Jump to content

Scoala de instructori auto


Catalin BMW

Recommended Posts

M-ar bate gandul pe viitor pt a face acest curs de intructor auto,si faza e ca nu prea stiu nimic despre asa ceva, gen unde se face (am auzit ca in bucuresti,mai sunt si alte orase?), conditii necesare,acte, cat ar costa...etc. Aveti cunostinte sau informatii despre asa ceva?
Link to comment
Share on other sites

nu,dar am inteles ca a facut ceva curs la Autoritatea Rutiera Romana si a primit un atestat. apoi a trebuit sa se afilieze la o scoala de soferi pt ca elevii sa fie instruiti si didactic. nu stiu daca pt atestatul asta e nevoie ca tu ca instructor sa fii sofer profesionist sau doar amator,deoarece eu de cite ori il intilneam intram in polemica cu el despre invatarea cursantilor pe care tot timpul ii vedeam pe banda a 2a si vesnic semnalizau schimbarea directiei de mers in curba pe un drum cu prioritate. cred ca el tot timpul era cu ochii la picioarele sau gura elevei. vai de ei instructori! cind am facut eu scola pt B stiam sa conduc si instructorul nu m-a lasat pe banda a2a niciodata si chiar de vroiam sa merg mai tare nu ma lasa mai mult de 40 la ora
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

e nevoie de atestat , am eu prieten care l-a luat , a practicat ceva dar a renuntat pt ca-si manca zilnic creierii ori cu prosti ori cu fete Apoi dupa ce aproape l-a omorat un cursant a renuntat :))))) . salariu 1500 ron Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa faci niste cursuri, apoi se da un examen (scris si oral) cu ARR. Trebuie sa-ti faci o fisa medicala mai cuprinzatoare si o testare psihologica, cu siguranta rutiera si alte blabla-uri. Cursul asta poti sa-l faci de exemplu la Autogeneral, costa cateva milioane, iti pot da ei mai multe detalii. Din ce stiu, trebuie sa ai minim 5 ani de categorie (in cazul tau B).

 

Daca ai mult timp liber si vrei sa o faci ca hobby sau pentru socializare, probabil e fun pana la un punct...desi o sa-ti toace nervii grav. Cred ca ai iesi mai castigat cu farcebook :p

 

Daca o faci pentru a-ti asigura traiul, cum zicea si Myx se plateste extrem de prost, nu mai poti sa fii independent acum, trebuie sa fii afiliat la o scoala de soferi. Daca faci pe masina ta, tre sa-i faci modificari, ITP la 6 luni parca, plus ca ti-o vor face elevii muci instant :)

 

PS: era o vreme cand asta era un business bun, pentru ca erau multi tineri care implineau 18 ani...asta a tinut cam pana prin 2008 asa. In 2008 toate scolile de soferi au luat o lovitura grava, pentru ca dupa caderea lui Ceausescu, s-a legalizat si avortul si pe fondul incertitudinii sociale, lumea efectiv nu prea a mai facut copii. Asadar, dupa 2008 a scazut drastic numarul tinerilor care implineau 18 ani si erau eligibili pentru carnet...plus ca a venit si criza financiara, o alta lovitura pentru firmele mici.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa faci niste cursuri, apoi se da un examen (scris si oral) cu ARR. Trebuie sa-ti faci o fisa medicala mai cuprinzatoare si o testare psihologica, cu siguranta rutiera si alte blabla-uri. Cursul asta poti sa-l faci de exemplu la Autogeneral, costa cateva milioane, iti pot da ei mai multe detalii. Din ce stiu, trebuie sa ai minim 5 ani de categorie (in cazul tau B).

 

Daca ai mult timp liber si vrei sa o faci ca hobby sau pentru socializare, probabil e fun pana la un punct...desi o sa-ti toace nervii grav. Cred ca ai iesi mai castigat cu farcebook :p

 

Daca o faci pentru a-ti asigura traiul, cum zicea si Myx se plateste extrem de prost, nu mai poti sa fii independent acum, trebuie sa fii afiliat la o scoala de soferi. Daca faci pe masina ta, tre sa-i faci modificari, ITP la 6 luni parca, plus ca ti-o vor face elevii muci instant :)

 

PS: era o vreme cand asta era un business bun, pentru ca erau multi tineri care implineau 18 ani...asta a tinut cam pana prin 2008 asa. In 2008 toate scolile de soferi au luat o lovitura grava, pentru ca dupa caderea lui Ceausescu, s-a legalizat si avortul si pe fondul incertitudinii sociale, lumea efectiv nu prea a mai facut copii. Asadar, dupa 2008 a scazut drastic numarul tinerilor care implineau 18 ani si erau eligibili pentru carnet...plus ca a venit si criza financiara, o alta lovitura pentru firmele mici.

 

Ms mult mikken, in legatura cu permisul nu e niciun fel de problema, am peste 11 ani (fara niciun accident) + toate categoriile, deci as putea sa ma inscriu si pt profesionisti. Cand ajung in tara am sa ma informez mai bine,eventual chiar sa si incep cursurile.

Link to comment
Share on other sites

renteaza daca ai o masina a ta, ca angajat esti prost platit.

cat despre ce masina, iti trebuie ceva cat mai mic si usor de intretinut.

 

 

te afiliezi unei scoli, si normal, le dai si lor ceva la fiecare elev.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.