Jump to content

Probleme jante 16 e46


vivi

Recommended Posts

Salut

 

Sunt convins ca aceasta problema o au foarte multi si imi cer scuze daca s-a mai discutat dar din cateva search-uri n-am gasit nimic.

Am pus jante pe 16 si nu mai este aceiasi directie ca si cu cele originale (de tabla pe 15) plus ca face urat la denivelarile si valurile de pe asfalt.

Am si un e36 coupe si e aceiasi problema. Am incercat si cu alte 2-3 modele pe 17....acelasi lucru pe ambele masini. As vrea niste raspunsuri de la cei care

au alte dimensiuni in afara de 15 si nu au aceasta problema. Ma gandesc ca poate conteaza si dimensiunile cauciucurilor.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Sunt convins ca aceasta problema o au foarte multi si imi cer scuze daca s-a mai discutat dar din cateva search-uri n-am gasit nimic.

Am pus jante pe 16 si nu mai este aceiasi directie ca si cu cele originale (de tabla pe 15) plus ca face urat la denivelarile si valurile de pe asfalt.

Am si un e36 coupe si e aceiasi problema. Am incercat si cu alte 2-3 modele pe 17....acelasi lucru pe ambele masini. As vrea niste raspunsuri de la cei care

au alte dimensiuni in afara de 15 si nu au aceasta problema. Ma gandesc ca poate conteaza si dimensiunile cauciucurilor.

 

Depinde ce dimensiuni ai la caucicuri.....daca ai dimensiune mare pe fata, gen 225 sau 235 la "valurile" de pe asfalt cum le spui tu, iti ia volanul din mana stanga-dreapta?

Posibil sa ai joc in capetele de bara, joc in caseta de directie.......incearca sa pui aceleasi jante pe un alt E46.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce dimensiuni ai la caucicuri.....daca ai dimensiune mare pe fata, gen 225 sau 235 la "valurile" de pe asfalt cum le spui tu, iti ia volanul din mana stanga-dreapta?

Posibil sa ai joc in capetele de bara, joc in caseta de directie.......incearca sa pui aceleasi jante pe un alt E46.

 

205/55/16 fata si 225/50/16 spate

au fost si pe alt e46...la fel si joc nu am in directie.

Cineva care a patit la fel imi zicea ca a mai redus din problema asta cu dimensiuni mai mari pe fata, gen 225. De asta am si cerut putin ajutor inainte sa investesc in niste cauciucuri

si sa nu obtin nimic.

Link to comment
Share on other sites

problema poate sa-ti fie de la caseta, capete de bara, bielete de directie si antiruliu.

nu in ultimul rand de la calitatea anvelopelor; daca sunt vechi si intarite, nu mai sunt elastice, ele iti vor amplifica toate senzatiile neplacute oferite de drumurile proaste, iar comportamentul masinii va fi jalnic.

Link to comment
Share on other sites

Poate e de la cauciucuri, eu am tot pe 16" si-s destul de dure, adevarul ca fuge frumos pe drum bun... dar prin hartoapele care sunt la noi te doare mintea, daca n-o las la punctu' mort imi dezmembreaza masina.

La directie ce se intampla? Trage intr-o parte? Au fost "centrate"? (nu stiu cum se numeste operatiunea, aia cand iti lipeste plumb daca nu-i janta in regula).

Link to comment
Share on other sites

Poate e de la cauciucuri, eu am tot pe 16" si-s destul de dure, adevarul ca fuge frumos pe drum bun... dar prin hartoapele care sunt la noi te doare mintea, daca n-o las la punctu' mort imi dezmembreaza masina.

La directie ce se intampla? Trage intr-o parte? Au fost "centrate"? (nu stiu cum se numeste operatiunea, aia cand iti lipeste plumb daca nu-i janta in regula).

 

Directie ok, jante echilibrate. Concluzia la care am ajuns este ET-ul jantelor... am ET 30

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
Pe jantele pe care merg 225/45R17, merg fara probleme si 225/50R17. 7J-8J latime, iar la e46 din cate stiu ai ET47. Nu e deloc ok sa te joci cu dimensiunile jantelor/anvelopelor la un e46, sunt foarte multi care au probleme. Eu am trecut de la ET47 la ET34 si aveam tramlining oribil (fugea volanul din mana la denivelari). Sunt multi care se plang de asta. Cel mai bine mergi pe jante si anvelope de dimensiunea recomandata de producator.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.