Jump to content

E38 o adevarata legenda germana


bmw 730da e38

Recommended Posts

Incerc sa va prezint masina mea, un e38 730d din 2001, cumparat acum trei ani in urma de mine din Cluj, de la Dn. Cenan. Masina a necesitat o investitie serioasa, pentru a face fata cerintilor mele. Eu de natura sunt un perfectionist,e de bine sau de rau.

Cele mai serioase au fost-

reconditionare convertizor si cutie de viteze,

remediere probleme SRS, vopsirea tuturor zonelor cu defecte cosmetice,

inlocuire articulatii, bucse, brate s.m.d cu probleme, schimbat toate discurile frana cu placute noi,

interior de piele "comfort",

navigatie MK4,

termostate noi, vas expansiune nou,

reconditionare pompa de inalta presiune,

schimbat pompa electrica- ambele (din rezervor si cea de sub picioare),

debitmetru nou,

reparat Webasto,

proiectoare noi si montat xenon in proiectoare,

Angel eyes SMD,eleron luneta,

jante BBS ultrausoare pe 18 cu anvelope noi,

reparat pixelii bord, astea ce-mi amintesc in la repezeala, in mare

de consumabile nu zic nimik.......

In general de masina sunt multumit, consum aceptabil, comfort maxim, fiabila, piesele schimb sunt la pret acceptabil

Caroseria asta e fermecatoare, este cred ca una, ce combina toate atu-urile anilor 90

Incerc sa postez cateva poze actuale.Pe parcursul topicului am sa postez si poze din istoricul masinii

Intentia este de a prezenta masina si cer parerea voastra, de bune si rele

Edited by bmw 730da e38
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

e bine ca ti-ai facut curaj sa o si prezinti :), vad ca ai o lista maricica de lucruri facute la ea, multe fac oricum parte din mentenanta care se impune la o asemenea masina si la anisori ei, unul dintre cele mai frumoasa BMW-uri in opinia mea, mi se pare mult mai uzat moral E65 in comparatie cu E38, care daca este in stare buna si originala este extrem de atragator, hai si cu pozele :thumbsup:

 

l.e. - am vazut si pozele, e frumoasa masina, arata bine si nici jantele nu dau rau desi parca unele originale ar aranja-o mai mult. Poti pune poze pe tinypic.com si apoi pui link-ul aici cu insert image...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

nu pot posta mai mult de 2-3 poze

 

tu i-ai facut negre ornamentele de la usi? chiar imi place cum arata :)...cati km are?

are circa 215 mii,

ornamentele cu negru este ideia mea

jante am inca doua seturi originale BMW style 135r18 pentru iarna si un set style 129 care l-am avut pe vara, dar astea, BBS sunt cele mai tari, sunt ff usoare si masina zici ca zboara cu ele, parca ar fi roti pe R16

Edited by bmw 730da e38
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt ok cu acele stopuri "led", insa desigur, pe banii lui, proprietarul face ce doreste. Repet, masina este superba si pare intretinuta exemplar, este doar o chestiune de gusturi, as fi ales alte "stopuri", unele gen OEM, clear.

 

http://www.stealthauto.com/images/products/BMW-Parts/Lights/Taillights/Additional/E38%20Clear%20Tails.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

THE TRANSPORTER!! faina masina....un 7-ar adevarat...dar sunt de acord cu Pole.....niste stopuri OEM pt masina asta....pt ca nu are nevoie de prea multe modificari...jantele sunt ok.....schimba masina....dar pastreaza linia OEM..clean...nu e masina de facut "TUNING" :)

Drive safe!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu nu sunt ok cu acele stopuri "led", insa desigur, pe banii lui, proprietarul face ce doreste. Repet, masina este superba si pare intretinuta exemplar, este doar o chestiune de gusturi, as fi ales alte "stopuri", unele gen OEM, clear.

 

stopurile originale le am, dar am facut o incercare, mi se pare modelul astea pe LED, cele mai reusite din after market. De acord ca originalul e mai OK, dar eram curios cum ar fi cu LED, plus ca intinereste masina

Edited by bmw 730da e38
Link to comment
Share on other sites

Asta e prima masina pe care am luat-o dupa Dacie...din cauza ei am ramas fan BMW....inca nu i-am facut topic...vroiam doar sa iti arat ca imi place linia oem :) angelurile imi plac si mie...dar stopurile...arata mai bine stock..parerea mea... Edited by corado
Link to comment
Share on other sites

Foarte misto 7-arul...Clasic...si clean...cu jantele oem arata cel mai bine(cele din poza 2 nu sunt de seria 5 e60?).M-ai convins sa ii fac prezentarea la e39-ele meu :D

da, sunt de la e60 m-paket, sunt originale, le am cu anvelopele de iarna ultra grip si stau in garaj - asteapta iarna

Edited by bmw 730da e38
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.