Jump to content

Sondaj fiabilitate cutie viteza


r0n1n

  

304 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Oare scoate fum noaptea? :unsure:

 

Lexius, daca tu ai avut parte de o tigaie asta nu inseamna ca toate BMW-urile sunt la fel.

 

 

Lasa-l Costi, ca am mai vazut un comentariu de-al lui pe aici ("rasfoind" forumul mai devreme), in care tot asa zicea ca "mercul" e "da best" si bmw-ul e muci; eu cred ca asta e vreun spion trimis de aia de la mercedes, sa zica tot felul de ineptii p-aici.

Link to comment
Share on other sites

cred ca glumesti

sau tii ochii inchisi cand mergi pe strada

numai bosorogi cu S-uri 7-er M-uri PANAMERA

chiar azi am vazut un cuplu de vreo 80 /90 ani intr-un C63 AMG

scuze de off

eu am cutie automata si pot sa zic ca daca nu este intretinuta cum trebuie nu poate fi fiabila ,daca este intretinuta te tine o viata

eu cred ca fiabilitatea tine de cum se intretine o cutie (si motorul la fel ,chiar si alte piese )

eu dac imi intretin masina ca la carte pot sa zic ca e fiabila, dar altcineva cu aceeasi masina care il doare in cot de ea ce mai zice????

Link to comment
Share on other sites

Lasa-l Costi, ca am mai vazut un comentariu de-al lui pe aici ("rasfoind" forumul mai devreme), in care tot asa zicea ca "mercul" e "da best" si bmw-ul e muci; eu cred ca asta e vreun spion trimis de aia de la mercedes, sa zica tot felul de ineptii p-aici.

100% si-a luat MerĂž.

Link to comment
Share on other sites

100% si-a luat Merţ.

 

 

Pai n-ai vazut in comm-urile lui, ca cica numai mert-uri a avut? stau si ma intreb, ce dumnezeu mai cauta pe un forum rival?

 

 

Aaa. uite aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/3599-bmw-vs-mercedes-vs-audi/page__pid__1768014__st__160?do=findComment&comment=1768014 cum zice el ca merc-urile se "pise" pe bmw :LMAO: ...mai e si cacofonist pe deasupra!:rofl:

Edited by ogar nestapanit
Link to comment
Share on other sites

Pana una alta nici mercedes nici bmw nu stau bine la fiabilitate. Lexus in schimb sta bine, fiind marca premium.

 

The Warranty Direct Top 100 Most Reliable Used Cars Of The Past Decade

 

1. Honda Accord

Subaru Forester

Mazda MX-5

Mitsubishi Carisma

Toyota Yaris

Honda Civic

Nissan Almera

Honda CR-V

Toyota RAV4

Nissan Micra

11. Lexus IS 200

Mazda 626

Jaguar X-Type

Toyota Landcruiser

Volvo S/V40

MINI (BMW)

Suzuki Vitara

Mazda 323

Toyota Carina E

Saab 9-5

Lexus LS400

Ford Ka

Rover 45

Hyundai Lantra

Mercedes SLK

Citroen Xsara

Ford Cougar

Subaru Impreza

Skoda Octavia

30. Audi A4

Nissan Primera

Toyota Avensis

Volvo 850

Vauxhall Corsa

Seat Toledo

36. Volkswagen Golf

Daewoo Lanos

Fiat Brava

Hyundai Coupe

Mitsubishi Shogun

Rover 25

Mercedes CLK

Fiat Marea

Ford Focus

Peugeot 106

MG MG TF

47. BMW Z3

Hyundai Accent

Volkswagen Polo

Fiat Punto

Vauxhall Zafira

Mercedes C-class

Volvo S60

Toyota MR2

Mazda Xedos 6

Ford Puma

Vauxhall Astra

Vauxhall Omega

Chrysler Neon

Audi A2

Ford Fiesta

Ford Mondeo

Vauxhall Corsa

Citroen Saxo

65. BMW 3 Series

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Topul facut de ADAC arata diferit,oricum daca te uiti pe forumul dedicat ai sa vezi ca Accentul are ceva pb ,la fel si Civicul,Foresterul,in fond vb in mare parte de masini cumparate de noi nu tigai aduse din de cu 300k km si cumparate de pusti din vitan cu 120k km si carte service.

 

http://autosworld.eu/2011/05/05/top-adac-fiabilitate-2011-sandero-este-e-locul-7-in-germania/

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Hai ca topul Adac chiar e facatura, cum naiba Loganul sa fie mai putin fiabil decat toate alea - inclusiv seria 3. Pe cand toti aici striga, ia-ti logan.

 

Si hai sa zicem ca e asa, topul asta e pe 2011, cum naiba au testat fiabilitatea intr-un an?

Topul celalalt e facut pe 10 ani, 2000-2010 cred, sau poate ceva mai devreme, cu documente oficiale, reparatii pe garantie etc.

Link to comment
Share on other sites

PIMP, totusi nu ti se pare si tie ciudat ca primele 12 masini sunt DOAR japoneze apoi mai baga cate una de oriunde(ca nu-i intereseaza) dupa care continua cu japonezele???? Nici macar una din restul lumii nu se afla in primele 12 pozitii, ce naiba? unde e passatul, unde e amarata aia de dacia,A3-ul? de ex cu ce-i mai fiabil A2-ul fata de A3? restul de peugeot unde sunt? renault-urile unde sunt ca nu vad niciunul,chiar asa sunt cazane toate?
Link to comment
Share on other sites

pai nu cred ca este ciudat, japonezele sunt fiabile, dar asta pentru ca folosesc o tehnologie pe care nemtii o foloseau acum 20 de ani, ei nu vin cu vreo inventie pe piata, ei doar copiaza ce lanseaza nemtii, asteapta cativa ani sa poata prelua patentul si apoi o implementeaza si ei pe modelele lor de varf, oricum Corola e aproape la fel ca acum 30 de ani dpdv tehnologic, tot este best seller world wide cu peste 35mil de bucati vandute de cand se fabrica...cam asta e treaba cu japonezele...
Link to comment
Share on other sites

Unde sunt masinile acelea estice fiabile,am avut 3 in familie,un nissan,daewoo si hyundai,sunt slabute.Hai sa ne uitam pe forumurile dedicate sa vedem pb,unde mai pui la socoteala ca asiaticele sunt in nr f mic si cele mai multe cumparate de noi.Pai aici pe forum numeri pe degete prop de masini noi.
Link to comment
Share on other sites

pai nu cred ca este ciudat, japonezele sunt fiabile, dar asta pentru ca folosesc o tehnologie pe care nemtii o foloseau acum 20 de ani, ei nu vin cu vreo inventie pe piata, ei doar copiaza ce lanseaza nemtii, asteapta cativa ani sa poata prelua patentul si apoi o implemneteaza si ei pe modelel lor de varf, oricum Corola e aproape la fel ca acum 30 de ani dpdv tehnologic, tot este best seller world wide cu peste 35mil de bucati vandute de cand se fabrica...cam asta e treaba cu japonezele...

 

 

Bun, dar in lumea asta nu exista doar japonezele si nemtoaicele, mai sunt si alti producatori. Si oare japonezii aia care sunt asi si campioni in ale inventiilor, in ale electronicii, in ale robotilor de tot felul...oare nu implementeaza ei tehnologii de ultima generatie? oare crezi ca asteapta japonezii sa vina nemtii cu masini zburatoare si ei sa ramana pe loc??? eu nu cred dry.gif . O intrebare: tu de exemplu, ai mai cumpara o masina cu tehnologia de-acum 30 de ani in detrimentul unei masini de ultima generatie, tinand cont de faptul ca preturile sunt similare?

Link to comment
Share on other sites

Arata-mi si mie o masina japoneza de clasa compacta ,produsa in 2012 cu motor pe benzina turbo ? Arata-mi si mie o compacta japoneza cu o cutie automata cu dublu ambreiaj sau cu 8 trepte..... Civicul in 2012 inca se mai produce cu punte spate semi-independenta pe cand focusul are punte spate independenta inca din 98.
Link to comment
Share on other sites

tocmai asta este, ca o Corola este pana in 15k, ce iti poti lua de la nemti in banii astia...? Ai mers cu o japoneza din asta de duzina de curand? Mai am un Lancer 2011, are pana in 10k km, luat de nou, e absolut boring masina, niste plastice de 2 lei, o cutie de viteza lenta, un consum mare daca vrei sa o conduci mai tempreamental, in schimb probabil duce sute de mii de km fara probleme majore....sunt genul de masini de care sa tragi si sa te doara fix undeva, poate sa zdrangane, sa troncane, sa bata, nici nu ma intereseaza, nici nu ma astept la altceva de la ea, asta e si ideea, de la una nemteasca oamenii au pretentii pentru ca asa au obsinuit lumea, de la cea japoneza vrei doar sa te duca din A in B, restul nu te intereseaza pentru ca oricum nu poate oferi aceleasi lucruri, vorbesc de masini de duzina, nu de varfurile de gama gen Lexus, Infiniti, desi si astea sunt in urma marcilor premium nemtesti....mie nu imi vine in minte niciun lucru inventat de japonezi cu care sa fi echipat ei primii o masina...primul airbag a fost pe S-klasse, softclose pe S-klasse, night vision pe S-klasse, dynamic drive, magnetic ride, DRC, adaptive light, biturbo, twinturbo, DSG, DKG, PDK, diesel pe o limuzina, etc....toate astea au fost implementate de nemti si lista poate continua pe cateva pagini...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De Nissan GT-R ce ziceti? Masina ieftina in comparatie cu modele europene, totusi parca e in primele 15 la Nurburgring in prezent.

 

 

Sau 350Z sau 370Z...sau subaru impreza wrx...

 

Arata-mi si mie o masina japoneza de clasa compacta ,produsa in 2012 cu motor pe benzina turbo ? Arata-mi si mie o compacta japoneza cu o cutie automata cu dublu ambreiaj sau cu 8 trepte..... Civicul in 2012 inca se mai produce cu punte spate semi-independenta pe cand focusul are punte spate independenta inca din 98.

 

 

Uite, iti dau exemplu de o coreana cu dublu ambreiaj, noua kia ceed ;) .

Link to comment
Share on other sites

da, GT-R e o super masina, imi place, dar e una dintre putinele si nu-i atat de ieftina, am spus ca nu bagam in oala varfurile de gama ale industriei auto japoneze...cat despre 350Z sau 370Z, un TT le da clasa la mai toate capitolele, interiorul e oricum tot din niste plastice pe care le gasesti si in Altima....de 2 lei! Impreza WRX STI iar, e o masina buna, daca mergi cu ea pe macadam sau daca iti place zdrancaneala plasticelor ieftine, da, e o masina buna pe circuit sau raliu, dar atat! Kia a facut progrese enorme in ceea ce priveste calitatea si ofera standard tehnologie destul de noua, ii lipseste insa traditia si la fel, ca tuturor japonezelor, o calitate buna a finisajelor interioare si a materialelor, undeva trebuie sa faca rabat pentru a putea vinde sub concurenta franceza sau nemteasca, dar daca o tine in ritmul asta are sanse sa se bata cu Toyota, pana la nemtoaice mai are :), desi nu cred ca asta este scopul lor, ei vor doar sa vanda cat mai mult si cat mai ieftin(lucru pe care l-a invatat si Renault de la Nissan), asta este strategia lor de piata, pe asta s-au bazat dintotdeauna japonezii in segmentul auto, nu au fost niciodata un competitor real pentru industria auto nemteasca!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.