Jump to content

Cauzele si efectele accidentelor cu motociclisti


jaffar

Recommended Posts

Tupeu de tupeu nene.  :)

 

Pai ia deschide-mi mie usa, please. Da nu zilele astea, ca am facut curatenie in masina si mi-am dus bata de baseball de aluminiu in casa, ca prea imi zdranganea pe sub scaun. :)

39188[/snapback]

 

:) :) nu inteleg de ce se simt uni mai deosebiti................pai fa-mi mie faza asta si o sa vezi ca o sa am curaj :)

 

.....serios vorbind, nu exista drum cu motocicleta sa nu imi iasa unul in fata in depasire..........le arat degetul ca daca m-as intoarce dupa el ar iesi urat de tot treaba ............nu cred ca am stapanirea de sine a lui cyborg..........oricum, omul atenteaza la viata mea, nu? aaaaaaaaaa........vrei sa-mi lasi copilul fara tata?......lasa ca iti dau eu ca data viitoare sa te gandesti de 10 ori inainte sa faci o depasire :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 398
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cum adica nu suntem atenti la acordarea prioritatii cand ii vezi pe unii motociclisti cum taie de 10 ori benzile pe 200m? :blink:

Daca nu vreti sa fiti loviti de ce nu respectati banda si sa semnalizati cu 50 de m inainte sa faceti o depasire? :) Sau codul rutier al motociclistilor e diferit?

Atata vreme cat o sa mai taiati benzile hoatic,pentru ca asta e farmecul pe motocicleta, o fiti loviti in continuare de automobilisti... :)

39137[/snapback]

 

 

acuma am vazut ce ai scris.

 

nu vad ce legatura are ceea ce spui tu cu ceea ce am spus eu... codul rutier al motociclistilor nu e diferit, si nu imi spune mie ca tu semnalizezi cu 50 m inainte de a schimba direti, oricum toate astea nu au legatura cu ceea ce am spus mai sus...

 

ca semnalizez ca nu semnalizez eu vorbeam de CEDEAZA TRECEREA... adica atunci cand eu circul pe drumul cu prioritate si cel de pe drumul fara prioritate nu se asigura temeinic imi iese in fata si BUM POC TROSC

 

dar evident in ceea ce ai scirs tu apare si acea urma de invidie care apare in toate topicurile auto-moto ca asa e romanu, ala de ce face asa, ala de ce se baga ala de ce nu stiu cum.....

 

nici nu ami are rost sa scriu aici ca imi racesc gura degeaba.... aaa si intre timp am ajuns la concluzia ca daca merg cu faza mare aprinsa nu prea mai atenteaza nimeni la viata mea.... sau mai e varianta in care au inceput soferii sa fie atenti...

Link to comment
Share on other sites

:blink:  :)  nu inteleg de ce se simt uni mai deosebiti................pai fa-mi mie faza asta si o sa vezi ca o sa am curaj :)

42667[/snapback]

 

Pai cand cineva se indreapta spre tine si vrea sa deschida portiera, e clar ca nu mai e vremea de vorbe, e action-time. :)

Link to comment
Share on other sites

wlf: cred ca daca l-ai vedea pe ghost live si suparat pe deasupra, ti s-ar inmuia si bata :blink:

43109[/snapback]

 

E posibil. Atunci trecem la planul 2, vorbim frumos de tot, ne cerem scuze, si cand se mai inmoaie, ii aplicam o perversa din fundu gradinii. :)

Link to comment
Share on other sites

:blink: ......eu m-am speriat cand l-am intalnit pe cyborg...........cine a vb cu el la tel stie :) ..........am crezut ca vorbesc cu seful mafiei siciliene :) ...........nu eu sunt ala periculos :) .......

..........in legatura cu motociclismul........un motociclist nu o sa faca niciodata o depasire in ideea ca cel de pe contrasens o sa franeze, asta pt ca viata noastra este in joc si este de 'n' ori mai fragila decat in masina..........deci nimeni nu vrea sa se sinucida!

Link to comment
Share on other sites

aaa si intre timp am ajuns la concluzia ca daca merg cu faza mare aprinsa nu prea mai atenteaza nimeni la viata mea.... sau mai e varianta in care au inceput soferii sa fie atenti...

se poate rezolva si altfel...

cumpara-ti un set de halogene cu lumina albastra (cum am vandut eu AICI)... si sa vezi cum se schimba reactiile celor din fatza ta

 

deci, se poate sa fii observat si fara sa deranjezi pe cineva in mod flagrant :blink:

 

@ghost & cyborg

parca ma uit la nasul 4 cand va citesc posturile :)

Link to comment
Share on other sites

"La data de 13.08.2005 (ieri) intre orele 13-14, pe DN 13A intre M. Ciuc si Odorhei nu departe de M. Ciuc, doi frati urca la deal pe cate un KTM 900, drumul e in reparatii se circula pe un sens, o masina Skoda intra pe sens contrar la coborare, loveste frontal pe unul dintre frati care circula regulamentar. Din cauza izbiturii, acesta este aruncat la o distanta de 10m. Motociclist a decedat pe loc, soferul scapa usor, masina si motorul se aprind si ard pe loc. Motociclistul decedat se numeste Bagoly Zsolt, virsta in jur de 38 ani, motociclist activ din anii 88.

Inmormintarea simbata la M. Ciuc.

Sa se odihneasca in pace!"

 

RIP

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
s-a intamplat un accident? am trecut acum 15min prin fata spitalului Floreasca si erau in fata 10-15 motociclisti si cativa politisti.. :blink:

 

Se pare ca nu stie nimeni nimic...

 

ba se stie...

sorry, n-am mai trecut de ceva vreme pe aici...

 

accidentul s-a intamplat cu 30 secunde inainte sa ajung eu la locul accidentului...

 

se intampla pe kiseleff, unde in apropierea intersectiei semaforizate de la restaurantul doina, un sofer al unui renault clio, se asigura in dreapta (dupa cum zice el), vede ca se apropria o lumina, dar isi spune ca are timp si trece de pe banda 2 pe banda 1 fara sa mai dea semnal...

rezultatul a fost impactul masinii cu aripa fatza dreapta si motocicleta care venea regulamentar pe banda 1, aruncand motociclistul cu spatele intr-un copac de pe marginea drumului.

nu se pune problema vitezei pentru ca s-au facut masuratori ale autovehiculelor implicate in accident din care au rezultat o viteza de sub 40 km/h... masina a avansat de la locul accidentului cu 4-5 m, iar motocicleta s-a oprit la 2-3 m in fatza masinii (impactul fusese lateral nu frontal)...

ce s-o mai lungesc... toata lumea a cazut de acord ca soferul renault-ului nu a acordat prioritate...

 

nu asta a fost problema... problema a aparut atunci cand dupa 30 de minute nu aparuse inca masina de salvare... aparusera mai multe echipaje de politie, au fost initiate apeluri catre salvare de la mai multa lume... inclusiv mihaela radulescu, care intamplator se intorcea pe acolo de la actiunea ei caritabila cu vedete pentru sinistrati, de la politie in mai multe randuri, dar nimik...

socul mare a fost cand, tinind motociclistul nemiscat pe caldaram, acesta a intrat in soc si a inceput sa tremure cu miscari spasmatice, iar noi toti cei adunati la fatza locului ne simtzeam neputinciosi...

in cele din urma a sosit o ambulantza care a fost adusa acolo cu japca de un alt echipaj al politiei rutiere, carora le multumesc pe aceasta cale pentru implicare, caci altfel puteam sa asteptam inca mult si bine ca nu ar fi aparut asa curand o masina de salvare... motivul: nu sunt destule echipaje pentru cate cerinte sunt...

odata ajunsi acolo, l-au suit in masina pe ranit si l-au dus la spital... bineinteles ca a fost insotit de un grup de motociclisti (cei pe care i-ati observat la urgentza)

 

asa ca domnilor... aveti grija... si pe 2 si pe 4 rotzi, pentru ca se poate intampla oricui, iar salvarea este posibil sa nu ajunga intotdeauna la timp...

 

de data asta a scapat usor... fara rupturi, dar cu contuzie toracica , contuzie lombo-abdominala si traumatism vertebral lombar...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.