Jump to content

Anvelope de iarna runflat pt seria 1


Alpina

Recommended Posts

8)

Da, asa este, am citit articolele, ĂŽnsa am remarcat ceva ĂŽn plus, ce vreau sa va ĂŽmpartasesc:

Se spune de verificarea periodica a presiunii din roti. Va sfatuiesc "strongly" sa faceti asta la un atelier de specialitate, o vulcanizare cu scule profesionale, si NU ĂŽntr-o benzinarie, deoarece aiurelile din benzinarii nu sunt de calitate si dau masuratori aiurea, ĂŽn special acele agregate care sunt portabile si le iei "de la ĂŽncarcat" ca sa verifici presiunea.

Folositi un manometru profi, alaturi de un compresor adevarat, nu butelii ambulante de transfer de presiune.

 

Scuze, nu-mi sta in natura sa fac asta, dar bati campii tare de tot.

 

Intai ca Dunloop nu face run-flat pt iarna, apoi te-ai convins ca face ca apoi sa spui ca nu mai face.

 

Iti spun eu, am Dunloop wintersport 3D DSST fabricate/cumparate anul trecut. Ca a costat aproape 4000 de lei asta e cu totul altceva.

Poate de asta nici n-ai vazut in magazine gen cora/carefour/real/metro/selgros/praktiker sau pe unde iti cauti tu cauciucuri.

Apoi ai inceput sa o dai in diverse ca aparatele de umflat roti din benzinarii sunt niste aiureli. Imi umflu rotile de cand ma stiu in benzinarii(fie bicicleta, fie masina) si nu m-am plans niciodata de ele.Da, poate au ceva erori dar sincer nu-mi trebuie sa masor la sutime de bar.

Mai am si o porcarie de 50 de lei luata din Cora de care iar sunt multumit.

 

Deci daca vrei sa dai bani, da pe un lucru de calitate precum cu un cauciuc nu pe aparate de masura a presiunii care iti masoara presiune cu x digiti dupa virgula.

Link to comment
Share on other sites

Stimabile, nu era vorba de zecimale dupa virgula, era vorba de calitatea aparatului si de cum functioneaza, cine Îl foloseste, etc... Daca pun 20 de insi mâna pe o scula de doi bani, n-am nici o pretentie de la aparatul acela. Un utilaj de calitate, folosit de un profesionist, e deja altceva.

P.S. Nu cumpar anvelope, ci "achizitionez" iar apoi vând, cu titlu de business. Nu fac business pe forum. Si am remarcat ca se discuta despre M3, iar tu spui de 3D... Tu ai remarcat?

P.S.2: Daca vrei sa ne apucam de urlat, hai ĂŽn padure; aici spuneam ce stiu eu despre genul asta de lucruri si tehnologii. Ma bucur ca folosesti Dunlop, e marca mea preferata, chiar daca nu am DSST pe profilele de iarna la dimensiunile cu care lucrez.

Link to comment
Share on other sites

N-o lua in nume personal, dar eu n-as recunoaste ca lucrez in domeniu dupa cele pe care le-ai spus mai sus...

Si apropos de ultimul post, nu cred ca un manometru se califica drept 'utilaj' - e o constructie foarte simpla cu un tub care se dilata :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Am cumparat recent un BMW 120D SE, cauciucuri vara cu jante 205 / 50 / 17, si trebuie sa imi cumpar anvelope iarna. Treaba e ca am deja niste jante 195 / 65 / 15 si as cumpara anvelope iarna pentru jantele astea, dar intrebarea e daca se potrivesc la ce am?

 

Pot pune 195/65/15 pe BMW 120D SE?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.