Jump to content

Masina mea De la E46 325i la E60 525d


Mircea-Si

Recommended Posts

Multumesc Andrei!

 

Culoarea e un verde inchis metalizat, cam atipica...

 

O sa pun poze dupa detailing-ul de maine.

 

Inca o intrebare. Cum rezolv cu senzorul unghi bracaj? Prefer o varianta mai ieftina decat Bavaria.

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

Azi am avut vizita la Bavaria pentru un recall. S-a schimbat o borna de la baterie. Cand mi-au predat masina, mi-au predat-o spalata, frumos din partea lor.

 

Insa mai au mult de lucru la capitolul preturi. Incep cu o mica poveste. Spuneam mai sus ca am probleme cu senzorul SZL (unghi de bracaj). In fine, cu ajutorul unui bun prieten fac rost de un senzor SZL nou OEM ( nu cred ca exista AM). Stiind ca azi trebuia sa duc masina la Bavaria pt recall, ieir am sunat la ei ca sa reprogramez interventia pt saptamana viitoare, in ideea ca vor inlocui si acel senzor in acelasi timp. Buun, sunt la Bavaria:

-Buna ziua, bla bla bla,

- cat costa manopera pt inlocuire senzor SZl?

- 900 ron plus TVA!

- cat?? Pai voi mi-ati cerut pe acest senzor 2000 ron + TVA, in eventualitatea in care cumpar senzorul de la voi se mai adauga 900 ron manopera?

- nu, doar inca 320 ron ?

- cum asa?

- asta e tariful daca vine clientul cu piesa lui, cu conditia sa fie OEM.

- nu multumesc!

 

Deci ma reorientez, oricum cica trebuie sa ajung la ei pt codare.

 

PS Maine pun folie pe geamuri.

Link to comment
Share on other sites

Azi am avut vizita la Bavaria pentru un recall. S-a schimbat o borna de la baterie. Cand mi-au predat masina, mi-au predat-o spalata, frumos din partea lor.

 

Insa mai au mult de lucru la capitolul preturi. Incep cu o mica poveste. Spuneam mai sus ca am probleme cu senzorul SZL (unghi de bracaj). In fine, cu ajutorul unui bun prieten fac rost de un senzor SZL nou OEM ( nu cred ca exista AM). Stiind ca azi trebuia sa duc masina la Bavaria pt recall, ieir am sunat la ei ca sa reprogramez interventia pt saptamana viitoare, in ideea ca vor inlocui si acel senzor in acelasi timp. Buun, sunt la Bavaria:

-Buna ziua, bla bla bla,

- cat costa manopera pt inlocuire senzor SZl?

- 900 ron plus TVA!

- cat?? Pai voi mi-ati cerut pe acest senzor 2000 ron + TVA, in eventualitatea in care cumpar senzorul de la voi se mai adauga 900 ron manopera?

- nu, doar inca 320 ron ?

- cum asa?

- asta e tariful daca vine clientul cu piesa lui, cu conditia sa fie OEM.

- nu multumesc!

 

Deci ma reorientez, oricum cica trebuie sa ajung la ei pt codare.

 

PS Maine pun folie pe geamuri.

 

Imi place mult masina ta. Vrei sa-i pui folii si pe fata sau doar pe luneta + spate?

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Chestia aia patrata din dreapta motorului cu 4 conducte este motorul de la webasto?

 

Am observat ca am mici scurgeri de motorina pe acolo, se poate schimba garnitura?

 

Fa o poza, un webasto se poate reconditiona / schimba garniturile.

Link to comment
Share on other sites

Angel eyes am schimbat eu la mine cu Cree LED 80W,din galben in alb. Dar eu am bi xenon si e LCI , se schimba in 2minute pe ambele parti fara sa dai farul jos sau alte complicatii la LCI. Ai grija ce LED marker cumperi sa fie error free si sa se potriveasca la tine,pentru ca din cate stiu eu difera de la bi xenon la halogen. Folii vreau sa ii pun si eu dar nu foarte inchise pentru ca vreau sa pun si pe fata,unde ai pus foliile ca din Constanta sunt si eu. Edited by Cloud92
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.