Jump to content

bmw professional radio e90


Recommended Posts

e totul plug and play, am facut eu acest schimb si totul merge perfect ;)

 

din ce am inteles poti sa faci si codarea, care iti activeaza niste functii in plus, de genul sa auzi parktronic-ul in boxele masinii (pentru senzorii spate se aude in boxele spate, iar pentru senzorii fata in cele frontale...interesanta optiune)...sau iti egalizeaza spectrul de frecvente, pentru ca din cate stiu, cel business are niste reglaje facute, astfel incat sa redea ok si frecventele inalte pe difuzoarele de medii/inalte din usi (nu are tweeterele in stalpii fata).

 

ca si feedback al schimbarii sunetului (fara codare), mie mi s-a parut mare diferenta. se aude mai tare, distorsioneaza de la volum mai ridicat, basul este mai accentuat un pic si parca au inviat difuzoarele spate, pe care pana acum cu cd-ul business parca nu le auzeam ;)

Link to comment
Share on other sites

e totul plug and play, am facut eu acest schimb si totul merge perfect ;)

 

din ce am inteles poti sa faci si codarea, care iti activeaza niste functii in plus, de genul sa auzi parktronic-ul in boxele masinii (pentru senzorii spate se aude in boxele spate, iar pentru senzorii fata in cele frontale...interesanta optiune)...sau iti egalizeaza spectrul de frecvente, pentru ca din cate stiu, cel business are niste reglaje facute, astfel incat sa redea ok si frecventele inalte pe difuzoarele de medii/inalte din usi (nu are tweeterele in stalpii fata).

 

ca si feedback al schimbarii sunetului (fara codare), mie mi s-a parut mare diferenta. se aude mai tare, distorsioneaza de la volum mai ridicat, basul este mai accentuat un pic si parca au inviat difuzoarele spate, pe care pana acum cu cd-ul business parca nu le auzeam ;)

deci cu alte cuvinte se zici ca merita rocada///mai trebuie sa gasesc aparatul pt ca cel care vroiam sa il iau nu era ok ca si aspect si am renuntat la el .

 

 

ps:'mikken'am vazut intr-un topic de al tau parca ca tu ai schimbat releul de buji ;da-mi te rog si mie un cod oem pt releul in cauza ca am acelasi motor cu al tau si fiind la prima masina diesel ma familiarizez mai greu cu piesele astea :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

exact ;)

 

oricum cel mai bine ar fi cand il comanzi sa dai VIN-ul masinii si sa-ti caute exact ce se potriveste la tine.

 

in legatura cu player-ul, parerea mea e ca merita 100% upgrade-ul. eu aveam inainte cd player business si mi-am luat player-ul professional de pe LCI care citeste si mp3-uri, deci pe langa sunetul imbunatatit, am si mp3 acum :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Eu nu ma pricep, de asta am intrebat. E vreo probelma cu el? Inteleg ca te-ai ferit sa-l cumperi din anumite motive.

Da,m-am ferit pt ca apartul in cauza are mufa schimbata din mufa oem s-au facut niste modificari si la momentul actual are mufe rca pt a putea fi folosit pe alte auto cu mufe aftermarket ,din poza se vede clar ca nisi suportul de prindere nu mai exista pe aparat si pt a nu o mai lungi 'respectivul cd este pe siteul ocazii la vanzare 'raspunde-mi daca despre el e vorba si daca nu e asa atunci inseamna ca eu gresesc

Link to comment
Share on other sites

Da,m-am ferit pt ca apartul in cauza are mufa schimbata din mufa oem s-au facut niste modificari si la momentul actual are mufe rca pt a putea fi folosit pe alte auto cu mufe aftermarket ,din poza se vede clar ca nisi suportul de prindere nu mai exista pe aparat si pt a nu o mai lungi 'respectivul cd este pe siteul ocazii la vanzare 'raspunde-mi daca despre el e vorba si daca nu e asa atunci inseamna ca eu gresesc

nu stiu despre tot ce vorbesti tu aici.

aparatul de prinde de masina cu doua suruburi.nu are nici un suport.mufa pare a fi ok.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu despre tot ce vorbesti tu aici.

aparatul de prinde de masina cu doua suruburi.nu are nici un suport.mufa pare a fi ok.

ai citit ce am scris eu acolo? am spus clar ca cunosc ap. in cauza,cand m-am referit la suport exact la cele 2 surburi ma refer ,arata-mi tu in poza colegului ca apartul respectiv il poti prinde in bord cu cele 2 surburi (asta bineinteles fara sa ii atasezi suportul)uite o poza cu un cd care are si sistemul de prindere si vezi poza de mai sus /si pt a elucida si misterul mufei iti pun poza cu aparatul in cauza la care mufa i-a fost schimbata

 

 

ps:imi tot da eroare nu stiu de ce nu pot atasa pozele cert este ca cine vrea sa creada ca apartul care vrea sa il cumpere colegul ,,cdadan,, am vrut sa il cumpar si eu si are mufa oem (de conectare)inlocuita cu o mufa aftermarket rca si din acest motiv nu l-am mai cumparat asa ca i-am atras atentia sa verifice mufa inainte de al cumpara ce e asa greu de inteles ?

Edited by Sibianul
Link to comment
Share on other sites

din ce vad in poze nu imi dau seama cum este mufa..in poza pare a fi ok.

 

si referitor la prindere...este putin inclinat si nu se vad acele gauri de prindere,sau nu le are.

daca sti aparatul atunci nu se merita cu modificarile astea sa il cumpere.

intr-adevar ca pret este mult prea ieftin.

daca este Ok nu este de ratat.

Link to comment
Share on other sites

din ce vad in poze nu imi dau seama cum este mufa..in poza pare a fi ok.

 

si referitor la prindere...este putin inclinat si nu se vad acele gauri de prindere,sau nu le are.

daca sti aparatul atunci nu se merita cu modificarile astea sa il cumpere.

intr-adevar ca pret este mult prea ieftin.

daca este Ok nu este de ratat.

uite si poza cu mufa /daca tot nu e clar mai am poze cu apartul respectiv/si cum am spus nici prinderea nu mai e pt ca a fost folosit pe alta masina

 

 

ps:de obicei nu vorbesc fara sa stiu :rolleyes:

Edited by Sibianul
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.