Jump to content

Bataie in volan


Catalin BMW

Recommended Posts

Care sunt cauzele pt care se simt asa zisele "batai" in coloana de directie si implicit in volan? Am inetele eu bine ca la e39 e o problema des intalnita,sau ma insel? Precizez ca am schimbat bieletele de directie si ceva bucsi,joc la directie ioc...care sa fie cauza/cauzele?
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt echilibrate.

 

 

Odata ce le-am cumparat noi, si le-am montat la vulcanizare, era si normal sa le si echilibrez,nu?

@Pole, cand am schimbat bieletele, l-am pus pe mecanic sa controleze toate articulatiile si mi-a spus ca totul e ok; singura problema care mi-a zis c-o are, ar fi amortizoarele si oalele acelea...sa fie asta cauza care ar face sa dea batai in volan?

Link to comment
Share on other sites

Caseta de directie ?

 

bucsile de la axul coloanei de directie ?

 

 

Caseta de directie nu da nici-un semn de oboseala sau joc deci as exclude-o din start; in ceea ce priveste bucsile de la axul coloanei, nu le-am verificat...cum as putea sa le verific?

Link to comment
Share on other sites

Odata ce le-am cumparat noi, si le-am montat la vulcanizare, era si normal sa le si echilibrez,nu?

@Pole, cand am schimbat bieletele, l-am pus pe mecanic sa controleze toate articulatiile si mi-a spus ca totul e ok; singura problema care mi-a zis c-o are, ar fi amortizoarele si oalele acelea...sa fie asta cauza care ar face sa dea batai in volan?

 

cred ca a vrut sa zica flansele, si eu cred ca da, dupa mintea mea, daca flansele sunt uzate, e posibil sa resimti chestia asta in volan.

Link to comment
Share on other sites

jocuri in articulatie

 

anvelope uzate neuniform sau deformate (pe aparatul de echilibrat pot arata ca sunt ok)

 

jantele nu se centreaza in HUB (jantele nu se centreaza in prezoane!!!) sau sunt strambe

 

discuri de frana uzate/deformate (ar trebui sa simti asta la franare)

 

sau daca discurile de frana au fost schimbate , nu s-a curatat bine flansa/ele pe care s-au montat

 

amortizoare uzate

 

etc

etc

Link to comment
Share on other sites

jocuri in articulatie

 

anvelope uzate neuniform sau deformate (pe aparatul de echilibrat pot arata ca sunt ok)

 

jantele nu se centreaza in HUB (jantele nu se centreaza in prezoane!!!) sau sunt strambe

 

discuri de frana uzate/deformate (ar trebui sa simti asta la franare)

 

sau daca discurile de frana au fost schimbate , nu s-a curatat bine flansa/ele pe care s-au montat

 

amortizoare uzate

 

etc

etc

 

Deci: -anvelopele sunt noi-noute,si nu prezinta nici-o defectiune

 

-jantele sunt centrate corespunzator si nu sunt strambe (au fost verificate), mi-ar fi spus vulcanizatorii daca ar fi avut vreun defect

 

-discurile sunt noi-noute si de calitate + ca nu simt niciun fel de vibrare nici la franari bruste

 

-faza cu curatatul flanselor, nu stiu ce sa zic pt ca nu am fost de fata cand le-au schimbat,dar totusi nu cred c-ar fi ceva rugina sau mizerie atat de multa incat da deranjeze cu acele batai in volan

 

- aici e totul posibil pt ca amortizoarele <cum am mai spus si mai sus> sunt duse,si probabil pe langa ele a mai cedat si un pivot,o bucsa,vreo guma etc.

 

-posibil sa mai fie si ce-a spus Dan 316i adica cupla aceea de pe coloana volanului pt ca p-aia n-am verificat-o.

 

 

L.E. Am uitat sa specific ca am suspensie sport pe masina(masina e mai rigida decat cele standard),influenteaza si asta cu ceva?

Edited by ogar nestapanit
Link to comment
Share on other sites

am zis de treaba cu , curatatul pt ca am un prieten care a patit asta, a schimbat discurile si a curatat cat a putut manual cu o perie de sarma dar vibratiile nu au disparut, doar s-au ameliorat ulterior a demontat si a curatat cu o perie de sarma intr-un flex/bormasina si chiar acum l-am sunat sa-l intreb (fiind plecat cu masina la drum) si a zis ca nu mai are absolut nicio problema.

 

edit: si are tot schimbat pe fata, brate/amortizoare/flanse/jante-anvelope noi/discuri noi + placute, teoretic in alta parte nu avea de unde sa vina acea vibratie.

 

acolo trebuie curatat temeinic.

 

 

PS: nu cred sa aibe legatura suspensia sport.

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

am zis de treaba cu , curatatul pt ca am un prieten care a patit asta, a schimbat discurile si a curatat cat a putut manual cu o perie de sarma dar vibratiile nu au disparut, doar s-au ameliorat ulterior a demontat si a curatat cu o perie de sarma intr-un flex/bormasina si chiar acum l-am sunat sa-l intreb (fiind plecat cu masina la drum) si a zis ca nu mai are absolut nicio problema.

 

edit: si are tot schimbat pe fata, brate/amortizoare/flanse/jante-anvelope noi/discuri noi + placute, teoretic in alta parte nu avea de unde sa vina acea vibratie.

 

acolo trebuie curatat temeinic.

 

 

PS: nu cred sa aibe legatura suspensia sport.

 

 

Da, dar la mine nu e vorba de vibratii, se aude un "bum", o bataie in volan(se simte si socul respectiv) cand dau intr-o groapa mai maricica....deci n-am treaba cu vibratiile.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Care sunt cauzele pt care se simt asa zisele "batai" in coloana de directie si implicit in volan? Am inetele eu bine ca la e39 e o problema des intalnita,sau ma insel? Precizez ca am schimbat bieletele de directie si ceva bucsi,joc la directie ioc...care sa fie cauza/cauzele?

 

Salut ! Cum s-a rezolvat problema pana la urma?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 months later...

jocuri in articulatie

 

anvelope uzate neuniform sau deformate (pe aparatul de echilibrat pot arata ca sunt ok)

 

jantele nu se centreaza in HUB (jantele nu se centreaza in prezoane!!!) sau sunt strambe

 

discuri de frana uzate/deformate (ar trebui sa simti asta la franare)

 

sau daca discurile de frana au fost schimbate , nu s-a curatat bine flansa/ele pe care s-au montat

 

amortizoare uzate

 

etc

etc

 

Daca nu s`a facut cu simt de raspundere aceasta operatie exista posibilitatea sa se fi ovalizat discul sau alte riscuri ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.