Jump to content

Masina mea De la E46 325i la E60 525d


Mircea-Si

Recommended Posts

Salutare !

Hai sa va prezint masina mea un E46 320d touring FL din 2004. Ca optiuni are BC, volan multifunctional, geamuri electrice fata cu impuls, 6 trepte, pilot automat, telefon BMW Professional, cotiera fata spate, faruri cu auto-leveling, DSC, pachet lumini interioare, CD cu functia mode, PDC. C and am luat masina avea semnale portocalii , iar in poza ce urmeaza deja schimbasem lucasurile cu unele clare pe colturi si smoked pe aripi. Cam asa arata ea atunci

Acum arata cam asa :

 

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

post-49352-0-74873300-1339186673_thumb.jpg

Sa o luam in ordine cronologica, dupa ce am schimbat semnalele fata am zis ca trebuie o bara m-tech 2 . Toate bune pana am lovit un caine si am crapat bara, motiv bun ca sa-mi trag un mech 2. Apoi am vopsit trimurile interior in negru lucios, un fel de piano black, au iesit super. Dupa ceva timp am montat un kit xenon de 6000k luat de aici de pe forum, super multumit de lumina, au urmat nari negru mat, angel eyes SMD care sunt superrrr,SMD pt iluminare numar pe spate kit mansoane din piele intoarsa, schimbator short M. Urmeaza saptamana urmatoare folie omologata.

Cand am luat masina avea 120000 km , cu carte service, iar km verificati din toate pozitiile, acum are aproape 158000

 

In urma unui mic eveniment rutier m-am ales cu hayonul si bara zgariate motiv pt care am schimbat pe asigurare si stopurile spate din rosu galben in rosu alb. In urmatoarea luna vreau sa fac proiectoarele functionale , schimb interiorul cu unul din piele, canale aer pt frane si eventual niste jante negre pe 17.

Masina e super ok , trage bine , nu haleste gram de ulei , reviziile sunt la zi numai cu bunaciuni..etc. Scuzati pozele , le-am facut cu telefonul, aparatul meu foto face poze prea mari ...

Astept pareri!

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

"Cu xenonul omori omul"

 

Pentru a scapa de inevitabilele injuraturi iti recomand sa pui lupe in far. Retrofitul nu e asa costisitor.

 

Apropo farurile tale nu au auto-leveling se gaseste doar la modelul cu xenon. Au reglaj electric simplu.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Da asa e , lupele FX-R sunt pe lista mea de up-grade.Am uitat sa spun ca am avut pe masina montat magazie DMC, am vandut-o pt ca nu-mi mai functiona telefonul...m-am cam ofticat... Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Singurele neplaceri avute cu masina

- termostatul EGR inlocuit cu unul nou

- pompa de motorina de sub scaunul soferului picura, a fost inlocuita

Urmeaza brate fata si pompa auzxiliara racire.

Am fost in concediu in Europa acum 2 sapt. am alergat-o in Germania si cu 230 km/h , n-a halit gram de ulei. In Antwerp la service la cumnatul meu am curatat EGR-ul , asa ca sa stau eu linistit, iar cumnatul a ramas surprins ca n-a gasit gram de ulei in admisie...

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Grile negre poti lua de la userul veyron1000cp . Are la 150 lei setul. Eu de la el am cumparat si il recomand. Sunt foarte bune calitativ cat si estetic si se potrivesc la fix. Te poti uita cum arata pe masina mea. Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Nu au drosere, sunt SMD, se leaga pe firele de la pozitie direct. Cred ca sunt cele mai bune , ledurile avand durata de viata foarte mare n-o sa am nici un fel de problema , ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu se ard...si lumina e belea. Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Ce culoare sunt 6000-8000 Kelvin ? Cum e montajul pe interiorul farului, au cleme ? Eu am faruri bi xenon si nu prea pot sa fac vreo modificare pe interior daca trebuie, de aia pun cam multe intrebari, nu sunt hotarat. Da vreo eroare de bec ars ? MS mult

 

A mea tot touring e, cu m-pak din fabrica, am vazut ca ti-ai vopsit trimurile ceva gen piano black, ma bate si pe mine gandul sa le vopsesc asa ca cu sunt mahon si nu merg pe interior sport, parca sunt pt mosnegi si babe. Poate pui ceva poze mai de ansamblu sa ne facem o idee cu trimurile. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Sunt 6000k (daca te referi la xenon) ,Angel eyes-ul nu stiu, Montajul e relativ simplu , se scot ornamentele de sub far apoi garniturile si iese sticla farului. Cercurile se prin cu banda dublu adeziva si cu cleme pe buza oglinzii farului, Astea care le-am montat eu nu dau erori.

O sa mai pun ceva poze ...pana sa duc trimurile la vopsit am cautat originale de mi-au sarit capacele...

Link to comment
Share on other sites

Originale piano black nu vei gasi niciodata, sunt f rare si nimeni nu le va vinde sau schimba, sunt si cele mai scumpe ca optiune. Eu am cautat sa le schimb pe ale mele macar cu unele din aluminiu, ce am gasit au fost din plastic mat, ieftinaturi. Deci nu imi ramane decat sa le vopsesc. Mi-a cerut 350 ron de vopsit toate cele 8 trimuri, cat te-a costat ?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare !

S-a cam pus praful pe topicul meu, dar n-am mai facut nimic pana azi.

Azi masina a primit jante M , 265/45/18 pe spate si pe fata 245/45/18. Sunt replici dar nu sunt strambe, fisurate sau sudate , iar cauciucurile sunt bridgestone potenza runflat. Arata foarte misto masina cu ele. Per total jantele sun de nota 8/10. Oricum daca o sa mai tin masina o sa fie pregatite pentru primavara.

Poze

Asta e de la un meeting din CT

 

 

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Azi am luat de la Scufi LCM-ul cu buton proiectoare. L-am instalat, urmeaza legaturile cu proiectoarele...dar pana atunci , sambata e programata la revizie...ulei , filtre, placute frana fata, verificat furtunasele de vacuum si cele de la injectoare, verificat suporti motor si cutie...etc.. Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.