted 08 June 2012 - 13:49

View Postmikken, on 05 June 2012 - 11:16, said:

Nu am probleme momentan cu DPF-ul...adica nu stiu ce simptome ar trebui sa aiba, n-am mai avut masina cu DPF :)
Pe bord imi arata inca 12.000km la DPF. Atat imi arata si cand am luat masina si cred ca am facut 1000km de atunci lejer.

Daca poti sa-mi arati si mie o poza unde apar km pentru DPF in bord?
La mine nu apare nimic legat de DPF. La Bavaria mi s-a spus ca nu toate au functia asta activa in BC.
0

#69 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 18 June 2012 - 23:25

Salut, scuze pentru raspunsul intarziat...am fost plecat in concediu :)

O sa fac maine o poza si o pun aici.

Saptamana asta tre sa pun si folia pe geamuri...e crima cand o las in soare :(
0

#70 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 19 June 2012 - 14:00

Stie cineva daca intra pe 320d - e90 roata de rezerva slim pe 15"?
0

#71 User is offline   Pitbul 

• Pasionat

Posted 19 June 2012 - 14:01

View Postmikken, on 19 June 2012 - 14:00, said:

Stie cineva daca intra pe 320d - e90 roata de rezerva slim pe 15"?

Nu intra pe 15 pe 320d, iti trebuie pe 16
0

#72 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 20 June 2012 - 10:28

@Andrei_VUV: cu scuzele de rigoare pentru intarziere...asa arata in bord indicatorul pentru filtrul de particule. Dupa ce am facut revizia am resetat alea pe acolo si din greseala am resetat si filtrul de particule...acum arata ca mai merge 200.000km :)

Oricum am inteles ca atunci cand o sa inceapa sa faca figuri, imi apare eroare in bord.

Pana atunci nu cred ca il scot, nu are rost, masina merge bine. O sa-i fac resoftare asa, iar cand si daca va incepe sa faca figuri, vad atunci ce-i de facut.

Azi vine cineva sa-mi citeasca harta pentru a o trimite la prelucrat si la intalnirea anuala sper sa vin cu o herghelie mai mare :)

Luni m-am programat sa-mi pun si folie pe geamuri. Nu stiu inca daca sa fac toata masina aceeasi nuanta (mai transparenta) sau sa pun mai inchis pe spate si mai deschis pe fata.
0

#73 Guest_Pole_*

• Group: Guests

Posted 20 June 2012 - 11:09

nu are rost sa resoftezi inainte sa scoti dpf-ul, o sa platesti mai mult aiurea. daca e sa il scoti, faci combo, anulare din soft, plus remapare si te costa mai putin. ar fi in jur de 400 eur, eliminat fizic + eliminare din soft + remapare.
0

#74 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 20 June 2012 - 14:01

Pole, baiatul cu care am vorbit mi-a zis ca imi ia 100 euro pe resoftarea pentru putere acum, iar cand si daca ma hotarasc sa elimin filtrul de particule, are tot el niste baieti priceputi cu service unde ma poate trimite pentru eliminarea fizica.

Din cate am inteles e ceva de lucru, pentru ca trebuie refacuta o portiune din teava, bla bla. Pentru asta cica cer baietii cam 200 euro.

Apoi tot el imi modifica niste parametri in softul facut deja (elimina citirea unor senzori din cate am inteles), astfel incat sa raman cu aceeasi putere marita si sa nu-mi dea eroare ca am eliminat DPF. Asta in acelasi cost.

Deci in total m-ar duce la 300 euro.

Ma gandesc totusi sa nu il scot acum aiurea, cand el inca isi face treaba bine. Baiatul asta mi-a zis ca daca DPF-ul nu e infundat si nu da eroare in bord, nu este mare diferenta la cum trage masina.
0

#75 Guest_Pole_*

• Group: Guests

Posted 20 June 2012 - 14:34

nu stiu ce resoftare de putere iti face cu 100 de euro, eu nu prea as avea incredere... e vreo 350 la firme mai de renume, gen RBN, SKN, DIMSPORT ETC chestia cu eliminarea fizica e destul de tricky din ce am citit, caci, se da jos dpf-ul, se taie si se scoate continututl (fagurele din interior), apoi se sudeaza la loc. treaba cu pus teava in loc, nu cred ca e indicata si e tiganeala.

apoi sigur trebuie eliminat si din soft, altfel intra masina in limp si o sa mearga ca dracu, plus inteleg ca risti sa strici turbina.

pretul pentru elimiat filtrul de particule fizic, variaza intre 50 si 100 de euro, iar eliminarea din soft e in jur de 180 de euro, ma refer la o treaba facuta cum trebuie.

spre exemplu, dupa ce taie carcasa DPF-ului si il goleste, aia trebuie sudata la loc bine, iar sudura trebuie acoperita cu vopsea speciala ca sa nu corodeze... la chestii de astea ma refer, cand zic, treaba buna.

This post has been edited by Pole: 20 June 2012 - 14:35

0

#76 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 20 June 2012 - 14:44

Tocmai mi-a citit acum softul de pe masina pentru a-l trimite la o firma in Spania la modificat.

Pretul normal la el pentru resoftare este 150 euro, mie mi-a facut asa pentru ca vorbise un amic sa ne facem amandoi acum ceva timp si ne-a oferit discount.

Cat despre eliminarea DPF, cred ca momentan o sa stau chill...macar nu o sa-mi dea masina cu fum ca la balamuc dupa resoftare, desi am ales o varianta safe, doar 25% crestere de putere, deci pe undeva la 204 cai.

Amicul meu si-a resoftat tot un 320d ca al meu (dar fara DPF) si masina se misca altfel, e mult mai vioaie.

Ca o sa-mi creasca sau o sa-mi scada consumul cu 1 litru la suta, e irelevant zic eu.

PS: m-a anuntat baiatul tot acum ca eliminarea DPF fizic + din soft, costa 250 euro, nu 200 cum imi spusese aseara. Si se referea si el bineinteles la treaba bine facuta, nu asa doar sa punem ceva in loc...cica baietii de la service-ul ala stiu ce fac.

Acum stii cum e, vorbe multe...la practica se vede diferenta :)
0

#77 User is offline   branevl 

• Pasionat

Posted 20 June 2012 - 16:24

Am eu o janta pe 16 cu cauciuc, de la un Mitsubishi Lancer din 2009, daca te intereseaza sa imi zici, nush sigur daca se potriveste la tine e cu 5 prezoane.
0

#78 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 20 June 2012 - 22:17

Nu cred ca se potriveste la prezoane si ET...oricum vreau una slim, sa nu ma car cu ditamai roata in portbagaj :) Merci oricum.

In seara asta am facut si resoftarea, varianta "safe" cum mi-a zis baiatul, in jur de 25% crestere de putere.

Am mers doar un pic prin oras, deci nu pot sa-mi dau cu parerea inca. Se simte ca trage mai bine cam dupa 1800-2000 ture, insa ma asteptam sa traga mai tare mai de jos un pic :(

Deasemenea citind pe aici impresii ale oamenilor care au mai facut resoftare la tipul asta de masina, ei ziceau ca rupe usor aderenta in treptele 2 si 3. La mine deloc, cu jante pe 17 si suspensie sport. Oare e normal asa? Desi se simte clar ca te baga in scaun mai agresiv.

Sa vedem in weekend la drum lung cum se comporta.
0

#79 User is offline   LYM 

• Fan

Posted 20 June 2012 - 22:31

Pune masina pe un dyno daca vrei sa stii date relevante despre puterea motorului. Astea cu rupe usor aderenta intr-a 3-a sunt povesti pescaresti. Nu e M3 :)

This post has been edited by LYM: 20 June 2012 - 22:32

0

#80 User is offline   mikken 

• Fan

Posted 20 June 2012 - 22:38

Eh Robert, sa nu exageram :p A ta e bestie acum...poate daca era 330d :D

Cred ca o sa o pun si pe dyno sa vad ce iese, desi cred ca era bine sa o pun si inainte si dupa, sa vad diferentele.
0

Share this topic:

• 24 Pages +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic