Jump to content

E90 sedan - sport package


mikken

Recommended Posts

Multumesc frumos pentru aprecieri :)

 

Cred ca in curand o sa-i pun si folie pe geamuri, ultimele zile m-au omorat. La cealalta aveam folie si interiorul negru...cand ma urcam in masina dupa cateva ore lasata in soare, era chiar acceptabil.

 

Am gasit o oferta de resoftare la 100 euro, varianta safe, parca undeva in jur de 197-200 CP. Am mers cu un 320d ca al meu softat de baiatul ala si mi s-a parut ceva mai sprintena. Citeste softul de pe masina, il trimite in nu stiu ce tara la prelucrat si peste 2 zile il scrie iar pe masina.

 

Oare o sa-mi accelereze deteriorarea DPF-ului? Ma gandesc ca va da mai mult fum, care se va depune pe DPF.

Link to comment
Share on other sites

Ar conta daca fac remaparea inainte sau dupa eliminarea DPF-ului?

 

Nu as vrea totusi sa merg cu fumigena dupa mine...

Este bine sa il elimini inainte, atat fizic cat si electronic, apoi sa ii faci remapare.

Daca faci softul cu DPF si apoi il dai jos, presupun ca se rescrie din nou si se tine cont de eliminarea lui, deci este posibil sa platesti aceeasi bani inca o data.

 

Eu te sfatuiesc sa il scoti apoi ii faci remapare. O sa traga mult mai bine decat cu DPF si soft.

 

Nu o sa scoata fum ca un furnal.

Edited by MihaiMAN
Link to comment
Share on other sites

Nu am probleme momentan cu DPF-ul...adica nu stiu ce simptome ar trebui sa aiba, n-am mai avut masina cu DPF :)

 

Pe bord imi arata inca 12.000km la DPF. Atat imi arata si cand am luat masina si cred ca am facut 1000km de atunci lejer.

Link to comment
Share on other sites

@Flaviu1: nu stiu sa-ti spun pretul doar pentru asta, mai bine il intrebi pe Robert_TAU direct. Eu am inscriptionat si oglinzile, diagnoza si alte chestii, deci nu stiu pret pe fiecare activitate in parte :)

 

@pitbul: merci, se pare ca anul asta la intalnire multi dintre noi o sa aparem cu noi achizitii ;)

Link to comment
Share on other sites

@Flaviu1: nu stiu sa-ti spun pretul doar pentru asta, mai bine il intrebi pe Robert_TAU direct. Eu am inscriptionat si oglinzile, diagnoza si alte chestii, deci nu stiu pret pe fiecare activitate in parte :)

 

@pitbul: merci, se pare ca anul asta la intalnire multi dintre noi o sa aparem cu noi achizitii ;)

 

da, asa e, chiar ma uitam la intalnirile vechi pline de E46 (chiar arata frumos), acum ...B)

Link to comment
Share on other sites

Nu am probleme momentan cu DPF-ul...adica nu stiu ce simptome ar trebui sa aiba, n-am mai avut masina cu DPF :)

Pe bord imi arata inca 12.000km la DPF. Atat imi arata si cand am luat masina si cred ca am facut 1000km de atunci lejer.

Daca poti sa-mi arati si mie o poza unde apar km pentru DPF in bord?

La mine nu apare nimic legat de DPF. La Bavaria mi s-a spus ca nu toate au functia asta activa in BC.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Andrei_VUV: cu scuzele de rigoare pentru intarziere...asa arata in bord indicatorul pentru filtrul de particule. Dupa ce am facut revizia am resetat alea pe acolo si din greseala am resetat si filtrul de particule...acum arata ca mai merge 200.000km :)

 

Oricum am inteles ca atunci cand o sa inceapa sa faca figuri, imi apare eroare in bord.

 

Pana atunci nu cred ca il scot, nu are rost, masina merge bine. O sa-i fac resoftare asa, iar cand si daca va incepe sa faca figuri, vad atunci ce-i de facut.

 

Azi vine cineva sa-mi citeasca harta pentru a o trimite la prelucrat si la intalnirea anuala sper sa vin cu o herghelie mai mare :)

 

Luni m-am programat sa-mi pun si folie pe geamuri. Nu stiu inca daca sa fac toata masina aceeasi nuanta (mai transparenta) sau sa pun mai inchis pe spate si mai deschis pe fata.

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa resoftezi inainte sa scoti dpf-ul, o sa platesti mai mult aiurea. daca e sa il scoti, faci combo, anulare din soft, plus remapare si te costa mai putin. ar fi in jur de 400 eur, eliminat fizic + eliminare din soft + remapare.
Link to comment
Share on other sites

Pole, baiatul cu care am vorbit mi-a zis ca imi ia 100 euro pe resoftarea pentru putere acum, iar cand si daca ma hotarasc sa elimin filtrul de particule, are tot el niste baieti priceputi cu service unde ma poate trimite pentru eliminarea fizica.

 

Din cate am inteles e ceva de lucru, pentru ca trebuie refacuta o portiune din teava, bla bla. Pentru asta cica cer baietii cam 200 euro.

 

Apoi tot el imi modifica niste parametri in softul facut deja (elimina citirea unor senzori din cate am inteles), astfel incat sa raman cu aceeasi putere marita si sa nu-mi dea eroare ca am eliminat DPF. Asta in acelasi cost.

 

Deci in total m-ar duce la 300 euro.

 

Ma gandesc totusi sa nu il scot acum aiurea, cand el inca isi face treaba bine. Baiatul asta mi-a zis ca daca DPF-ul nu e infundat si nu da eroare in bord, nu este mare diferenta la cum trage masina.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce resoftare de putere iti face cu 100 de euro, eu nu prea as avea incredere... e vreo 350 la firme mai de renume, gen RBN, SKN, DIMSPORT ETC chestia cu eliminarea fizica e destul de tricky din ce am citit, caci, se da jos dpf-ul, se taie si se scoate continututl (fagurele din interior), apoi se sudeaza la loc. treaba cu pus teava in loc, nu cred ca e indicata si e tiganeala.

 

apoi sigur trebuie eliminat si din soft, altfel intra masina in limp si o sa mearga ca dracu, plus inteleg ca risti sa strici turbina.

 

pretul pentru elimiat filtrul de particule fizic, variaza intre 50 si 100 de euro, iar eliminarea din soft e in jur de 180 de euro, ma refer la o treaba facuta cum trebuie.

 

spre exemplu, dupa ce taie carcasa DPF-ului si il goleste, aia trebuie sudata la loc bine, iar sudura trebuie acoperita cu vopsea speciala ca sa nu corodeze... la chestii de astea ma refer, cand zic, treaba buna.

Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.