Jump to content

E60 intra apa in habitaclu


Recommended Posts

Salutare,

vin si eu cu problema urmatoare: E60,520D,2006; dupa o perioada de o luna in care a stat in parcare, cu o inclinatie catre spate de maximum 3-4 grade si cateva ploi sanatoase, am descoperit ca bancheta din spate este uda rau. Se pare ca intra apa pe la trapa, prin alta parte chiar daca intra nu are cum sa ude bancheta. Cer si eu ajutorul celor care cunosc problema. Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

probleme apa in masina BMW 530 2007 E60

 

Aceeasi problema o am si eu, MBW 530 xD 2007, am desfundat scurgerile de la stalpi din fata, am curatat scurgerile de la trapa, la mine cele din fata ies pe stalpul din fata intre balamalele de la usa undeva in spatele cablurilor electrice care intra in usa, iar cele din spate nu stiu exact unde sunt dar curge intre roata din spate si inceputul barii din spate, asa ca am scos din ea mochetele ( deci demontat tot interiorul )si am turnat apa pe ea cu furtunul aproximativ o ora... nu a intrat gram de apa. Turnat pe trapa, pe geamurile de la usi, pe plafon, prin toate gaurile. Nimik am lasat mochetle la uscat, a doua zi cand am montat am descoperit apa doar in spate sub bancheta ceeace inseamna ca se prelinge pe la luneta, chederul se vede ca e imbatranit, crapat si rupt in unele locuri, iar in interior am niste pete pe tapiterie in dreptul stalpilor din spate.

 

scurgeri de pe plafon si parpriz fata - in partea de jos a stalpului din fata dupa aparatoarea de noroi de la roata

de la trapa fata- ies pe stalpul din fata intre balamalele de la usa undeva in spatele cablurilor electrice care intra in usa este un furtun cca 3cm

- curge intre roata din spate si inceputul barii din spate, sau sub bara din spate chiar sub stopuri pe laterala Eu recunosc la mine doar am vazut pe unde curge, nu am vazut efectiv scurgerile

la usi - in partea de jos a usii pana in primul cheder de la exterior rtebuie sa fie 2 gauri de scurgere

 

cel mai simplu este asa

1. controleaza scurgerile AC

2. deschide trapa complet si cu un bidon de 2l toarna cam 0,5 - 1 litru apa in fiecare colt al trapei si vezi daca se scurge

3. ridica sezutul benchetei din spate si vezi daca sub acel burete gri de pe podeaua banchetei ai apa sau e ud buretele, si cu ocazia asta poti baga mana putin sub mocheta din spate sa vezi daca mai ai apa( la mine pe afara credeam ca e uscata, iar ea erea pe dedesupt tot buretele imbibat in apa)

 

sper ca am fost de ajutor cat am putut, daca vai aveti alte idei sau ati gasit alte posibilitati de infiltrare a apei poate le postati aici. eu o sa comand un cheder nou si o sa-l schimb, caci alta idee nu imi mai vine

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

M-am trezit si eu ca e uda mocheta sub covorasul de la sofer.

Am verificat peste tot in jur, dar nu sunt urme de scurgeri. Mocheta e uda DOAR sub covorasul de cauciuc la sofer. Nici in sus, nici in laterale nimic. De asemenea nici in alte parti.

 

Sa fie doar condens acumulat in timp sub covorasul de cauciuc? Masina sta de vreo 3 saptamani pentru ca se lucreaza la drumuri si circul cu cealalta. De vreo saptamana tot ploua, dar slab nu torential.

Am scos ornamentele de pe prag zilele trecute, am ridicat mocheta si nu exista apa sub ea.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Am gasit si raspunsul. Chederul e plin de apa in zona marcata. Dincolo de cheder (inspre mocheta) si tabla era uda.

Am dat mocheta la o parte si surpriza: vreo 100gr de apa. Instalatia electrica statea in apa. Noroc ca e un canal si se strange apa acolo, nu migreaza in alta parte. Am bagat pielea de caprioara si a absorbit tot.

 

Intrebarea e DE CE?

Nu-mi explic fenomenul. Cum poate sa intre apa pe-acolo? De unde se strange? Ce rost mai au atatea garnituri pe usa si pe caroserie daca apa tot intra inauntru?

 

Si mai ales... CE E DE FACUT ?

La usa pasager nu se intampla asta.

 

http://img163.imageshack.us/img163/5199/dsc01599cl.jpg

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

...

Intrebarea e DE CE?

Nu-mi explic fenomenul. Cum poate sa intre apa pe-acolo? De unde se strange? Ce rost mai au atatea garnituri pe usa si pe caroserie daca apa tot intra inauntru?

 

Si mai ales... CE E DE FACUT ?

La usa pasager nu se intampla asta.

 

 

exista un racord flexibil in sistemul de drenaj a condesului de la ac.

daca e crapat, iti baga apa in partea din stanga/fata.

pe partea stanga vezi piesa : 64116921613

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

Dar la mine se vede ca a intrat peste prag si PE LANGA mocheta. E ud si chederul, si tabla acolo sub trim-ul de peste prag. E clar ca vine pe la garnituri sau usa.

Mai mult: masina sta de 3 saptamani. Nu s-a folosit clima si pana acum cu ploile astea nu era ud acolo.

 

Alex... cred ca ai mare dreptate. Cand am instalat difuzoarele am vazut ca nu prea sta lipita folia aia...

Parca era undeva mastic de-ala de vanzare. As vrea sa pun mai mult in partea de jos.

Pe unde s-o fi gasind?

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Te asigur ca de acolo vine gârla la picioare :)

Referitor la masticul ala...Nu se gaseste de cumparat, e un produs folosit intern in reteaua bmw, pentru treaba asta si pentru etansarea stopurilor la x5, x6, care nu au garnituri...

Link to comment
Share on other sites

Acum imi amintesc ca si unele Passat-uri se confrunta cu asta. Si de vina era acelasi lucru. Doar ca la Passat e tabla in loc de folia aia si intre ele o garnitura care intre timp mai oboseste si curge apa pe mocheta...

As completa cu mastic acolo... vad eu cum si de unde. Sau banda dublu-adeziva.

Link to comment
Share on other sites

Te asigur ca de acolo vine gârla la picioare :)

Referitor la masticul ala...Nu se gaseste de cumparat, e un produs folosit intern in reteaua bmw, pentru treaba asta si pentru etansarea stopurilor la x5, x6, care nu au garnituri...

 

+1,de la izolatia aia este,am avut si eu problema asta.nu se gaseste masticul ala separat vine impreuna cu izolatia ,am intrebat la reprezentanta

Link to comment
Share on other sites

Mama ce era acolo... Plin de noroi adunat in timp.

Normal ca se vedeau urmele pe unde a curs apa. Am luat un tub de silicon pentru parbrize si am lipit din nou folia.

Dar de data asta chiar pe muchia tablei, nu jos, ca se acumula apa. Sper sa nu mai am probleme. O sa urmaresc.

 

Din ce se spune pe alte forumuri, daca sunt probleme cu izolatia, la deschiderea usii se vede cum curge apa pe sub tapiterie.

Daca la deschidere e uscata baza usii, e ok.

 

PS: scurgerile de sub pompa de frana si DDE le-am verificat si sunt ok.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Aici iar as interveni asupra proiectarii masinii.

Era asa greu ca atunci cand au turnat foliile alea din spuma, sa le dubleze pe margini (in lateral si jos) cu aripioare / deflectoare, astfel incat alea sa treaca in interior PESTE rama usii?

In acest fel toata apa si condensul ce ajungea pe folie, se scurgea frumos unde trebuia.

 

Proiectanti premium... :ass:. :bash:

Link to comment
Share on other sites

Jos tapiteria, apoi si folia aia de spuma in spatele careia deja vezi macaraua si geamul.

Poza e exemplificativa.

http://www.m5board.com/vbulletin/attachments/e39-m5-e52-z8-discussion/128803d1300117279-fixed-leaking-rear-door-vapor-barriers-pics-p1000491.jpg

 

Sectiunea prin usa arata cam asa. Negru tabla, albastru folia lipita. Eu as fi adaugat partea cu rosu si totul era ok. Efort minim, rezultat garantat.

post-41488-0-22556800-1369824207_thumb.png

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu la care am umblat, le-am lipit calumea inapoi, chiar daca nu banuiam problemele ce ar putea sa apara de-acolo.

Pe forumurile straine am vazut ca unora au inceput sa le curga fara sa umble cineva la ele.

Pare-se ca masticul ala rezista si el cativa ani, depinde de noroc.

Link to comment
Share on other sites

Eu la care am umblat, le-am lipit calumea inapoi, chiar daca nu banuiam problemele ce ar putea sa apara de-acolo.

Pe forumurile straine am vazut ca unora au inceput sa le curga fara sa umble cineva la ele.

Pare-se ca masticul ala rezista si el cativa ani, depinde de noroc.

Bun, da sa inteleg ca se strange apa in usa pana ajunge la folia aia? sau doar ce picura de la garnitura de la geam in usa si stropeste acolo...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.