Jump to content

Probleme deschidere usi E46


Recommended Posts

Salut.

Mi se intampla un lucru straniu si nu stiu cauza, sau mai bine zis rezolvarea.. Mi s-a intamplat sa nu pot intra in masina. Nu se descuiau usile nici din telecomanda nici din cheie. Dupa multe incercari s-a deschis usa de la sofer. Am urmat pasii corespunzatori si am reprogramat cheia. A mers cateva zile apoi iar au aparut probleme. Am reprogramat cheia insa nu a tinut prea mult. Acum am iar probleme. Am observat ca dupa ce luam bornele mergea sa descui masina doar o singura data apoi masina primea semnalul din telecomanda ( se aprindeau plafonierele si parea ca se misca sigurantele de la usi) insa nu se descuiau usile. Dupa mai multe incercari la apasarea oricarui buton de pe telecomanda nu se mai intampla nimic, insa acum imi merge inchiderea centralizata din cheie ( mecanic). Am incercat sa reprogramez cheiea insa fara succes. Nici macar nu se mai aprind plafonierele. Am masurat si voltajul bateriei de la telecomanda si este ok. Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi... Sa pun masina pe tester ? Sa o duc la reprezentanta , este scumpa o constatare ? Daca este vorba de releele de inchidere apare eroare la tester ?

Multumesc mult si astept raspuns. Mentionez ca masna mea este un 320d 136 cai an 2000.

Link to comment
Share on other sites

VerificĂŁ releele din modulul comfort (GM5).

 

Imi poti spune te rog cum se face aceasta verificare a releelor ? O pot face eu sau trebuie sa o pun pe tester? De asemenea daca ai cunostinte despre un tester ok calitate/pret ti-as fi recunoscator. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

am schimbat io la cineva, la e46 si am cumparat de pe okazii, stiu ca am dat 70lei dar nu mai stiu daca pe bucata sau pe doua

M-am uitat pe un site de piese auto si am gasit relee inchidere centralizata la 25 lei bucata insa scria numar bucati necesare : 6 . Pe okazii am vazut si eu 2buc cu 70 lei. Pana la urma trebuie sa schimb doar 2 relee sau 6 ? Eu as vrea sa cumpar relee noi daca nu sunt prea scumpem pentru ca imi este frica sa nu dau banii degeaba pe unele sh si mai ales munca sa le schimbi sa nu fie in zadar. Si inca ceva... este posibil sa fie doar un contact imperfect. Pentru ca nu stiu daca a fost o coincidenta sau nu insa ieri nu puteam deschide decat usa de la sofer. Dupa mai multe incercari in fel si chip am deschis torpedoul si am bagat mana si am miscat putin de firele alea mufele ce era pe acolo si am lovit putin bordul in dreapta si atunci a mers tot sistemul. ( mai putin telecomanda de la cheie care nu mai merge sub nici o forma).

Link to comment
Share on other sites

Doar doua trebuiesc schimbate: cele care sunt schimbate in DIY.

Cele mari din dreapta sunt de la geamurile faţă, iar cele mici din mijloc de la geamurile spate. Dacă nu ai geamuri electrice spate nu ai releele pe placă. http://s15.postimage.org/xs0g5u26z/boardi.jpg

Uite relee şi aici.

Edited by Geo Serban
Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare daca aveti idee... Eu personal cred ca am probleme si cu acele relee dar cred ca s-a bulit si cheia. Pentru ca nu mai trimite nici un semnal nimic. Degeaba incerc initializare nu merge nimic din telecomanda. Pana acum cateva zile chiar si cand nu mi se descuiau usile se aprindea macar plafoniera sau se descuia portbagajul. Acum nimic.Ideea e ca am gasit pe 4tuning cheie bmw din aceea diamant insa fara sa aiba canalul facut. E dreapta. Costa undeva pe al 240 ron. Credeti ca va merge ? O sa o pot programa? Nu am decat o cheie din aceea cu telecomanda, cea care nu mai merge. Nu am acum bani ca as fi mers la BMW insa costa 800 ron...
Link to comment
Share on other sites

io am schimbat modelul acela mic, patrate, doua, la acel baiat cuplau ca dadea comanda dar nu actiona, le-am curatat, dat cu spray degeaba, dupa cateva zile iar facea figuri si a vrut sa i le schimb si a mers bine

 

daca nu se deschide la prima apasare pe deschis, dai inchis si iar deschis pana face contact releele

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare. Am revenit cu noi informatii. Am achizitionat releele pe care mie le-a indicat Geo Serban (de pe siteul adelaida) si astazi urmand pasii descrisi in tutorial le-am inlocuit. Deocamdata inchiderea functioneaza. Merge decat mecanic(adica sa bag cheia in usa si sa rotesc, insa merg toate usile, se incuie se descuie) , telecomanda insa nu functioneaza. Dupa cum am banuit s-a stricat si telecomanda de pe cheie. Am incercat sa o reinitializez insa fara izbanda. Nu face nimic indiferent pe ce buton as apasa. Oricum important este ca acum pot incuia si deschia masina macar din cheie. Pe viitor am sa rezolv si problema cu cheia insa acum nu sunt bani. Un singur lucru as vrea sa mai precizez, si anume ca am banuiala ca releele cumparate de pe site nu sunt noi, ci au mai fost folosite, au semne de fludor etc, insa arata bine si cum am zis deocamdata functioneaza.Sunt curios insa daca se gasesc si relee noi.

Oricum va sunt recunoscator tuturor si va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
Salutare, am avut si eu problema cu cheia in sensul ca se deschidea cand vroia ea si puteam sa deschid doar usa soferului din butuc. Am desfacut cheia si inauntru pe placa electronica unde sunt butoanele aveam o mazga ca la telecomenzile vechi de tv, am sters mazga cu spirt de pe placa electronica si bucata de plasctic cu contactele de la butoane. Acuma merge foarte usor cheia si nu a mai faut fite. Nu uita sa scoti bateria de la cheie cand speli placa electronica.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.