Jump to content

Camber negativ


CorteZe46

Recommended Posts

Vreau sa imi "cracanez" rotile pe spate mai mult decat imi permit acele suruburi ale masinii (sunt la maxim). Am fost la mai multe firme gen Autosoft dar nu le fac mai mult decat permite masina . Masina : e46 coupe an 2000 . Multumesc !
Link to comment
Share on other sites

Așa, și ?

Am zis ca poate ma ajuta cineva , sau imi poate recomanda pe cineva .

 

Eu zic sa lasi rotile asa cum le a lasat domn constructor. Diferenta intre tine si el este ca tu ai ideei el are un proiect.

Eu le-as lasa asa , problema este ca am prea late jantele si imi ating in aripi .

Link to comment
Share on other sites

Am zis ca poate ma ajuta cineva , sau imi poate recomanda pe cineva .

 

 

Eu le-as lasa asa , problema este ca am prea late jantele si imi ating in aripi .

Pune alte gume, unele intinse, si inainte de asta te duci frumos la baietii sa iti "traga" de aripi cu rola.

Link to comment
Share on other sites

8,5j fata / 5x120 / 215/40/18 10j spate / 245/35/18

Pe 10j merge chiar si 225/35, dar cu 235/35 scapi de problemă lejer, zici că ai fost la pake, mă îndoiesc să nu îți fi zis el de cauciucuri... Chiar astăzi am pus la un pr 235/35 pe 10 j et 27 (sau mai mic) pe 19 nu 18 și fără aripi roluite doar presată buza pe dedesubt, deci se poate ;)!

 

O să caut o filmare si postez să vezi !

 

Edit:

 

Videoclipul nu este făcut cum trebuie, dar este de ajuns să îți dai seama!

 

 

http://img600.imageshack.us/img600/7901/20120607153038.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by Nitoi Cristi
Link to comment
Share on other sites

Pe 10j merge chiar si 225/35, dar cu 235/35 scapi de problemĂŁ lejer, zici cĂŁ ai fost la pake, mĂŁ ĂŽndoiesc sĂŁ nu ĂŽți fi zis el de cauciucuri... Chiar astĂŁzi am pus la un pr 235/35 pe 10 j et 27 (sau mai mic) pe 19 nu 18 și fĂŁrĂŁ aripi roluite doar presatĂŁ buza pe dedesubt, deci se poate ;)!

 

O sĂŁ caut o filmare si postez sĂŁ vezi !

 

Pake mi-a spus de ce cauciucuri am nevoie , am cautat dar nu am gasit :| . Cred ca o sa incerc cu 225/35 si sa mai umblu umpic si la aripi .

Link to comment
Share on other sites

Cu camber negativ ai sa schimbi cauciucuri de iti trece astea cu jante smechere si pui de tabla .

O spun din propria experienta acum vreo 3 saptamani am schimbat cauciucuri noi 4 bucati. din cauza camber-ului facut de "meseriasi romani" la o coborare a suspensiei mai agresiva. Mi le-a taiat pe interior complet de am ramas pe janta in mers crezand ca am pana ..... erau taiate perfect :p

De lene si putoare mi-au zis ca doar atat pot face si au ridicat din umeri ..."ie de la coborare..." :))))

Al drecu in Italia mi-au facut perfect tot.

Link to comment
Share on other sites

Cu camber negativ ai sa schimbi cauciucuri de iti trece astea cu jante smechere si pui de tabla .

O spun din propria experienta acum vreo 3 saptamani am schimbat cauciucuri noi 4 bucati. din cauza camber-ului facut de "meseriasi romani" la o coborare a suspensiei mai agresiva. Mi le-a taiat pe interior complet de am ramas pe janta in mers crezand ca am pana ..... erau taiate perfect :p

De lene si putoare mi-au zis ca doar atat pot face si au ridicat din umeri ..."ie de la coborare..." :))))

Al drecu in Italia mi-au facut perfect tot.

 

Da , pana la urma merg pe mana lui Cristi si schimb anvelopele cu 225/35 :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Nu stiu, eu am -3 negative camber pe fata, 15.000km si nu am uzura deloc pe interior la gume. Daca te uiti la masina vezi ca rotile fata sunt mai inauntru sus... Perfect pe curbe, acolo unde acum toata suprafata anvelopei calca asfaltul, nu doar coltul exterior.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.