Jump to content

mi s-a stricat masina 320d 2001


Recommended Posts

Astazi, masina mergea perfect, am oprit la un stop si cand am plecat... bag a 1 a o accelerez si la 2000 RPM, am calcato la podea, si mi-am incordat gatul, normal, cand colo.... nimic. accelera ca si sub 1800 RPM. abia pe la 3000 incepe sa traga, dar nu violent, tot obosit rau. deci asta s-a intamplat brusc. ce o fii? poate scrie cineva pe aici in seara asta, ca maine dimineatza sunt la service, deja l-am sunat pe seful de service sa vad daca maine e deschis. Si spre fericirea mea este, sper sa nu fie grav, ca maine e ultima zii pe anul asta, mai deschide pe 6 Ian. Wish me luck.

nu mi s-a parut ca scoate fum, e si noapte, dar se aude motorul ciudat, cand accelerez are un mic lag, si cand incepe sa accelereze se aude un zgomot mai puternic, cam ca la tractor, dar mai..... rafinat :blink: .

 

Sper sa nu raman fara masina de sarbatori, ca mor.

Link to comment
Share on other sites

@georgem Sa stii ca la asta ma gandesc si eu, si sper din tot sufletul sa nu fie altceva, nu de alta, dar nu ar avea piesa pe stoc, si stau 2 saptamani fara masina, sau ma rog, cu o dacie cu interior si exterior de BMW, sau ceva mai slab ca dacia parca.

 

@roka, filtrul de motorina nu are nici 3000 km, si-l schimb la fiecare schimb de ulei. Problema a aparut subit

Edited by test_driver
Link to comment
Share on other sites

Astazi, masina mergea perfect, am oprit la un stop si cand am plecat... bag a 1 a o accelerez si la 2000 RPM, am calcato la podea, si mi-am incordat gatul, normal, cand colo.... nimic. accelera ca si sub 1800 RPM. abia pe la 3000 incepe sa traga, dar nu violent, tot obosit rau. deci asta s-a intamplat brusc. ce o fii? poate scrie cineva pe aici in seara asta, ca maine dimineatza sunt la service, deja l-am sunat pe seful de service sa vad daca maine e deschis. Si spre fericirea mea este, sper sa nu fie grav, ca maine e ultima zii pe anul asta, mai deschide pe 6 Ian. Wish me luck.

nu mi s-a parut ca scoate fum, e si noapte, dar se aude motorul ciudat, cand accelerez are un mic lag, si cand incepe sa accelereze se aude un zgomot mai puternic, cam ca la tractor, dar mai..... rafinat  :blink: .

 

Sper sa nu raman fara masina de sarbatori, ca mor.

169090[/snapback]

 

 

Mergi tu mai bine la un service autorizat nu la toti idiotii sa iti faca un tester si sa verifice debitmetru de aer , ar putea fii cea mai concludenta cauza la simptomele care le ai , presupun ca scoate si fum negru daca incerci sa te dai la ea ...

 

Parerea mea e sa verifici debitmetru de aer , ala ar fi cauza , e cam in jur de 200 de euro :)

Link to comment
Share on other sites

Mergi tu mai bine la un service autorizat nu la toti idiotii sa iti faca un tester si sa verifice debitmetru de aer , ar putea fii cea mai concludenta cauza la simptomele care le ai , presupun ca scoate si fum negru daca incerci sa te dai la ea ...

 

Parerea mea e sa verifici debitmetru de aer , ala ar fi cauza , e cam in jur de 200 de euro :blink:

 

Si eu am avut aceleas probleme am schimbat decat siguranza din debitmetru de aer sau cum draq se numeste , si nu mai am probleme

Bafta sa ne spui ce ai facut !

169749[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

pai eu am mers la un Sevice "de firma" as putea spune, dar nu BMW, oricum au tot ce le trebuie acolo. Nu a fost nici debitmetru, nici nimic, a dat eroare la "boost valve", in rest totul mergea bine, mai putin turbina. Turbina nu avea joc, sau ceva, nici nu a avut vre-un simptom inainte de asta, deci... sa vedem. Maine la ora 9 AM am programare.
Link to comment
Share on other sites

pai eu am mers la un Sevice "de firma" as putea spune, dar nu BMW, oricum au tot ce le trebuie acolo. Nu a fost nici debitmetru, nici nimic, a dat eroare la "boost valve", in rest totul mergea bine, mai putin turbina. Turbina nu avea joc, sau ceva, nici nu a avut vre-un simptom inainte de asta, deci... sa vedem. Maine la ora 9 AM am programare.

169829[/snapback]

 

 

La mine tot asa a inceput nu tragea deloc dupa 2500 de ture indiferent cat apasam pe acceleratie pana cand intr-o zi a picat pompa de injectie cu tot... 2000 euroi...

Avea presiune de 0 bari in ea cand am schimbat-o. Partea proasta e ca nu se putea diagnostica pompa cand ar putea sa pice.

Link to comment
Share on other sites

la mine abia dupa 3000 RPM incepea sa traga mai bine,

 

Am remediat situatia, a fost de vine turbina, imbacsita rau, si epuratorul de gaze, care cica si el se imbacseste daca se imbacseste turbina, deci a desfacuto, a curatato, si a puso la loc, acum merge perfect. Am facut cateva sute de km fara turbina, si mi-a spus sa nu sar de 3000 RPM 2-3 zile ca e evacuarea infundata si sa nu se faca presiune. In sfarsit sunt iar fericit :blink:.

Link to comment
Share on other sites

la mine abia dupa 3000 RPM incepea sa traga mai bine,

 

Am remediat situatia, a fost de vine turbina, imbacsita rau, si epuratorul de gaze, care cica si el se imbacseste daca se imbacseste turbina, deci a desfacuto, a curatato, si a puso la loc, acum merge perfect. Am facut cateva sute de km fara turbina, si mi-a spus sa nu sar de 3000 RPM 2-3 zile ca e evacuarea infundata si sa nu se faca presiune. In sfarsit sunt iar fericit :blink:.

170228[/snapback]

 

Unde ai facut operatiunea si cat te-a costat?

Link to comment
Share on other sites

of, hai sa va zic belea.

 

Acum dupa reparatia turbinei, m-am hotarat sa o calc si eu putin, ca deh, sa vad cum trage la viteza mare. Si am inceput, pe la 120 km/h, kick down, a crescut tare in viteza, pana la 160 ma baga bine in scaun, la 160 km/h fix, pe bord, ma scos din scaun, si a inceput sa mentina viteza, calcata la podea mai tare de 160 km/h NU MERGE, si pana acolo trage de rupe, parca ar fi limitata electronic. Dupa 1 ian, ma duc la Service iar. offffff.

Link to comment
Share on other sites

Astazi, masina mergea perfect, am oprit la un stop si cand am plecat... bag a 1 a o accelerez si la 2000 RPM, am calcato la podea, si mi-am incordat gatul, normal, cand colo.... nimic. accelera ca si sub 1800 RPM. abia pe la 3000 incepe sa traga, dar nu violent, tot obosit rau. deci asta s-a intamplat brusc. ce o fii? poate scrie cineva pe aici in seara asta, ca maine dimineatza sunt la service, deja l-am sunat pe seful de service sa vad daca maine e deschis. Si spre fericirea mea este, sper sa nu fie grav, ca maine e ultima zii pe anul asta, mai deschide pe 6 Ian. Wish me luck.

nu mi s-a parut ca scoate fum, e si noapte, dar se aude motorul ciudat, cand accelerez are un mic lag, si cand incepe sa accelereze se aude un zgomot mai puternic, cam ca la tractor, dar mai..... rafinat  :blink: .

 

Sper sa nu raman fara masina de sarbatori, ca mor.

169090[/snapback]

acelasi lucru il patesc si eu la 320 d meu nu mai are demaraj decat de la 3000rpm si zgomotul este ciudat

Link to comment
Share on other sites

Si la mine era un zgomot ciudat, asa parca de infundat, e turbina.

 

Azi am avut drumul spre casa mai gol, am prins mai repede 160 si putin km/h, iar s-a oprit acolo, problema e ca am insistat cu piciorul pe acceleratie si nimic nimic, ba chiar viteza scadea, si scadea, si scadea, a venit o panta, si a scazut pana pe la 130 km/h, am franat pana la 80 km/h apoi am calcato iar, se accelera foarte greu, si dupa cateva secunde si-a dat iar drumu. Azi am fost la Service, si m-au chemat pe 8 Ianuarie, dar cred ca pe 2-3 ianuarie sunt la ei in fata servicelui, se pare ca problema e grava la cum s-a manifestat azi. Turbina cred ca a curatato bine, ca am stat langa mecanic tot timpul, si o facuse bine, dar.... ceva totusi nu e bine. SPer sa nu-si dea turbina acum duhul, macar sa mai tina inca 7-8 luni. Oricum, turbina nu avea joc deloc, ce dracu sa-si dea duhul, ce alte probleme mai apar? axul era bun, palele pareau si alea bune, ce se mai poate strica? poate catalizatorul, cat o fi unul nou?

Link to comment
Share on other sites

Pai pe acolo era si problema la a mea, cica intra in avarie si inchide vanele. La postul precedent nu am mai scris ca ma uitam si la TV.

 

De la Service au spus ca poate nu au reglat bine o (parghie) care inchide si deschide vanele, si sa vin sa le regleze bine, am observat ca si tubina nu ma intra de la 1800 RPM, cum era normal, intra pe la 2200 RPM. Sa vad ce o sa fie dupa ce o "retusez" in service.

Link to comment
Share on other sites

Pai pe acolo era si problema la a mea, cica intra in avarie si inchide vanele. La postul precedent nu am mai scris ca ma uitam si la TV.

 

De la Service au spus ca poate nu au reglat bine o (parghie) care inchide si deschide vanele, si sa vin sa le regleze bine, am observat ca si tubina nu ma intra de la 1800 RPM, cum era normal, intra pe la 2200 RPM. Sa vad ce o sa fie dupa ce o "retusez" in service.

170978[/snapback]

:blink: dupa ce am schimbat pompa de injectir la 320d meu din 2000 (pompa bosch electronica) motorul are un croncanit, specalisti spun ca avansul este mare??????????????????????

si demaraj are abia de la 3000 - 3500 rpm .

imi poate explica cineva ce s-a inamplat?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.