Jump to content

mici reparatii jante aluminiu


cyborg

Recommended Posts

cum se pot repara mici ciobituri pe o janta de aluminiu? daca e posibil, of course.

16872[/snapback]

 

din cate stiu eu, exista un chit special de aluminiu cu care se repara ciupiturile de pe jante( cu conditia sa nu fie cratere, atunci ar trebui incarcat cu sudura in aluminiu) apoi se slefuieste si se vopseste. am vazut jante reparate care acum arata ca noi

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu, exista un chit special de aluminiu cu care se repara ciupiturile de pe jante( cu conditia sa nu fie cratere, atunci ar trebui incarcat cu sudura in aluminiu) apoi se slefuieste si se vopseste. am vazut jante reparate care acum arata ca noi

16890[/snapback]

 

deci e posibil :blink: m-am linistit

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine si sigur este sa sudeze.Pentru ca de la o ciobitura mica ,poate pleca o fisura care in timp sa se mareasca,poate fi acum cat un fir de par si sa nu se vada,iar ulterior sa se ajunga sa se desumfle cauciucul.Chitul doar acopera ciobitura ca o plomba.Ideal ar fi sa sudeze acolo iar apoi sa slefuiasca.Apoi mers la strung ca sa ia toata marginea respectiva uniform,pentru ca automat sudura va incarca mai mult janta in zona respectiva si o dezechilibreaza.Iar la sfarsit vopsita.

Am reparat mai demult o janta din care picase o spita pur si simplu.Si a iesit foarte bine,pe aparatul de echilibrat avea bataie in limitele normalului.

Link to comment
Share on other sites

un vopsitor stiu ca mi-a zis ca e bine cu kit de fibra... parca :blink: , da, da zic bine :)

17391[/snapback]

 

Chitul nu consolideaza.El doar umple gaurile,ca o plomba.Daca nu intervi cu sudura,fisura se mareste de la socuri.La urmatoarele gropi pe care le ia masina,ai multe sanse sa se crape mai tare janta si kitul ala sa pice.Va zic eu ca sudura in argon e obligatorie.Acuma daca e vorba de zgarieturi superficiale,deja e alta poveste,ca e doar o chestie estetica.Dar in general cand dai cu janta de bordura si se smulge o bucatica cat de mica de pe marginea ei,e de preferabil sa se sudeze.

Link to comment
Share on other sites

wlf, cyborg a intrebat de "mici ciobituri" nu de fisuri. pt fisuri sudezi, polizezi, chituiesti, etc. da` io parca nu mi-as suda jantele :blink:

17430[/snapback]

 

Pai tocmai.Daca e vorba de ciobitura,inseamna ca o parte micuta din janta a sarit.Daca vorbim de julituri,zgarieturi etc,bagi chit si nu se mai vede.Daca s-a rupt o bucatica,atunci exista automat si o fisura infima,care se va mari la socuri.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.