Jump to content

E38 o adevarata legenda germana


bmw 730da e38

Recommended Posts

multam mult, pentru aprecieri si sfaturi. Mai postez cateva poze la analiza membrilor

 

 

 

Superb 7-ar , asta daca ai grija de ea cum ai avut pana acum , te mai tine 20 de ani.

 

 

 

 

 

jantele din prima poza ii vin cel mai bine cele OEM de 7-ar

 

 

 

 

Felicitari pentru ca esti un adevarat pasionat, bafta in continuare , un vot de la mine 5 stele

Edited by Alex Iulian
Link to comment
Share on other sites

Cateva pareri:

 

E38 e un model putin mai vechi nu arata bine cu jante de E60 in nici un caz ... jantele originale sau tot de seria 7 sunt indicate

 

Interiorul s-ar putea aranja inca putin stiu ca e greu cu pielea ...

 

Sincer nu imi plac angel eyes pe seria 7 e masina prea serioasa o fac sa arate kitsch - eventual angel eyes cu temperatura joasa a culorii (galbene); stop-urile originale arata mult mai bine.

 

Personal nu imi plac insertiile de lemn la nici o masina (asta depinde de fiecare; oricum insertii lemn pe seria 7 sunt mult mai indicate decat pe un seria 3 ...)

 

Masina in rest este grozava avand in special acest model un design clasic BMW care s-a pierdut pe parcurs la modele mai noi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frumos exemplar. Sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri in continuare de ea.

Ps sper ca intre timp ai scos clapeti de la admisie :p

nu am avut timp, dar asta urmeaza cred saptamana viitoare, pentru ca am cumparat si vreau sa schimb paralel cu asta bugiile incandescenta si intinzatorul de la curea

Link to comment
Share on other sites

arata foarte bine masina :thumbsup: , mie personal imi plac jantele alea de 7 pe care le ai...bbs-urile imi plac foarte mult, dar nu cred ca vin la fel de bine cum vin la robert pe cabrio... eu cred eu ca i-ar sta bine cu M parallel spoke 37. tine-o tot asa!! bv :goodjob:
Link to comment
Share on other sites

Foarte misto masina! Sa te duca multi Km si multi ani si sa aiba grija de tine cum ai avut si tu de ea! :thumbsup:

 

Si eu votez pentru jantele din prima poza, cele cu capacele BMW.

 

Mie nu-mi plac 7-arele tunate, coborate samd. Cel mai bine arata cu jante OEM clasice:

 

http://bimmerin.net/pics/e38/e38_c07_750i.jpg

 

 

Dar arata bine si niste Rondell 58:

 

http://www.e38.org/images/wheels/randyv_rondell_58.jpg

 

 

:thumbsup:

 

 

PS: Arata bine cu stopurile cu LED-uri, dar si eu sunt de parere ca ar arata si mai bine cu stopurile OEM clare.

Si nici eleronul de pe luneta personal nu-mi place.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

foarte frumos cu mici mentiuni:

 

-fara angel eyes (targstyle tuning, daca masina nu a avut, de ce sa ii pui)

-fara stopuri cu leduri (cand stau aprinse nu au nici o legatura cu liniile masinii pe langa faptul ca arata targstyle)

-fara eleron pe luneta (nu e seria 3)

-fara suportii de plastic pentru numerele de inmatriculare.

-jantele BBS sunt perfecte.

 

Asa e de 3*, daca le rezolvi ajenge de 5*

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma rog,chestie de gusturi filoane.rondele 58 zic ca merg mai bine pe e34,e32.

 

uite un e38 pe gustul meu.un 740i manual cu interior bej imi doresc si eu. :rolleyes:

 

 

 

 

http://libertyvip.files.wordpress.com/2010/07/34924_534856382105_74402616_31276290_1859621_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nici nu m-am asteptat sa aiba asa rasunet topicul asta. Va multumesc pentru parerile si sugestiile d-stra. Tin mult la masina asta si eram la un moment, cand aveam nevoie si de parerile celor din afara.

Jantele BBS RC 300 model concav le-am ales si pe motivul ca sunt ff usoare si rezistente, motiv serios pentru alegerea facuta, plus ca imi plac cum se combina cu restul masinii. Sunt ca o versiune imbunatatita a jantelor OE style 5 sau 42

Eleronul este exact ce a montat AC Schnitzer pe caroseria de e38, inteleg ca ar trebui sa am si prelungirile de bara fata-spate si praguri in set, dar sa zicem ca urmeaza. :pardon:

Stopurile LED sunt o incercare de a intineri aspectul masinii, dar deja ma bate gandul sa cumpar un set OE rosu cu semnalizarile transparente,

Eventual cine doreste un schimb, ofer astea pe LED pe un set original. Mai am un set de stopuri OE ale masinii, dar rosu cu semnalizarile galbene

Edited by bmw 730da e38
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina, dar cred ca cel mai bine ar arata cu jantele Alpina.

Pai jantele Alpina sunt visul oricarui proprietar de e38, parerea mea este ca jantele originale style 37pe 18 style 95 si style 128 pe 19 si Alpina pe 20, nu se potrivesc altele mai bine. Ok, sunt si alte modele care se incadreaza- Hamann, Ac Schnitzer, unele Rondell, multe BBS-uri, dar totul tine la cati bani le poti gasi.

Desigur ca vreau sa am si jante pe 20 pe masina, dar dupa ce am testat 2 saptamani un set de jante style 128 pe 19, am zis ca nu se merita sa-ti bati joc de masina. 18 este maxim, si asa cu balon de 50. In general as pune roti pe 16 originale, dar problema este ca pierzi in stabilitate. In concluzie - 18 este un mijlok de aur.

Alpina arata bine de la 20 in sus

 

atasez o adresa unde aveti posibilitatea sa vedeti o colectie de E38 cu diverse modele de jante de la originale la diverse,

http://e38.ru/node/14850

Link to comment
Share on other sites

Chiar ma intrebam unde a ajuns masina asta(masina avea numar CJxxCEN nu?) . Am lucrat la eai prin 2008, cred, la autotransilvania, ma mir ca a ajuns in starea in care ai luat-o la vremea repectiva parea destul de intreinuta. Felicitari pentru tot ce ai facut la ea, rotile de alpina si putin coborata (nu prea mult, 20-30 de mm maxim) ar face-o perfecta la exterior.
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea ca jantele mari in Romania pe e38 sunt pentru plimbari pe "bulivard". Cu jante mari o sa schimbi bari de directie pana iti vine acru. Dupa o sa urmeze brate si amortizoare. Stii f bine ca nu sunt deloc ieftine. Masina arata f bine asa cum este pentru o tzara fara autostrazi Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Chiar ma intrebam unde a ajuns masina asta(masina avea numar CJxxCEN nu?) . Am lucrat la eai prin 2008, cred, la autotransilvania, ma mir ca a ajuns in starea in care ai luat-o la vremea repectiva parea destul de intreinuta. Felicitari pentru tot ce ai facut la ea, rotile de alpina si putin coborata (nu prea mult, 20-30 de mm maxim) ar face-o perfecta la exterior.

Da asta este CJ 10 CEN. Masina a avut o pauza de cateva luni, cand a fost la un intermediar. As vrea sa o cobor, dar merg des la tara si cand plec e incarcata - familia 4 pers plus bagaje-portbagaj plin, nici nu mai trebuie coborata, cat de jos se lasa :download:

 

Parerea mea ca jantele mari in Romania pe e38 sunt pentru plimbari pe "bulivard". Cu jante mari o sa schimbi bari de directie pana iti vine acru. Dupa o sa urmeze brate si amortizoare. Stii f bine ca nu sunt deloc ieftine. Masina arata f bine asa cum este pentru o tzara fara autostrazi

Multumesc de sustinere, e o parere avizata a unui proprietar de e38.

 

Merg si astea.

Am avut style 128 exact 2 saptamani. nu se poate merge pe 19, in conditii normale. Le-am cumparat si imediat au si fost vandute. Tipul care le-a cumparat, nici intr-un an, deja le-a sudat de trei ori. Eu merg si pe drumuri nu numai europene

Edited by bmw 730da e38
Link to comment
Share on other sites

Incerc sa va prezint masina mea, un e38 730d din 2001, cumparat acum trei ani in urma de mine din Cluj, de la Dn. Cenan. Masina a necesitat o investitie serioasa, pentru a face fata cerintilor mele. Eu de natura sunt un perfectionist,e de bine sau de rau.

Cele mai serioase au fost-

reconditionare convertizor si cutie de viteze,

remediere probleme SRS, vopsirea tuturor zonelor cu defecte cosmetice,

inlocuire articulatii, bucse, brate s.m.d cu probleme, schimbat toate discurile frana cu placute noi,

interior de piele "comfort",

navigatie MK4,

termostate noi, vas expansiune nou,

reconditionare pompa de inalta presiune,

schimbat pompa electrica- ambele (din rezervor si cea de sub picioare),

debitmetru nou,

reparat Webasto,

proiectoare noi si montat xenon in proiectoare,

Angel eyes SMD,eleron luneta,

jante BBS ultrausoare pe 18 cu anvelope noi,

reparat pixelii bord, astea ce-mi amintesc in la repezeala, in mare

de consumabile nu zic nimik.......

In general de masina sunt multumit, consum aceptabil, comfort maxim, fiabila, piesele schimb sunt la pret acceptabil

Caroseria asta e fermecatoare, este cred ca una, ce combina toate atu-urile anilor 90

Incerc sa postez cateva poze actuale.Pe parcursul topicului am sa postez si poze din istoricul masinii

Intentia este de a prezenta masina si cer parerea voastra, de bune si rele

ieri m-am uitat prin hartiile din masina, am uitat din astea mari-

am scimbat amortizoarele fata noi SACHS,

furtunele flexibile frana spate, se recomanda, e un punc slab la e38

afisajul bord a fost inlocuit in totalitate, din cauza ca a fost distrus circuitul becului SRS si lipit ceasul temperatura apa,

modulul Mk4 l-am luat din cauza ca era ars Mk3 de pe masina

Racordul flexibil intre cutie si cardan, scuze nu stiu exact cum ii zice, flansa cred

Antigelul

filtrele clima carbon,

furtunul transparent intre filtru de motorina si pompa de inalta (OEM), avea o mica fisura

toate furtunasele de la vacuum al motorului

rolele de la curele INA si curelele Contitech, intinzator curea clima

 

Programat sa schimb si sunt cumparate

 

bujiile incandescenta, intinzator curea principala

s-a dau jos clapetele de la galeria de admisie

....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.