Jump to content

Masina mea De la E46 325i la E60 525d


Mircea-Si

Recommended Posts

Daca omu voia sa vanda masina, facea RCA-ul pe o luna, nu-i mai mult de 130 de lei si iti dadea masina pt un test drive. Eventual o duceai la o verificare la reprezentanta / service. Nu te mai poti increde in nimeni in ziua de azi. Cine stie ce defecte o avea masina de vrea sa o vanda fara test drive sau o verificare mai minutioasa..

 

Chiar nu-ti recomand sa iei masina pe vazute.. trebuie sa ai grija ce masina iei ca sa nu te bagi in cheltuieli neprevazute ( o bucsa sau un ulei il mai schimbi, dar sa nu fie probleme grave la cutie / motor ) .

Edited by Brokencyde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum naiba sa spui un pret si dupa alt pret??? nu inteleg cum sa faci asta? Omul cred ca a fost "ofticat" ca a zis prea putin:)) si dupa si-a bagat piciorul in el de bun simt si cuvant si ti-a cerut oricum mai mult...

Nici nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar 90% as fi refuzat masina, adica sa ma duc la ea sa aflu ca e blocata in garaj, ca nu are R.C.A si asa mai departe.

 

Cauta alta..nu e de cumparat de la vanzatorul asta, iti dai seama ce serios este si in legatura cu istoricul ei si ce probleme a avut.

 

Chiar si daca iti face RCA, tot si-a dat arama pe fata din prima, cine naiba sta cu masina in garaj fara RCA si dupa ce vorbesti un pret, iti spune a doua zi un pret mai mare?

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Se vedea ca masina statea de multa vreme, discurile erau ruginite rau...

Eu de fel am incredere in oameni, dar dupa ziua de azi sunt foarte dezamagit. Probabil mai dezamagit decat daca ma insela femeia....

Ca sa intelegeti, mai am doua masini in curte, care nu sunt BMW si asta e problema lor....am vandut e90-ul si acum imi pare rau, macar era o masina onesta. Ma suna baiatul care a cumparat- o sa-mi spuna ce bine merge si ce incantat e....

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cumpar masini din targuri si nu cumpar de la samsari, desi in 2014 am luat pt sotie de la un samsar din cernica un citroen c3 picasso. Bine el luase masina la schimb pentru alta mai scumpa, citroenul fiind cumpa din repr ro.

 

Ce spuneti sa-i spun omului ca a cumparat masina de uk?

 

Iar e un prost pe aici care da cu -

Edited by Mircea-Si
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu pentru colegi....tineti de masinile voastre ca din RO nu se stie ce iei si nici peste cine dai. Iar cand vine vorba de masini aduse de afara, dupa 2 saptamani de uitat pe mobile si auto scout mi-am reconfirmat faptul ca ce se vinde la noi intre 150.000 si 200.000 pleaca de afara cu km peste 300.000. vorba unui amic de-al meu (si el pasionat de bmw) stiu nemtii ce vand de aia sunt scumpe.

 

In concluzie, degeaba am avut multe masini pana acum ca tot mai am surprize dar na asta sunt .. ma entuziasmez ca un copil la o jucarie noua...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aia din poza pica, chiar o vazusem inainte de cealalta.

Daca cumva ma razgandesc si maine pot sa iau e60-ul din garaj, trebuie sa-mi calc doar pe principiu...

 

N-ai cumparat-o, dar inca te gandesti la ea :D Sfatul meu e sa mergi mai departe...daca era cu adevarat interesat sa o vanda, facea cumva sa poti merge cu ea si sa ii faci o verificare. Nu e o bicicleta, sa o cumperi dupa ce o vezi cateva minute. Si nici pe aia nu o cumperi (sh) fara sa mergi putin cu ea.

De curiozitate, cat cere pe masina (cea din garaj)? Dar pe cea din poza? Ce buget ai?

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

@Mihai.Problema este ca nu mai poti astepta,ii euforia asta de BMW seria 5 :smile:(care altfel este de inteles).

Dar mai bine suferi acuma cateva zile in plus pt masina corecta decat sa regreti ce ai cumparat mai tarziu si sa umpli forumul de topicuri.

 

520d ar trebui sa fie cea mai raspandita motorizare pe e60,astfel trebuie sa gasesti ceva ok.

Cauta si pe forum si nu exclude sa o aduci din afara tarii.

Edited by calinbmw2000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aia din poza puteam sa o iau la 7000 euro cu doua seturi de roti si cealalta la 8300 initial ceruse 8000. Nu ma fac 300 de euro dar am explicat de ce am ezitat (chestia e ca ma gandesc la ea rau de tot).

Cea la 7000 aprox 192k km , motorul se auzea ff frumos pentru un N47...pacat ca a fost de uk, pachetul M era de fabrica...

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Cei cu capul pe umeri stiu de ce o masina cu 200.000 din Germania costa 12.000 de euro, iar in Romania, una similara este 8000 de euro.

 

Eu cand am dat acum un an jumate 11.500 de euro pe un e91 cu 200.000 km in Germania, unic propietar neamt, istoric...etc, fara drum si toate cheltuielile, mi s-a spus ca sunt nebun....ca imi luam f30.

 

aici se face diferenta....neamtul nu urca pretul in functie de an, ci de km.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

chiar exista vanzatori aerieni, zici ca nu vor deloc s-o vanda;

stabilesti cu ceva zile inainte sa te duci sa vezi masina, si o gasesti plina de zapada, fara RCA (desi e 130 de lei pe o luna, maxim!!), dat mult din umeri cand i se pun intrebari ca si cum lui ii e indiferent daca o vinde sau nu ...

Link to comment
Share on other sites

Nu mai spun ca imediat ce suni proprietarul masinii care ti se pare ca e ok si il vezi ca e ok telefon, urmatorul lucru care il faci este sa-i verifici istoricul pe site de verificare, nu avansezi in nici-o discutie pana nu vorbesti cu proprietarul (de multe ori din 10 cuvinte ale proprietarului iti dai seama ca nu e masina care vrei sa o cumperi) si dupa sa vezi istoricul.

De abia dupa ce istoricul este ok si vanzatorul sa para ok avansezi cu discutiile sa o cumperi si chiar si atunci mai sunt o multime de lucruri care le poti afla si sa nu mai cumperi masina.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Am luat minus mai sus cand am zis ca nu as cumpara masina din Ro. :)) oare de ce costa masinile bune din vest mai mult? Pana si cele bune aduse de la licitatii costa mult. Daca le ar aduce baietii la pret intreg, nu ar mai vinde nimic. Dar e si ipocrizie pt ca la o masina buna cand se vede pretul imediat se sare in sus ca e scumpa. Oricum eu as zice cautata masina prin afara.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cel cu masina albastra i-a picat fata cand a aflat care e treaba cu masina lui....

Dar el ce sa gândit când a vĂŁzut ca mașinĂŁ nu are ĂŽncuietoare la șofer și are la pasager? Ca e ediție specialĂŁ?

 

Mai mult ca sigur știa și fĂŁcea pe prostul...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Voi nu vedeti omul vrea o super, mega oferta, masina de 9-10 ani cu kilometri putini si cat mai ieftina:))).Ca un sfat, mai bine iei ceva adus de afara cu mai multi km, nu se compara cu rablele din tara. Degeaba gasesti cu km mai putini, masiniile din Romania sunt foarte obosite, mai ales o masina de 10 ani.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

https://suchen.mobil...2c-8fa81545e3bf

 

Salut

 

Daca te intereseaza pot sa ma duc sa o vad saptamana viitoare. E Pastele in Germania duminica asta si de maine e cam totul inchis. Eu la cei de la Grimm imi fac reviziile , dar in alta locatie , nu acolo unde se afla e60-ul din link .

 

multumesc mult de pont, te tin la curent!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.