Jump to content

Oare toata lumea a auzit de SEMNALIZARE?!?


Ady320Cd

Recommended Posts

Stau si ma intreb daca toti soferii au auzit de faptul ca fiecare autoturism este dotat cu o maneta speciala acolo, in dreptul volanului pentru ca noi toti, sa fim atentionati in momentul in care un alt participant la trafic doreste sa isi schimbe directia de mers. Se pare ca multi sunt fie preocupati cu telefonul, fie sunt paraleli intr-ale condusului ca sa spun asa, fie sunt prea importanti ei, marii Schumacher-i de Romania, pentru a mai semnaliza!

 

Desi am aproape 23 de ani (deci am carnetul de o perioada destul de scurta de timp), de cand am luat permisul merg aproape in fiecare zi cu masina si de vreo 1-2 ani intalnesc tot mai multi destepti care nu folosesc semnalizarea, atat in intersectii, dar mai ales in sensuri! Chiar azi am intalnit-o o fata de bani gata (nu o sa spun marca masinii, este irelevant, taranul tot taran ramane si in Dacie si intr-un Ferrari), vorbea la telefon in sens si semnalizare nema! Bineinteles, ca i-am aruncat cateva "binecuvantari"!:) Si acesta este unul dintre evenimentele deloc putine pe care le-am trait in trafic in ultimul timp, nu mai spun ca odata era sa fac si accident.

 

PORCARIA ASTA DE SISTEM DE SEMNALIZARE A FOST SI EA CONCEPUTA SI MONTATA ACOLO CU UN SCOP, FOLOSITI-O!!!!!!! !!!!!!!!!!!!

 

Astept sa-mi povestiti si voi daca ati avut patanii de genul asta si sunt convins ca ati avut.

Edited by Ady320Cd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca iti spun ca am un amic care nu foloseste ABSOLUT deloc semnalul si butoanele de la geamuri din cauza sa nu uzeze plasticul de pe ele o sa zici ca fabulez. Dar chiar exista si indivizi din astia.

Asta-i chiar absurd, da' nu ma mir deloc la urma urmei! Orice e posibil. O sa-si schimbe conceptiile daca o sa fie implicat intr-un incident...

Edited by Ady320Cd
Link to comment
Share on other sites

Daca iti spun ca am un amic care nu foloseste ABSOLUT deloc semnalul si butoanele de la geamuri din cauza sa nu uzeze plasticul de pe ele o sa zici ca fabulez. Dar chiar exista si indivizi din astia.

Cred ca are probleme. :D

Link to comment
Share on other sites

Hai ca la noi inca se mai foloseste semnalizarea.

In Italia, 8 persoane din 10 nu o folosesc. M-am obisnuit, incerc sa fiu mai atent.

In Italia nu am fost. In schimb am fost in Germania, Elvetia si Olanda. Si acolo se merge impecabil si toata lumea respecta regulile. Acum nu compar Romania cu niste tari civilizate, insa faptul ca din ce in ce mai multi soferi nu respecta regulile devine cateodata destul de frustrant, cel putin in trafic.

Link to comment
Share on other sites

insa faptul ca din ce in ce mai multi soferi nu respecta regulile devine cateodata destul de frustrant, cel putin in trafic.

Stii cum se zice, la animale cu biciul. Evident nu poti aplica asta in trafic, in schimb poti sa incepi sa procedezi la fel ca sa-i faci sa inteleaga ce greseli comit.

 

 

:)

Hai ca s-a mai discutat asta, multa lume nu foloseste semnalizarea in sensuri giratorii, pur si simplu daca e in sens, acorda-i prioritate.

Ala e alt topic bre :p

Link to comment
Share on other sites

Cei mai tari sunt aia care raman cu semnalul pus si astepti sa efectueze manevra , si astepti si tot astepti mult si bine :)))). Sa nu mai zic ca sunt cazuri , rare ce este drept , semnal stanga si o ia in dreapta sau cu dreapta :sorcerer:

 

P.s : aproape 23? si eu mai am 2 luni si fac 23 :))

M-am uitat acum pe profilul tau , esti mai mare ca mine cu 19 zile :))))

Edited by Billy e36
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:)

 

Hai ca s-a mai discutat asta, multa lume nu foloseste semnalizarea in sensuri giratorii, pur si simplu daca e in sens, acorda-i prioritate.

Asta si fac, ce altceva pot face? Nu ma risc sa intru in sens ca daca ala nu iese am lovit-o. :o

 

Stii cum se zice, la animale cu biciul. Evident nu poti aplica asta in trafic, in schimb poti sa incepi sa procedezi la fel ca sa-i faci sa inteleaga ce greseli comit.

 

Pai daca toti am proceda asa doar ca sa ne exprimam un punct de vedere, ar fi haos total in trafic!

 

Cei mai tari sunt aia care raman cu semnalul pus si astepti sa efectueze manevra , si astepti si tot astepti mult si bine :)))). Sa nu mai zic ca sunt cazuri , rare ce este drept , semnal stanga si o ia in dreapta sau cu dreapta :sorcerer:

 

P.s : aproape 23? si eu mai am 2 luni si fac 23 :))

M-am uitat acum pe profilul tau , esti mai mare ca mine cu 19 zile :))))

Am patit si treaba asta de vreo cateva ori, mai putine ce-i drept, aici ai dreptate. Cum naiba astia nu observa nici dupa 2-3 strazi ca le merge semnalizarea? Initial credeam ca o avea stricata, dar dupa vreo 2 strazi si-a dat seama.

 

Asa e, la multi ani!:)

Link to comment
Share on other sites

Daca iti spun ca am un amic care nu foloseste ABSOLUT deloc semnalul si butoanele de la geamuri din cauza sa nu uzeze plasticul de pe ele o sa zici ca fabulez. Dar chiar exista si indivizi din astia.

cunosc si eu un astfel de specimen... ciudati oameni. :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Deja sunt doi. Groaznic.

 

Si eu observ ca sunt din ce in ce mai multi care nu mai semnalizeaza. La dracu' am inceput si eu sa nu mai semnalizez (atunci cand chiar nu e cazul) desi inainte semnalizam si cand mergeam noaptea pe stradute si nu era nici masina, nici om pe strada.

 

Cel mai grav e cand vorbesc la telefon, nu semnalizeaza si iti mai si taie calea din scurt de trebuie sa dai kickdown la frana. Apoi cand le zici ca s-a inventat oglinda se uita mirati la tine cu o fata de animal bleg. "Eu cu ce-am gresit?"

 

 

PS: Similea, esti offtopic! :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Stau si ma intreb daca toti soferii au auzit de faptul ca fiecare autoturism este dotat pentru ca noi toti, sa fim atentionati

 

Desi am aproape 23 de ani de cand am luat permisul merg aproape in fiecare zi cu masina si de vreo 1-2 ani intalnesc tot mai multi destepti , atat in intersectii, dar mai ales in sensuri! Chiar azi am intalnit-o o fata de bani gata intr-un Ferrari, vorbea la telefon in sens. Bineinteles, ca i-am aruncat cateva "binecuvantari"!:) Si acesta este unul dintre evenimentele deloc putine pe care le-am trait in trafic in ultimul timp, nu mai spun ca odata era sa fac si accident.

 

 

 

Astept sa-mi povestiti si voi daca ati avut patanii de genul asta si sunt convins ca ati avut.

 

 

 

si eu la 23 de ani ma uitam dupa bunaciuni ,si era sa fac accident...

 

 

 

 

 

p.s. bine si acum ma uit :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

din pacate a devenit o obisnuinta,cel putin in capitala,problema asta cu semnalizarea schimbarii directiei de mers,sau asigurarea in vederea efectuarii unei manevrede schimbare de banda,aproape95% din conducatorii auto au uitat de acea maneta.si scopul,efectele ei.

vreau un humvee :super:

din pacate la noi se obtin permisele de conducere mult prea usor,si lipsa amenzilor(justificate),sa fiu politie numai pe asa ceva as sta (nesemnalizare,vb la telefon,centura,intrare pe rosu,bautura,neacordare de prioritate,mers nejustificat pe banda,sau viteza adaptata prt banda respectiva)le as rupe capul cu amenzi,sa vedem,mai repeta gresala..ultima intimplare,coboram pe panta de la academie,cu moto,si a iesit un bou din lateral direct in banda 4 ,nu mai eu stiu ce am simtit in momentul ala si cum am frinat,viteza mea,recunosc era de 80-90 max,tot el a fost cu gura mare,... ce p...la mea vrei,ca am semnalizat..acesta a fost raspunsul dat.acel dobitoc,nu a auzit de:se semnalizeaza intentia efectuarii manevrei,TE ASIGURI si daca se poate efectua o faci,daca nu, stai si acorzi prioritate.asta e,traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul

Edited by RTM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Esential este sa ai o distanta fata de cel din fata care sa-ti permita sa opresti, sau sa incetinesti la timp, in caz ca franeaza brusc ca un idiot si pe tine te-a furat rau de tot peisajul! :sorcerer:

in mod normal ai dreptate,am incercat si varianta asta si...tot timpul se gasea un dobitoc sa mi intre in fata si apoi frina brusc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.