Jump to content

Trecere de la CV Automata la CV Manuala


42RRS

Recommended Posts

Am un e39, un 525d Automat din 2003, cu probleme la cutia de viteze. Am tot cautat cutie sa o inlocuiesc,dar se pare ca fara rezultat...asa ca m-ar interesa daca stie careva daca pot sa inclouiesc cutia automata cu una manuala. Teoretic, cred ca se poate...dar vreau sa stiu sigur; daca stieb careva vreo persoana care a facut lucrul asta,mi ar fi de mare ajutor. Si m-ar interesa cat mai multe detalii. Multumesc si astept reply urile voastre.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

te costa mult mai mult decat o cutie automata sh sau reconditionata.

Iti trebuie kit de ambreiaj +volanta (aprox 40 mil cu manopera), alt cardan si diferential..

merge si fara diferential am schimbat eu la a mea

atentie trebuie schimbat si bordul dak vrei sa scapi de eroare si o sa ai probleme cu lampile marsarier nu o sa se mai aprinda si nici PDC ul

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

asa am luat eu o masina . A avut cutie automata pe ea si acum are cutie manuala.

Cand dau la automat mi se aprinde R in bord si lampile pe marsarier :))) nu ma deranjeaza foarte tare dar m`ar interesa daca pot face ceva sa nu se mai aprinda cand dau in automat. Oricum cand merg cu spatele nu mi se aprind lampile deloc :))

Pot face ceva in privinta asta? va multumesc

 

asa am luat eu o masina . A avut cutie automata pe ea si acum are cutie manuala.

Cand dau la automat mi se aprinde R in bord si lampile pe marsarier :))) nu ma deranjeaza foarte tare dar m`ar interesa daca pot face ceva sa nu se mai aprinda cand dau in automat. Oricum cand merg cu spatele nu mi se aprind lampile deloc :))

Pot face ceva in privinta asta? va multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

dar trecere de la manuala la automata a facut cineva? merita?

 

E mai complicat decat cv automata-> manuala dar nu imposibil.

 

In general, lumea (am citit pe forumurile straine mai multe) face invers fata de ce te intereseaza pe tine si scapa fara sa schimbe instrumentele de bord. O treaba facuta corect, nu lasa erori si martori aprinsi aiurea.

 

LE: Ce am citit eu, facea referire la E46.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

sincer ma batea un gand...

dar mai astept pareri. oricum am sa pastrez si cutia si elementele pentru manuala daca ma apuca, si daca va vi cazul...trecem la ce a fost ;)

 

Eu ma gandeam ca pe viitor sa fac operatia inversa fata de tine (automata->manuala in 6 trepte), e multicel de lucru si iese destul de scump daca vrei sa pui piesele de uzura noi (kit ambreiaj + volanta, ansamblul de actionare al ambreiajului). E comod cu automata, dar ocazional m-ar incanta o manuala cu pedala ambreiaj (ma refer la 320d 2003).

 

Ar fi o idee sa gasesti o masina de Anglia, la un pret bun, cat de cat intretinuta si cu istoric, ca sa te folosesti si de piesele de caroserie (asta pe viitor). Din calculele mele diferenta nu e prea mare daca iei toata masina. Dezavantajul e la ceasurile de bord, o sa ai si gradatia in mile.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

dar eu cred ca ceasuri de bord se gasesc si la dezmembrari

legat de achizitia intregii masin...nu am onde s-o tin. dar tu de ce o schimbi?

 

Da, sigur gasesti ceasuri in dezmembrari.

 

Era doar o idee in cazul in care se duce de tot cutia automata ( si trebuie cumparata alta ca nu se merita reparata), sa nu bag 2000-3000euro in alta rmfd (adica aproximativ jumatate din valoarea masinii in momentul de fata). Intre timp ma bucur de masina asa cum e si sper la preturi mai scazute pe viitor la cutii reconditionate :) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.