Jump to content

Power Reduction


sorca

Recommended Posts

Bmw 520d model cu facelift joystick fabricatie 2008 luna 12-a am cumparat-o cu optiunea POWER REDUCTION ceea ce inseamna si este scris in talonul masinii ca are 120KW =163 cai am fost la reprezentanta BMW Timisoara si mi-sa dezactivat aceasta optiune si acum masina are 130Kw =177 cai. Se simte diferenta de putere dar mie mi se pare ca si motorul este mai silentios. Aceasta optiune se activeaza in unele tari unde impozitul se plateste in functie de kw si nu dupa Cc. Toata aceasta treaba m-a costat 87.85 RON initial mi sa spus ca o sa coste aprox. 200-250 ron, dar nu a fost nevoie de timpul de lucru estimat anterior si de aceea a costat mai putin. Sper ca aceasta informatie sa ajute!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salutare! Si eu vreau sa merg sa-mi fac treaba asta! Am un 320D E90 cu 150CP(fleet edition) cu power reduction si am sunat la cei de la banat car spunandu-mi ca este ceva risc sa pice ceva module daca operatiunea da erori. Cred ca pe la mijlocul lunii iulie am sunat si eu la ei pentru aceasta treaba si mi-au zis ca deocamdata nu mai fac resoftarea cu power reduction ca trebuie sa cada toti dealerii BMW din RO la un numitor comun in legatura cu aceasta treaba! Daca tu ai facut la ei, luna trecuta, sunt surprins....ai cumva pile la ei? :p Totul a fost OK? Doar 87RON a costat ca la fel ca si tie, mi-a zis ca toata treaba asta costa undeva la 200RON, desi mai stiam de la cineva ca este undeva la 90RON
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am sunat si eu la timisoara si mi-au spus ca se face resoftarea dar pe riscul fiecaruia ca pot cadea module, insa la orice resoftare indiferent care este motivul pot sa cada. pretul estimativ 200 lei.

Sansele sa cada vreun modul sant mici 10 la suta. Am vorbit cu baiatul de la BMW si de obicei la masinile mai vechi se intampla asta. Ei te pun sa sa semnezi un act ca resoftarea se face pe propria ta raspubdere . Eu am considerat sa nu e un risc mare si ca se merita. si intradevar se merita!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cat dureaza toata operatiunea de rescriere? Eu am programare pentru maine si cica dureaza de la 2-3h pana la 7h daca apar probleme! Sincer mi se pare cam mult, chiar si 2-3h! Daca totul merge ok, nu vad cat de mare poate sa fie acel soft, iar rata de transfer intre PC si module sa fie de catia kb :p Am facut zeci de resoftari, ca vine vorba de PC(BIOS-uri), telefoane etc si personal nu vad o rescriere de module auto sa difere chiar atat de mult de alte device-uri! Procedurile cred ca sunt in mare la fel sau cel putin asa vad eu lucrurile! Anyway, cel mai important este sa fie totul OK la final! Care ati facut anularea...cat timp a durat? Merci!
Link to comment
Share on other sites

Nu compara o modificare/rescriere de soft la un Ecu EDC17 cu cea de la un telefon mobil.

Pana demontezi ECU, il pui pe masa, il desfaci, citesti softul, il modifici, rescrii, remontezi ECU pe masina... dureaza 2-3 ore. Daca mai apar si probleme la ridicarea limitarii... da, poate sa dureze si 5-6 ore. Tocmai mi-am resoftat masina si stiu ce inseamna un ECU greu de pacalit. ;)

 

PS: cred ca esti de acord ca nu timpul ci calitatea lucrarii conteaza.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

de ce Dumnezeu sa desfaci ECU la un e60 ? nu sunteti sanatosi la cap ? power reduction se anuleaza doar din soft si operatiunea se face la orice reprezentanta BMW, costa 210 lei. Edited by Pole
Link to comment
Share on other sites

EDC17 tricore din cate stiu nu se poate rescrie decat pe masa, nu prin OBD.

Nu cunosc in totalitate procedura pentru dezactivarea "power reduction", probabil asta merge si prin OBD.

 

Severus, in cazul meu am explicat cat de cat in topicul masinii mele.

Link to comment
Share on other sites

Nu compara o modificare/rescriere de soft la un Ecu EDC17 cu cea de la un telefon mobil.

Pana demontezi ECU, il pui pe masa, il desfaci, citesti softul, il modifici, rescrii, remontezi ECU pe masina... dureaza 2-3 ore. Daca mai apar si probleme la ridicarea limitarii... da, poate sa dureze si 5-6 ore. Tocmai mi-am resoftat masina si stiu ce inseamna un ECU greu de pacalit. ;)

 

PS: cred ca esti de acord ca nu timpul ci calitatea lucrarii conteaza.

 

Nu cred ca este nevoie de ceea ce ai enumerat tu pentru anularea unui power reduction :)

Link to comment
Share on other sites

Severus, e in semnatura mea, penultima pagina.

 

am observat ceva discutii prin pagina 13;dar faci o mica confuzie; tu ai facut chip tunning,nicidecum nu ai eliminat un power reduction....sunt lucruri diferite...

Edited by severus_phantom
Link to comment
Share on other sites

Ca efect este cam acelasi lucru adica o crestere de putere. Insa diferenta majora este ca in cazul chip tunning-ului parametrii de functionare ai motorului sunt depasiti,iar softul rescris este un soft custom(neoriginal),scris pe masa,pe bordura,in picioare,sau prin mufa obd(depinde de dde/dme),iar in cazul eliminarii power reduction,motorul functioneaza in parametrii impusi de producator,lucrand cu un soft original de bmw....
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.