Jump to content

e 46 probleme cu uleiul si cu franele


Cosmin Olteanu

Recommended Posts

mi-am luat un E46 and 2002 noiembrie si am constatat dupa 3 sapt.ca pierd ulei dar nu stiu pe unde pt.ca nu scoate gram de fum, rotile raman din cand in cand blocate si tot la fel. nu stiu care este cauza. Vineri o sa o duc la service dar as fi curios daca are cineve probl.asta sa-mi dea si mie un sfat. Multumesc !
Link to comment
Share on other sites

Am patit si eu la doua bmw-uri pana acum sa mi se blocheze cate o roata...asta din cauza lichidului de frana vechi, el trebuie schimbat .Lichidul de frana este higroscopic..si in timp din cauza acestei proaste "calitati" el pierde din prorietati.Probabil ca si la tine e la fel.....

Cu uleiul la motor..daca nu curge pe niciunde inseamna ca il consuma, si asta ori ca motorul are ceva probleme ori ca ai pus ulei prost sau nepotrivit.

Link to comment
Share on other sites

uleiul este Castrol dar numai ca nu am pus 5W40 am pus 10W40 m-am gandit ca este mai bine tinand cont ca masina are 188.000km. si inca o chestie, lichidul de servo trebuie obligatoriu sa fie BMW ori merge si alt lichid? am inteles ca pot sa stric cutia de directie daca nu pun ulei original BMW, este adevarat?
Link to comment
Share on other sites

Probabil nu a fost schimbat lichidul de frana la 2 ani si a facut condens care a dus la griparea pistonaselor din etrier.Ori incerci sa cureti pistonasele de rugina sau mai bine cumperi un set re reparatie etrier.Si eu odata am pus un ulei castrol carea consumat 1 l intre intervalul de service.Am schimbat uleiul si de atunci nu mai mananca deloc (sau o cantitate nesemnificativa 100 -200 grame.)
Link to comment
Share on other sites

uleiul este Castrol dar numai ca nu am pus 5W40 am pus 10W40 m-am gandit ca este mai bine tinand cont ca masina are 188.000km. si inca o chestie, lichidul de servo trebuie obligatoriu sa fie BMW ori merge si alt lichid? am inteles ca pot sa stric cutia de directie daca nu pun ulei original BMW, este adevarat?

Am avut un 320 diesel de 136 ps care avea 250 mii km si puneam in el 0w-30 si nu-mi consuma ulei de la un schimb la altul...eu nu as pune asa ceva in masina..adica 10w40

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Probabil nu a fost schimbat lichidul de frana la 2 ani si a facut condens care a dus la griparea pistonaselor din etrier.Ori incerci sa cureti pistonasele de rugina sau mai bine cumperi un set re reparatie etrier.Si eu odata am pus un ulei castrol carea consumat 1 l intre intervalul de service.Am schimbat uleiul si de atunci nu mai mananca deloc (sau o cantitate nesemnificativa 100 -200 grame.)

ms frumos !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.