Jump to content

BMW - producator de masini... nefiabile?


razvan123

Recommended Posts

da am vrut sa zic ca am masina de 2 ani luata de noua de la bavaria si acum dupa 60.000 km a inceput sa faca fite de nimeni nu isi explica ce are... de 2 luni incoace

 

rezultatul o bora se pisa pe un bmw la durabilitate..si piese si chiar si la demaraje

un bora de 115 cp diesel se pisa pe un bmw 150cp diesel .. cine nu ma crede ...nu coneaza eu am vazut cu ochii mei si bani in masina luata sh = doar filtre si ulei..

212805[/snapback]

E cam tardiv rapsunsul meu dar daca tu spui ca BORA e mai buna ca Bmw...e destul de clar iq-ul tau...adica nu cred ca e relativ postul tau...iti dau un exemplu clar...bora poate sa faca la demaraj bmw numai daca bmw-ul respectiv e pe butuci...

Eu am avut bora...si ca fiabilitate e bomba....ca demaraj nici nu se pune problema de a se compara cu nici un bmw...se poate compara cu loganul sau cu megane..etc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Orice masina se face la comanda si daca cineva vrea sa stie stie exact unde merge care e problema si sigur ca exista diferente enorme intre o masina europeana si una din state dar voi stiti ce stiti eu stiu ce stiu numai ca peoblema e ca cineva si construieste aceste masini si zic eu o fii stiind ce face si are de facut dar oricum unii stiu totul mai bine asa ca pentru mine discutia asta numai are rost de mult am scris si eu asa de fapt divers.
Link to comment
Share on other sites

Daca-l gasesti pe baiatu cu bora de 115, ii spui sa ma caute ? Vreau sa ma conving si eu ca e mai tare

Doar filtre si ulei am pus si eu...nu am nicio problema la masina, merge impecabil, functioneaza absolut totul la ea, n-am nici o problema

Am mai avut un Rechin, un Renault 21, Opel Vectra A, Opel Vectra C, Mondeo '99, Mondeo 2004. Am mai condus Peugeot 406, Pasat, Bora, C4, Golf. Nici de departe nu se pot compara cu BMW. Nici vorba. Pai Bora este o cutie jalnica pe roti...crezi ca incape comparatie ?

Iar probleme...cat incape la fiecare, de toate felurile, incepand de la electrica si terminand cu mecanica, electromotor, alternator, cutie, etc.

Preturi ? Pai piesele la Mondeo sint cat la BMW, sa nu zic mai scumpe, despre ce vorbim aici ?

217690[/snapback]

 

 

Imi pare rau nu te cred..oi fi bmw-ist dar nu imi spune ce bora e o cutie pe roti..

shuuut... :) :blink:

 

E cam tardiv rapsunsul meu dar daca tu spui ca BORA e mai buna ca Bmw...e destul de clar iq-ul tau...adica nu cred ca e relativ postul tau...iti dau un exemplu clar...bora poate sa faca la demaraj bmw numai daca bmw-ul respectiv e pe butuci...

Eu am avut bora...si ca fiabilitate e bomba....ca demaraj nici nu se pune problema de a se compara cu nici un bmw...se poate compara cu loganul sau cu megane..etc

218026[/snapback]

 

doar ca ai o caroserie de bmw si un motor slab nu inseamna ca esti cel mai tare,,

:) :) :)

 

cand ii vad pe cate uni cu e46 (316) majoritatea adica...si datorita faptului ca vai au caroserie de bmw sunt cei mai tari...ma apuca rasu

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau nu te cred..oi fi bmw-ist dar nu imi spune ce bora e o cutie pe roti..

shuuut... :)  :blink:

doar ca ai o caroserie de bmw si un motor slab nu inseamna ca esti cel mai tare,,

:)  :)  :)

 

cand ii vad pe cate uni cu e46 (316) majoritatea adica...si datorita faptului ca vai au caroserie de bmw sunt cei mai tari...ma apuca rasu

218272[/snapback]

...dam freak... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest IulianE

si ce vrei sa zici ca daca imi iau M5 am ouale mai mari?

atunci am voie sa imi arat basinile din cap?

 

in fine...

Edited by IulianE
Link to comment
Share on other sites

eu am avut un 318 din 79 la care in 12 ani de exploatere nu am schimbat decat amortizoarele,discul de ambreiaj,semeringurile de la motor,segmentii-in rest consumabile-acum am un e46 din 99 cu 185000 km-neavand bani sa-mi cumpar unul mai nou si cu km mai putini ma asteptam sa aiba anumite defecte-asa ca iam schimbat bucsele de la brate fata ,amrtizoarele,curelele si intinzatoarele,debitmetrul de aer,garnitura de la filtrul de uleisi consumabilele-si eu cred ca masinile ca si celelalte nu mai sant atat de fiabile deoarece daca sar mai face o masina care sa nu se defecteze prea des nu le-am mai schimba iar ei nu ar mai vinde-de aceea cred ca toate companiile duc aceeasi politica,sa le exploatezi 5-7 ani si sa iti cumperi alta. Mi-ar place si mie dar nu imi permit.
Link to comment
Share on other sites

5-7 ani ?

e bine daca reusesti 3 ani doar cu filtre si ulei

219429[/snapback]

 

 

Un BMW nou functioneaza ok 3 ani ,fara mari probleme.

Depinde si de numarul de km facuti, normal,nu mai zic ca este nevoie de benzina fara apa si motorina fara kerosen,daca se poate si fara gropi unde sa cada toata masina este si mai bine :blink:

Link to comment
Share on other sites

Un BMW nou functioneaza ok 3 ani ,fara mari probleme.

Depinde si de numarul de km facuti, normal,nu mai zic ca este nevoie de benzina fara apa si motorina fara kerosen,daca se poate si fara gropi unde sa cada toata masina este si mai bine :blink:

219545[/snapback]

 

 

aici ai dreptate...

no comment

Link to comment
Share on other sites

OT: Sa-l intrebam pe Romulus ?  :blink:

(j/k)

221063[/snapback]

 

 

Mda,se mai strica uneori,este drept.

Eu consider ca multe defectiuni apar datorita intretinerii,mai ales cea aparuta in cazul lui.Stiu ca a intretinut bine masina,dar sa nu uitam,nu a fost noua deci nu se stie cum a intretinut-o cel dinainte.

Link to comment
Share on other sites

citind cateva pagini ale topicului am constatat si e o constatare personala ca unii dintre noi nu prea au ce cauta pe acest forum, E CLUB BMW suntem fani bmw, multi de pe aici habar nu au ce vorbesc/scriu, e vorba aia cu fudulia prostului, probabil ca sunt unii care datorita ca nu au un bmw se apuca sa-l critice.

 

sa nu uitati ca bmw - urile se mai strica si din cauza soferilor, la masinile astea singurul lucru prost e ala din spatele sau fata volanului depinde de unde priviti. daca conduci prost si exploatezi masina prost normal sa se strice.

 

sa compari bmw cu opel, ford, w bora e o prostie - cineva scrie ca l-a facut o bora de 115 cp si el are 150cp - rezulta ca nu stii sa conduci sau masina e intradevar varza - pentru ca nu stiii sa conduci.

 

SUS SI TARE: BMW-urile SUNT FIABILE daca stii sa umbli cu ele si le respecti.

 

bafta tuturor si FARA SUPARARE!

Link to comment
Share on other sites

Mda,se mai strica uneori,este drept.

Eu consider ca multe defectiuni apar datorita intretinerii,mai ales cea aparuta in cazul lui.Stiu ca a intretinut bine masina,dar sa nu uitam,nu a fost noua deci nu se stie cum a intretinut-o cel dinainte.

221065[/snapback]

si datorita soferilor!

masinile sunt bunuri de consum e normal sa se uzeze !

Link to comment
Share on other sites

Mda,se mai strica uneori,este drept.

Eu consider ca multe defectiuni apar datorita intretinerii,mai ales cea aparuta in cazul lui.Stiu ca a intretinut bine masina,dar sa nu uitam,nu a fost noua deci nu se stie cum a intretinut-o cel dinainte.

221065[/snapback]

Detalii? Daca nu e secret.....

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce vrei sa spui.

221086[/snapback]

Am gasit, tachetele. :blink:

O reparatia de aproximativ 1500 de euro si va avea un motor intinerit pe ici pe colo. Pentru ca a vrut sa schimbe tot ce se putea schimba. Ma intreb daca un impatimit de Honda sau Mazda ar fi procedat ca Romulus. Asta sa fie problema.

 

La cum sint exploatate BMW-urile tare sint curios cate alte marci rezista la fel. Pentru multi conteaza fiabilitatea. Pentru mine si ma bucur ca mai vad si altii ca mine pe aici, conteaza sa conduc masina care imi place, chiar daca se mai strica. Si cu nevasta te mai certi, dar impacarea face toti banii. Parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

Eu consider ca multe defectiuni apar datorita intretinerii,mai ales cea aparuta in cazul lui.Stiu ca a intretinut bine masina,dar sa nu uitam,nu a fost noua deci nu se stie cum a intretinut-o cel dinainte.

221065[/snapback]

La mine au picat doua turbine in 120K. din care primii 34K nu i-am facut eu, deci nu stiu. Nu imi explic. Insa de cind am luat-o, avea un vijiit ciudat, cind intra turbina in sarcina mai serioasa, in viteze mari, depasiri. Am crezut ca e normal. Imediat dupa ce mi-au pus-o pe cea noua prima data, facea la fel, deci credeam ca asta imi condirma ca asa e normal. Acum la a treia, suna mai gutural, a disparut vijiitul ala, suna altfel. Acum s-au schimbat mai multe, deci consider ca asa am luat-o, cu ceva defect. Deci... poate ca e de la cum a fost intretinuta in primi zeci de km. Habar nu am. In mod cert am avut mai mult probleme cu ea decit cu Focusul, de ex. Dar tot n-as spune ca nu-i fiabila. Si pina la urma... conteaza doar ca (imi permit sa) conduc masina care imi place, cum zicea si avlad.

Link to comment
Share on other sites

Acum la a treia, suna mai gutural, a disparut vijiitul ala, suna altfel. Acum s-au schimbat mai multe, deci consider ca asa am luat-o, cu ceva defect. Deci... poate ca e de la cum a fost intretinuta in primi zeci de km. Habar nu am. In mod cert am avut mai mult probleme cu ea decit cu Focusul, de ex. Dar tot n-as spune ca nu-i fiabila. Si pina la urma... conteaza doar ca (imi permit sa) conduc masina care imi place, cum zicea si avlad.

221150[/snapback]

 

Daca ai pus turbine originale ar trebui sa fie in garantie cred.

 

Am gasit, tachetele. :blink:

O. Ma intreb daca un impatimit de Honda sau Mazda ar fi procedat ca Romulus. Asta sa fie problema.

 

221101[/snapback]

 

 

Categoric nu,la banii aia isi lua alta masina :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.