Jump to content

Retrofit PDC (senzori parcare) E60 LCI


Recommended Posts

Ma bate gandul sa ma apuc de montat PDC pe BMW-ul e60 LCI cumparat recent. Masina este condusa cam 2 sapt pe luna de nevasta si de aici se intelege nevoia de senzori.

In TIS am vazut ca ar fi necesari 8 senzori (fata spate) + calculatorul de PDC + tras cablarie. (un calculator de PDC am prin garaj luat de la dezmembrari)

La sfarsit desigur trebe o resoftare la Bavaria pentru a fi functional ca de fabrica (stiu ca implica riscuri si se face pe semnatura).

 

A mai facut cineva asa ceva?

Merita efortul sau sa cumpar un set de 300 lei fata spate? Desigur ma incanta a fi cat de cat OEM si nu chinezarie.

O fi precablata masina sau trebuie sa trag eu peste tot firele?

post-49064-0-48494500-1341908284_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

nu am senzori de parcare nici fata si nici spate ,si cel putin pt. spate as vrea sa-mi instalez.

Prima intrebare ar fi daca masina mea nu e precablata pt senzori de parcare ?

vreau sa cumpar o bara spate completa cu senzori de parcare (totul original) de pe o masina accidentata fata

ce trebuie sa contina instalatia ,ce sa mai iau de pe masina donatoare ?

in afara de senzorii de parcare si de modulul din porbagaj ? gongul unde e la e60 ? sau nu e cu gong la e60 ??

ms all

Link to comment
Share on other sites

unde e gongul ? de unde sa-l iau ?

amandoua masinile sunt din 2005-2006 deci nfl,dar asta nu are importanta,deoarece eu o sa iau bara spate cu totcu senzori, sa o instalez pe masina mea

deci :

4 senzori parcare

modul in porbagaj

gong ? undeva

si alte piese ?

oare masina mea are mufa trasa,chiar daca nu are senzori de fabrica ?

Link to comment
Share on other sites

nu am senzori de parcare nici fata si nici spate ,si cel putin pt. spate as vrea sa-mi instalez.

Prima intrebare ar fi daca masina mea nu e precablata pt senzori de parcare ?

vreau sa cumpar o bara spate completa cu senzori de parcare (totul original) de pe o masina accidentata fata

ce trebuie sa contina instalatia ,ce sa mai iau de pe masina donatoare ?

in afara de senzorii de parcare si de modulul din porbagaj ? gongul unde e la e60 ? sau nu e cu gong la e60 ??

ms all

nu are cablaj, trebuie tras

Link to comment
Share on other sites

Gongul este deja acolo. Nu trebuie montat nimic pentru el :)

 

 

Da oricum, la e60 nu ai nici o treaba cu gongul, ca tie o sa ti se auda in boxe si o sa vezi pe display. La e60 din cate stiu nu s-au pus pdc doar pe spate si parca iti da o eroare daca nu vede toti senzorii (si cei de pe fata).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Revin cu noutati pentru retrofitul la LCI.

 

Am cumparat un calculator PDC de pe ebay provenit de pe un e60 deci acum sunt convins ca merge.

Am cumparat si cablajul electric din bara spate de la un e60 din dezmembrari.

 

M-am mai si documentat putin referitor la ce mai e nevoie.

 

Butonul din bord, mufele de la calculatorul PDC, si senzorii

 

Acum sunt nelamurit ce tip de senzori sa cumpar. Am inteles ca sunt si mai mari pentru NFL si mai mici pentru FL.

codul calculatorului PDC este:

66.21-9 176 682 23/05/08

Dupa data sa inteleg ca este luat de pe un LCI dar, nu il gasesc pe realoem.

 

Poate cineva sa ma ajute cu ceva sugesti aici.

Si inca o intrebare, trebuie sa ma leg la CAN H / CAN L dar reteaua CAN pare sa nu ajunga deloc in spatele masinii, cel mai aproape pare a fi stalpul dreapta fata de unde urca la oglinda interior, trapa etc ...

post-49064-0-38837000-1367660973_thumb.jpg

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca ceva nu e bine:

 

1. nu te poti lega la orice CAN cum vrei tu. Reteaua CAN este complexa si poti strica ceva daca te legi aiurea

 

2. din codul ala nu rezulta ca este pentru E60 ci pentru E63/E64 (daca iei in considerare ultimele cifre)

 

3. senzorii de parcare sunt mici la FL daca nu ai pachet M si mari daca ai pachet M (pachetul M nu are facelift si se folosesc senzorii de NFL)

Link to comment
Share on other sites

1. Reteaua CAN are 2 fire CAN high si CAN low. In functie de vehicul rezistenta intre cele 2 fire e fie 60ohmi fie 120ohmi. M-am documentat si sigur pot sa ma leg oriunde la reteaua CAN fara nici o alta problema. Si daca le inversez intre ele nu se intampla nimic doar ca nu merge.

2. Cel de la care am cumparat calculatorul insista ca este pentru e60LCI 2008 masinia de pe care a fost si demontat. Ai dreptate pe realoem se pare ca este pentru seria 6 dar verificam daca merge cand ajunge din SUA

3. Ideea este daca merge cu oricare tip de senzori. Am bara normala de LCI deci ar trebui sa iau senzori mici dar macar pentru teste as lua din dezmembrari niste senzori mari care sa gasesc mai repede.

 

Ms de sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Acea rezistenta este data de terminatoarele retelei CAN. Pe un bus, sunt 2 terminatoare si se plaseaza la capete. Doar unele circuite au terminatoarele montate.

 

Cum nu stii daca ai sau nu terminator pe circuitul tau, nu te poti lega oricum la un bus de CAN. Apoi conteaza si ce transmite acolo pentru ca pot rezulta multe balarii.

 

E greu sa-l arzi definitiv insa cel mai periculos este daca interventia ta pe bus genereaza probleme de comunicare intre circuite (CAN-ul este fault tolerant insa pana la o limita).

 

Apoi: sunt mai multe busuri de CAN. La care te legi ? :)

 

Ca sa nu deviem: cauta sa ai modulul corect si fierele (cablurile) corecte. Vei termina lucrarea in cel mai scurt timp si poate si cum costuri minime.

 

P.S. Exista CAN si cu un singur fir. Nu stiu insa sa fie montat pe BMW.

Link to comment
Share on other sites

Am atasat schema retelei CAN conform WDS. Vreau sa ma leg de CAN H si CAN L de la panoul de clima unde voi face oricum retrofit.

Teoretic din ce am citit pentru a testa sistemul am nevoie de +12V, masa, CAN-uri, si cel putin un senzor. Desigur si codarea.

1. Functioneaza sistemul cu 1 singur senzor? sau iti da eroare si nu functioneaza deloc?

2. Functioneaza sistemul fara buton? Inca nu am gasit la un pret acceptabil si nu dau 70$.

K Can SystemWDS Wiring Diagram System.pdf

Link to comment
Share on other sites

sistemul nu o sa fumctioneze cu un singur senzor o sa ai nevoie de toti senzorii sa inchizi circuitul ,daca un senzor nu functioneaza o sa dea eroare

iar pt duton daca faci instalatia doar pe spate o sa functioneze si fara el ,dar daca faci instalatia spata si fata nu cred ca o sa functionee

Edited by ionut1985
Link to comment
Share on other sites

Nu functioneaza cu un singur senzor.

Poti folosi si senzori nfl. Cine isi monteaza bare de M pe LCI, schimba senzorii cu altii de nonLCI si merg fara probleme.

Diferenta cred ca e doar de housing.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.