Jump to content

Retrofit PDC (senzori parcare) E60 LCI


Recommended Posts

  • 4 months later...

@Bazare,am reusit sa fac si eu retrofitul,dar am ramas la partea de codare si nu stiu ce module si ce parametri sa modific.

Ai putea sa mi le enumeri pe fiecare in parte(pasii de urmat,am navi mica Mask)?

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Update:Am reusit sa codez masina,dar imi da eroare pe consola centrala(SZM) si inca nu functioneaza nimic.Nu reusesc sa ma conectez la SZM nici cu INPA,DIS,ISTA-D...modulul PDC Il vede si nu am erori.

 

Ar putea sa-mi sugereze cineva unde-i problema?In instructiunile de instalare nu am vazut nimic sa specifice ca trebuie trase fire si la butonul PDC.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ceau

 

Are cineva de vanzare suport de senzor parcare e60 pentru bara m? Ma intereseaza unul dintre suportii din centru si cel din dreapta.

Suportul are diametrul de 30 mm si are un ghidaj care iese prin bara. Suportul normal (nu LCI) are diametrul de 24 mm si se lipeste pe interiorul barii(nu trece prin ea).

 

Multumesc.

Edited by Florinfyn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ms, nu am trecut cablurile inca in fata, sunt sub presul de la pasager.

Nu mi-au venit suportii de senzori din bara asa ca mai asteapta, dar pe acolo trec cablurile pe langa celelalte care merg la ECU.

 

Referitor la codare:

Adaugat $508 la VO (in CAS si LMA)

Apoi codat cu expert mod CAPPL, CAUDI, PDC.

 

Referitor la instalatia electrica am incercat sa fie cat mai OEM din punct de vedere al sigurantei. Toata instalatia a fost facuta de mine de la zero. Am cumparat cablu, papuci, clipsuri, mufe, sigurante etc. Toti papucii au fost cositoriti pentru a evita surpizele. Unde am mai facut legaturi pe cablu am bagat cositor, tub termocontractil si isoler-band panzat.

 

Am si eu o intrebare, daca ma poti ajuta: am facut toata manopera, am scris $508 la VO (in CAS si LMA), problema e ca nu stiu ce codari ar trebui sa mai fac in continuare cum ai scris tu in CAPPL, Caudi si PDC.. Mentionez ca am display mic, nu CCC..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Salut colegul,

 

sunt nou pe forum, am tot citit pe aici topic-uri si am si eu cateva intrebari probabil asemanatoare ( sau poate discutate deja)

 

Intai de toate as vrea sa iti spun ca detin un BMW E60 non-facelift din 2005 520D 120 kw.

nu are deloc senzori parcare, asa ca am achizitionat din dezmemebrari 8 senzori ( fata+spate), cu modul PDC si cel din consola masinei.

 

Am un prieten care mi-a spus ca se pot monta pe masina mea insa el nu are timp deocamdata.

 

As dori sa te intreb urmatoarele aspecte:

 

1. ce diametru au firele pe care le-ai cumparat pentru a putea face instalatia?

2. cam de cati metri de cablu ai avut nevoie?

3. pe unde ai tras firele din fata in interiorul masinii? sau le-ai tras pe sub masina pana in spate sa le unesti in modulul de PDC?

 

eu as vrea sa fac putin din instalatie ( sa dau gauri si sa montez firele), apoi el sa mi le codeze si sa le lege la CAN.

 

iti multumesc mult de ajutor si scuze daca am intrebat aceleasi chestii le care probabil ai mai raspuns.

 

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut colegi,

 

mai am putin nevoie de ajutorul vostru, poate a montat cineva senzorii.

 

Ideea e urmatoare:

 

1. am montat senzorii spate LCI cu cablaj original pana la modul PDC --> totul ok nicio problema

2. Am montat senzorii fata ( cu cablaj doar pe bara), iar de la bara din mufa de imbinare cu un cablu pana la modulul PDC. Probabil pana aici nicio problema.

3. Am vazut ca din mufa modul 1 din PDC ( cea cu 4 pini), 2 fire pleaca catre consola centrala din bordul masinii, iar celelalte aveti idee unde se leaga?

 

e cumva CAN H si CAN L?

 

ma puteti induruma unde anume sa le leg ( daca aveti poze ceva cum arata cablurile de CAN).

 

Restul stiu ca trebuie codat, insa pana la codat as dori sa montez toate prin masina si sa merg la mester sa le codeze.

 

sau daca e cineva prin Brasov/Bacau sau apropiere poate ma puteti ajuta voi contra cost si cu codarea.

 

Multumesc mult de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.