Jump to content

Masina mea De la E46 325i la E60 525d


Mircea-Si

Recommended Posts

Salut!

Azi, adica ieri , am facut revizia. Ulei BMW Longlife 04 5w30, filtru ukei Mann, filtru aer Mann, placute frana fata Meyle hd , lichid de frana ate dot 04. La verificare am mai schimbat o bieleta anti-ruliu Swag si bucsile de la bara stabilizatoare febi-bilstein. Cat a durat operatiunea, ca de obicei eu am stat langa masina. Mecanicii au fost surprinsi ca masina are articulatiile spate originale si sunt in stare foarte buna, la fel si bratele fata.

Desi masina over all este de nota 9/10 incerc sa ma despart de ea. Motivul e simplu , vreau ceva mai mare, evident tot BMW, eventual tot touring. Cu toate astea parca am o strangere de inima. Masina nu m-a lasat niciodata , nu am avut batai de cap cu ea , foarte fiabila, iar de multe ori mi-a pus ranjetul pe fata. Tintesc catre un e60 525d.

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare!

Plec sambata de la spalatorie cu masina, cand se aude un zgomot ciudat ca si cum s-ar rupe ceva metalic. Opresc muzica, nu se mai aude, zic eu in mintea mea eee nu-i de la mine. Plec de pe loc , merg ce merg, iar se aude si deodata un zgomot ca si cum s-ar lovi de asfalt o piesa metalica, ma uit in oglinda, fulia mea se rostogolea pe sosea... :laugh:

S-a rup doar partea cu caneluri, cureaua nu s-a rupt, a ramas pe suportul fuliei, sper sa mai tina de acasa pana la service.

Am comandat piesele la claudiuBWR , care e ff prompt, multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ca sa fie treaba rotunda am schimbat volanta si ambreiajul cu unele noi LUK. Masina mergea nu dadea semne evidente ca ar avea probleme, doar cand apasam usor pedala de ambreiaj se auzea un huruit si bineinteles la oprire clasicul zdranganit. Cand am demontat minunea am constatat ca discul mai avea foarte putin, iar volanta avea ditamai jocul plus un scartait de la vreun arc care probabil era rupt. Deci practic am acum masina noua, pot sa plec linistit in concediu.

Sa auzim de bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Azi am vandut masina....s-a nimerit ca draq...m-am inhamat sa mai cumpar o casa ca deh in octombrie vine un nou membru in familie si am zis sa vina in casa noua.

Ideea e ca n-am cum sa mai suplimentez suma pt noul BMW si trebuie sa ma incadrez in banii pe care i-am primit pe touring.

In alta ordine de idei , cu jumatate de fata plang cu cealalta jumatate rad. Am deja doua variante un e39 525d din 2003 bine dotat si un e46 325i din 2004 la fel de bine dotat, ambele cu navi OEM , scaune incalzite, senzori , webasto etc...

Parerea voastra care ar fi?

 

Masina care am vandut-o este foarte ok, m-a facut sa nu mai vreau altceva decat BMW, desi era un banal 320d de 150cp. M-a dus peste tot in EU fara nici o problema...buna masina...

Link to comment
Share on other sites

Dragosel...acum ce sa zic nu cred ca o sa saracesc daca o sa ma coste un concediu cu 100 200 euro mai mult. CT e un oras mic, distantele scurte, la 20 de km pe zi cat fac eu un diesel nu prea se justifica...oricum mai vreau pareri.

 

Cu tot cu concedii in 3 ani am facut 60.000 km....

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu, tanjesc de ceva vreme dupa un L6 pe benzina...dar nu zic nu la un L6 diesel. Ideea e ca acum nu mai am chef sa bag bani in masina, daca iau diesel mai o volanta, mai o fulie etc..la benzina poate nu-i asa grav...la ce sa ma astept?

Daca vorbim de spatiu...mai am un clio symbol cu un portbagaj imens..bagi 3 cadavre in el...cum zicea robert de niro

Link to comment
Share on other sites

LOOOOL mai departe de Buc n-a vazut niciodata, are acum 58.000 km si e din 2007, il foloseste sotia...e ok masina...vb aia ..cheap to run...n-a creat nici o problema pana acum.

Oricum pana acum touringul o singura data a avut portbagajul plin ochi...

 

Am mai gasit un e46 touring 2004 cu motor 2.2 benzina cutie automata cu retrofit padele la volan functionale...ce parere aveti??

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

E39 ... bigger is better - gandeste-te la sotie si bebe in spate !! Adauga carutz ...permanent in portbagaj, daca mai faci si piatza sau pleci pe undeva... Oricum ai da-o => SERIA5 .:turned:

OOO salu Dorine ... long time no see, am cam lipsit de la meetinguri dar n-am ce-i face!

Diferenta intre e39 si e46 e de 50.000km in favoarea lui e46! Adica e46 325i are 150.000, ca sa nu mai spun ca e din 2004.

Tu ce ai alege?

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

SALUT Mircea .

Bai ti-am zis ....tie o sa-ti trebuiasca spatiu !! Kilometrii sunt importanti insa nu esentiali. 50k km incolo-incoa...Macar de-ar fi pe bune la ambele masini. Anul , da e o alta poveste, conteaza la revanzare. Dar mie seria 3 mi se pare mic. Nu mai zic de seria1 .. Cand aj acasa si ne vedem la meeting, sa vezi la mine in portbagaj cum carutzu imi ocupa 70% din ditamai portbagaju si in spate am si scaun scoica. :thumbsup:

Eu mai am o problema in Ro - spatiul in care Doamne fereste un TIR il face pana in habitaclu e mai lung, la seria5. Iti zic : BIGGER IS BETTER !!

Link to comment
Share on other sites

SALUT Mircea .

Bai ti-am zis ....tie o sa-ti trebuiasca spatiu !! Kilometrii sunt importanti insa nu esentiali. 50k km incolo-incoa...Macar de-ar fi pe bune la ambele masini. Anul , da e o alta poveste, conteaza la revanzare. Dar mie seria 3 mi se pare mic. Nu mai zic de seria1 .. Cand aj acasa si ne vedem la meeting, sa vezi la mine in portbagaj cum carutzu imi ocupa 70% din ditamai portbagaju si in spate am si scaun scoica. :thumbsup:

Eu mai am o problema in Ro - spatiul in care Doamne fereste un TIR il face pana in habitaclu e mai lung, la seria5. Iti zic : BIGGER IS BETTER !!

 

La treaba cu spatiul pentru un familist subscriu. Am seria 3 E46 dar as face oricand saltul, la mine e aceeasi poveste carutul ocupa mult din spatiu plus ca in spate am 2 scaune de copii. Unul de 4 celalalt de 5 luni. Bagaj cat incape pt copii pe langa carut. Practic acum sunt la limita cu E46-le si e tot touring.

 

Seria 5 e altceva, pe langa spatiu ofera si confortul unei clase superioare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.