Jump to content

Optiunea USB in iDrive


Recommended Posts

daca te referi la navigatie...DA....e navigatie profesionala

Nu ne intelegem.

 

CIC http://80.237.153.105/maxxcount/CustomUpload/374O357O340O370O356O369O350O332O352O375O375O322O366O372O365O371O/Web_Werksradios_BMW_Navigation-Business_CIC.jpg

 

CCC http://cdn2.bigcommerce.com/server5000/0d8d2/products/621/images/922/bmwbluetooth__53979.1333036076.1280.1280.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dension gateway.

Am si eu una, daca te intereseaza.

 

Cealalta optiune ar fi MULF2 high (~150euro sh + 150 lei cablul + 150 lei mufa) + codarea corespunzatoare.

 

Apoi varianta cea mai scumpa e Combox.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Dension gateway.

Am si eu una, daca te intereseaza.

 

Cealalta optiune ar fi MULF2 high (~150euro sh + 150 lei cablul + 150 lei mufa) + codarea corespunzatoare.

 

Apoi varianta cea mai scumpa e Combox.

 

Mie mi s-a parut complicat retrofitul la MULF2. Trebuie trase cabluri prin masina, blabla.

 

Gasiti aici documentul pt retrofit.

 

LE: Loool, l-am gasit si pe Cosmin acolo :))

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Pai da, sunt omniprezent. :D

 

Da, e ceva bataie de cap cu el. Depinde ce pretentii ai.

Dension are avantajul ca il conectezi in inelul de MOST si gata treaba. Nu trebuie nici codat nici altceva. Bagi sitck-ul si ai muzica.

 

MULF si Combox trebuie conectate la instalatia electrica, schimbat mufa de alimentare (nu e la fel cu aia de TCU), tras cabluri pe sub tapiterie/mocheta, codat... e ceva de munca.

 

Eu mi-am pus MULF-ul, stiu ce implica. :)

Link to comment
Share on other sites

Dension gateway.

Am si eu una, daca te intereseaza.

 

Cealalta optiune ar fi MULF2 high (~150euro sh + 150 lei cablul + 150 lei mufa) + codarea corespunzatoare.

 

Apoi varianta cea mai scumpa e Combox.

 

Am deschis pagina de net cu Dension asta - pe mine m-ar interesa.

Dar tu nu l-ai folosit ptr ca ai montat MULF 2?

Presupun ca pe Dension asta intrii pe magazia de CD...si mai departe ... Iti afisaza de pe usb stick numele melodiei sau cum ?

Zice asa pe site:

"Compatible with E65 и E66. Simple integration for iPod and USB

  • Play your iPod, iPhone or USB music device through the car radio.
  • Basic control from the radio controls
  • Retain the original dashboard aesthetic
  • Charge your iPod/iPhone while driving

........... In some cars you can allocate folders from your USB device to the CD changer selection keys on the radio, making navigation that bit easier "...samd.

 

Siteul e destul de stangaci la lb. engleza.

 

Mai e cineva cu asa ceva instalat ? Se monteaza greu, sunetul, ramane la fel nu are pierderi modulul asta/ interferente/ brum/etc ? De as avea mai multe informatii chiar as cumpara asa ceva..

Link to comment
Share on other sites

Pe langa Dension mai exista si Grom.

 

Eu am asa ceva si sunt multumit. E misto ca are integrare f buna cu Android.

Daca ai CD-changer poti sa ti-l montezi si singur.(scoti CD-changer-ul, schimbi un pin in mufa de alimentare si gata cu USB-ul).

 

LE: Totodata este si nitel mai ieftin fata de Dension.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Dension l-am primit sa-l vand, nu e al meu.

L-am primit dupa ce instalasem Mulf, ca daca era inainte... probabil ramaneam cu Dension.

 

Eu l-am instalat de curios, sa vad cum e.

Ca si Mulf-ul, nu are pierderi deloc. :)

E cristal clear ca orice device digital si comunicatie pe fibra optica.

Se instaleaza in cateva minute. Scos mufa din magazie si bagat in Dension. Am ramas surprins, ma asteptam sa trebuiasca sa codez ceva...

N-am avut foldere pe stick-ul de proba, deci habar n-am ce stie si ce nu. Din prima impresie, se pare ca emuleaza un CD. Asa imi amintesc.

Are si cablu de iPod, dar nu l-am folosit. Din cate stiu, poti controla iPod-ul din iDrive sau chiar de pe volan.

 

PS: l-am vandut deja. :)

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de info, pacat ca l-ai vandut, cand aj in Rumania o sa-l cumpar. De unde si cum exact, nu stiu unde, pe la melagurile noastre nu il pot comanda,,,? Site-ul ala ori e de prin Rusia sau mama China.

Daca aveti idee de unde il pot cumpara/comanda , apreciez efortul.

Link to comment
Share on other sites

Se gasesc pe ebay. Atat Dension cat si Grom.

Mai exista si mOridge.

 

Toate fac acelasi lucru(emuleaza CD-Changerul).

Partea nasoala apare daca nu ai deja CD-Changer deoarece trebuie trase cabluri(curent + FO) si codata masina. Daca ai, atunci e aproape plug-pray :)

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult siulian de info, am cd-changer ..cred ca 90% din e60 au. O sa caut sa comand pe net, nu-mi prea surade ideea insa asta e.

Cu jumperul ala care trebuie inversat/mutat ...?

 

Pai depinde ce iti comanzi :p

Eu iti pot spune doar pt grom.

 

Se scoate CDC-ul din locas, apoi se scoate mufa din el. Mufa este compusa din doua parti(mufe): o mufa pentru curent si o mufa pentru fibra.

Se detaseaza mufa de curent si se muta pinul 2 in 4. Se ataseaza la loc in mufa mare si se baga in Grom. Asta-i tot.

Anyway, ai instructiuni.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.