Jump to content

numere galbene de Germania


sbircris

Recommended Posts

Numerele galbene de Germania NU mai sunt valabile in Ungaria,pentru cine doreste sa-si aduca masina din De.

 

 

Politia maghiara confisca numerele si talonul,plus amenda-50.000 forinti (aprox. 170 eur)

 

Masina se urca pe platforma (100 eur) iar in ro,."se fac rost " de alte nr galbene si talon,..pentru inca aprox. 100-120 eur..

 

 

Deja in Arad si Nadlac toata lumea are o platforma la poarta,plus un "var" in Germania care trimite numere galbene si taloane "in alb"

 

 

 

Asa ca,cel mai bine cereti nr de 30 zile,rosii,in Germania.

Link to comment
Share on other sites

Numerele galbene de Germania NU mai sunt valabile in Ungaria,pentru cine doreste sa-si aduca masina din De.

 

n-au fost niciodata, cum nu sunt nici in alte tari, doar ca erau tolerati soferii care conduc astfel de autovehicule...

 

numerele "galbene" sau "de 5 zile" sunt exclusiv pentru PROBE si nu sunt valabile decat pe teritoriul Germaniei :excl:

 

Asa ca,cel mai bine cereti nr de 30 zile,rosii,in Germania.

e cel mai corect :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

De cand asta? Eu am adus anul trecut masina cu astfel de numere si n-am avut nicio problema in Germania, Austria, Ungaria, Cehia, ba chiar a trebuit sa stau ceva timp prin vama pe la Cenad cand prietena si-a uitat geanta cu toate actele intr-o benzinarie din Ungaria si ramasese intre vami ... nu putea nici sa intre in RO, nici inapoi in HU, si vamesii unguri chiar s-au uitat la numerele de la masina si n-au zis absolut nimic de ele.

 

Toti prietenii care si-au mai adus masini din Germania au venit cu astfel de numere fara probleme, e prima data cand aud asta. Nu cred ca ma trimitea neamtul la drum cu numere valabile doar pt Germania.

Link to comment
Share on other sites

De cand asta? Eu am adus anul trecut masina cu astfel de numere si n-am avut nicio problema in Germania, Austria, Ungaria, Cehia, ba chiar a trebuit sa stau ceva timp prin vama pe la Cenad cand prietena si-a uitat geanta cu toate actele intr-o benzinarie din Ungaria si ramasese intre vami ... nu putea nici sa intre in RO, nici inapoi in HU, si vamesii unguri chiar s-au uitat la numerele de la masina si n-au zis absolut nimic de ele.

 

Toti prietenii care si-au mai adus masini din Germania au venit cu astfel de numere fara probleme, e prima data cand aud asta. Nu cred ca ma trimitea neamtul la drum cu numere valabile doar pt Germania.

 

Cica de vreo 3 luni,..adica e "proaspata":

 

Eu am avut noroc oarecum,am un amic in Arad si m-a ajutat cu platforma si alte numere,...cu 60 euro,acum mai si depinde de bafta,am mers toata Ungaria si nu m-a oprit nimeni,..dar la iesirea de pe autostrada,m-au oprit si mi-au confiscat numerele si talonul,asigurarea nu-i intereseaza,ti-o lasa,..

 

 

 

Nemtii din sud,(Munchen,Nurnberg)mai cunosc problema,...dar aia din nord,(Dortnmund,Hannover) habar n-au de treaba asta.Aaa,uitasem,...gaborii au si o hartie scrisa in lb romana,ti-o baga sub nas sa citesti,..asta daca-ti mai arde de citit,..............

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

numerele galbene se cumpara ca la piata . da mi si mie un set , 2 3 . nu iti trebuie nici un act al masinii . le poti lua si inainte sa cumperi masina . de aceea le poti pune pe orice masina , chiar si pe una de Romania ( esti acoperit de asigurare ) . doar tre sa scrii cu pixul seria de sasiu a masinii pe care le vei pune ( ai si un carnetel roz gen talon ) . Deci nu esti legat apoi cand cumperi maisna de centrul de inmatriculari ( care au program destul de aiurea ) . iei maisna de la neamtz la 12 noapte , pui nr galbene pe ea si pleci .

Daca masina are Tuv , numerele galbvene le iei pe numele tau , de la centrul de inmatriculari in baza pasaportului / buletin , cu tot cu carte verde , si cum in legislatia Germana scrie ca poti sa circului in aceste conditii cu ele si in alte tari , ESTE UN ABUZ DIN PARTEA UNGURILOR .

Dar , de regula , numere acestea se cumparau deja facute , pe numele unor turci / moldoveni etc . Aici i-a deranjat pe unguri . Puteai lua 100 radare , nu aveau cum sa dea de tine . Si d-aia au zis sa le puna frana . La fel cum ar trebui sa faca si romanii cu masinile n matriculate pe Bg ce circula la noi in tara .

Numerele Galbene s usor de observat ( chiar daca unii le mai vopsesc partea dreapta cu data in Rosu :) ( , deoarece incep cu 04 ) . Deci si la vignete , ar putea sa observe acest lucru . Alt abuz este sa iei 13 euro pt o vigneta sa tranzitezi tara , dar de fapt nu ai voie sa o tranzitezi .

 

Oricum s au facut oameni vamesii in perioada asta si politaii din satele de dupa terminarea autostrazii .

 

Cel mai bn numere rosii , dar pt asta trebuie Tuv . te duc undeva putin peste 120 e daca esti baiat destept . adica sa iti cumperi asigurarea pe 1 luna sau 3 luni in alb ( 45 e respectiv 200 e ) , asigurare pe care ti o completezi singur , dar ti o stampileaza la biroul de inmatriculari .

 

In caz ca masina e vanduta cu tuv ul expirat , nu te bucura ca dai 70-100 e si ii faci tuv ul , pt ca 100 % maisna nu i technic ok si nu l vei trece .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu aflu de toata chestia asta abia acum cand e prea tarziu, sunt in intr-un hotel in Arad pt ca eram aseara pe drum, veneam din Germania cu masina ce i-am luat-o prietenei mele (un fiat brava) si m-au oprit astia la 15 km de granita si mi-au luat numerele si cica sa chem platforma si au plecat..... nu am chemat nici o platforma am mers fara numere pana la vama, si am lasat-o chiar la ghereta vamesilor romani...care mi se pare mie sau sunt mai de treaba ca inainte, m-au ajutat sa gasesc pe cineva sa ma ia pana la Arad. Era 2.30 noaptea.

Ce nu inteleg eu , de ce nu a acceptat 100 euro spaga cat am vrut sa ii dau tinand cont ca dupa ce am patit-o l-am vazut pe unu care trecea cu un seria 3 touring cu nr galbene si zicea ca a dat 20 euro politistilor maghiari si 20 E vamesilor si l-au lasat in pace...pe mine m-au vazut mai fraier sau cum?

Nu inteleg cum e posibil sa existe in 2012 asemenea nenorociti de oameni , ca sa mai scoata ei un ban, sa iei nr provizorii de ungaria. Probabil au pus semne de avertizare la intrare in Ungaria pe la Hegyeshalom pe unde intri de obicei, dar eu am intrat pe la Sopron ,cum e posibil sa nu puna semne sa indice ca nu mai sunt valabile numerele? Adica ce trebuia sa fac, sa ma gandesc: ba ia stai ma asa, daca nu mai sunt bune nr astea galbene la ungurii astia? Incredibil stau special sa te prinda in capcana la 15 km de vama.

Eu oricum nu o ma iau pe la hotii astia niciodata iti calculeaza benzina la 2E pe litru, imi iau bani pe vignette dar de fapt nu sunt bune numerele.

Ce mi-ar placea sa o ia toti romanii de acum orin Croatia si Serbia ( oricum Croatia e 3 clase peste Ungaria )

 

La masina asta expirase Tuv-ul la sf de sept, daca stiam normal ca il faceam costa 80 E daca e ok masina.....Acum stau ca boul pe aici la hotel, masina e acolo cu bagaje in ea cu tot.

Am trimis acasa copii de acte si mi-a scos cineva nr rosii acum astept sa ajunga maine prin curier.

Asa ca , feriti-va de unguri , de vreo 3-4 luni iti aseaza capcana asta.

Eu sa ziceam ca m-am descurcat, dar era un bulgar cu un mercedes platforma cu nr galbene din ala mare de 2-3 masini , si pe ea erau masini. I-au laut numerele...ala nu stiu ce o fi facut ca el nu poate lua nr rosii de romania.

Link to comment
Share on other sites

Eu aflu de toata chestia asta abia acum cand e prea tarziu, sunt in intr-un hotel in Arad pt ca eram aseara pe drum, veneam din Germania cu masina ce i-am luat-o prietenei mele (un fiat brava) si m-au oprit astia la 15 km de granita si mi-au luat numerele si cica sa chem platforma si au plecat..... nu am chemat nici o platforma am mers fara numere pana la vama, si am lasat-o chiar la ghereta vamesilor romani...care mi se pare mie sau sunt mai de treaba ca inainte, m-au ajutat sa gasesc pe cineva sa ma ia pana la Arad. Era 2.30 noaptea.

Ce nu inteleg eu , de ce nu a acceptat 100 euro spaga cat am vrut sa ii dau tinand cont ca dupa ce am patit-o l-am vazut pe unu care trecea cu un seria 3 touring cu nr galbene si zicea ca a dat 20 euro politistilor maghiari si 20 E vamesilor si l-au lasat in pace...pe mine m-au vazut mai fraier sau cum?

Nu inteleg cum e posibil sa existe in 2012 asemenea nenorociti de oameni , ca sa mai scoata ei un ban, sa iei nr provizorii de ungaria. Probabil au pus semne de avertizare la intrare in Ungaria pe la Hegyeshalom pe unde intri de obicei, dar eu am intrat pe la Sopron ,cum e posibil sa nu puna semne sa indice ca nu mai sunt valabile numerele? Adica ce trebuia sa fac, sa ma gandesc: ba ia stai ma asa, daca nu mai sunt bune nr astea galbene la ungurii astia? Incredibil stau special sa te prinda in capcana la 15 km de vama.

Eu oricum nu o ma iau pe la hotii astia niciodata iti calculeaza benzina la 2E pe litru, imi iau bani pe vignette dar de fapt nu sunt bune numerele.

Ce mi-ar placea sa o ia toti romanii de acum orin Croatia si Serbia ( oricum Croatia e 3 clase peste Ungaria )

 

La masina asta expirase Tuv-ul la sf de sept, daca stiam normal ca il faceam costa 80 E daca e ok masina.....Acum stau ca boul pe aici la hotel, masina e acolo cu bagaje in ea cu tot.

Am trimis acasa copii de acte si mi-a scos cineva nr rosii acum astept sa ajunga maine prin curier.

Asa ca , feriti-va de unguri , de vreo 3-4 luni iti aseaza capcana asta.

Eu sa ziceam ca m-am descurcat, dar era un bulgar cu un mercedes platforma cu nr galbene din ala mare de 2-3 masini , si pe ea erau masini. I-au laut numerele...ala nu stiu ce o fi facut ca el nu poate lua nr rosii de romania.

 

scrie nr galbene pe un carton si in fata si in spate, asigurarea o ai, ungurii iti iau doar talonul si tai-o acasa ca nu patesti nimic. au facut multi asa.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt in germania si un prieten de al meu a luat la fel de aici un opel acum 2 luni si a plecat spre casa.la unguri i-au luat numerele plus amenda.a mers asa cu masina pana la vama unde a dat acolo vreo 50 eur si a intrat in tara apoi a gasit numere galbene si a ajuns acasa.in concluzie nu se merita.mai bine luati numere rosii pe o luna (apx 160 eur m-au costat pe mine la 320d) sau puteti lua si pe 3 luni numerele rosii care costa 350 eur la un opel astra 1.6 de ex.acum fiecare stie pe ce perioada il ajuta mai mult.deci nu va mai riscati cu numere galbene ca nu se merita , credeti-ma
Link to comment
Share on other sites

scrie nr galbene pe un carton si in fata si in spate, asigurarea o ai, ungurii iti iau doar talonul si tai-o acasa ca nu patesti nimic. au facut multi asa.

 

Nu m-am gandit la asta...acum deja mi-a pus nr rosii pe curier ajung maine...

 

Se pot scoate numere rosii doar cu copii dupa acte? Nu stiam.

 

Nu stiu daca se poate in mod normal, eu am pe cineva la Politie la Buzau, acum imi pare rau ca nu m-am gandit sa sle scriu pe un carton ca aveam asigurarea si daca ma oprea ziceam ca mi le-a furat.

 

eu sunt in germania si un prieten de al meu a luat la fel de aici un opel acum 2 luni si a plecat spre casa.la unguri i-au luat numerele plus amenda.a mers asa cu masina pana la vama unde a dat acolo vreo 50 eur si a intrat in tara apoi a gasit numere galbene si a ajuns acasa.in concluzie nu se merita.mai bine luati numere rosii pe o luna (apx 160 eur m-au costat pe mine la 320d) sau puteti lua si pe 3 luni numerele rosii care costa 350 eur la un opel astra 1.6 de ex.acum fiecare stie pe ce perioada il ajuta mai mult.deci nu va mai riscati cu numere galbene ca nu se merita , credeti-ma

 

Da, asa e , eu nu am stiut de regula asta noua. De acum o sa iau numai cu nr rosii.

 

Cred ca totul depinde de om, unii se descurca usor. Cred ca si ungurii te miros inainte, te vede mai moale, te ard.

 

Da ...depinde cum vor ei , am spus dupa mine a trecut unu care a dat 40 euro in total, eu i-am pus in restul de acte bani si nu voiau...Apoi au urlat la mine sa dau numerele jos ma faceam ca nu inteleg si le-u dat ei.

Acum mi-au mai trecut nervii dar oricum o sa ma interesez de traseul Croatia-Serbia pentru viitor, chiar daca iau nr rosii din Germ, nu mai vreau sa o iau pe la astia.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles faza cu numerele galbene o sa iau numai numere rosii, eu ziceam ca o iau prin serbia si croatia cu numerele rosii, ca sa nu mai trec pe la astia ca nu ii mai suport, din anii 90 ei tot cauta sa jecmaneasca romanii. Probabil e mai greu pe acolo prin Serbia dar cred ca ma duc odata macar sa vad cum e.... Numere galbene nu o sa mai iau niciodata dupa ce am patit...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salve,

am si eu nevoie de niste sfaturi de la cei care au mai venit cu nr galbene de prin Vest.

As dori o solutie de traseu catre casa cu o astfel de masina, din Italia. Masina va avea sigur nr galbene de zoll.

In afara de varianta prin Ungaria, mai exista o alta solutie?

Unii mai vin prin sudul Italiei, trec cu ferry-boat-ul in Grecia, pe la Igoumenitsa si de acolo prin Bulgaria spre casa. Inteleg ca grecii si bulgarii nu au o problema cu numerele galbene. Buba e ca daca vii dinspre nordul Italiei, bagi kilometrii ca Berila pana in Bari. Daca esti mai jos de Firenze, e ok traseul cu ferry, altfel mergi 800-900km spre sud + autostrazile alea scumpe din Italia + combustibilul la fel de scump tot din Italia.

Mai am o idee cu nr rosii de Romania: in afara de autorizatia aia mizerabila pe care e trecut ca are valabilitate doar in Ro, ai carte verde, ai nr cu Ro in Comunitate. Ungurii s-ar putea sa stie de ele, habar n-am. Nu am auzit pe nimeni facand asta. Stiu doar cativa care se duc la bulgari cu nr rosii si dau spaga la vama sa treaca cu ele in Bulgaria pt a le inmatricula acolo.

As avea nevoie de niste sfaturi pertinente, nu presupuneri ca la astea m-am priceput eu mai sus! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.