Jump to content

Auto inmatriculat italia sa-l trec pe romania


torelo

Recommended Posts

vreau sa cumpar un bmw E90

 

proprietarul e Romana, sta in italia are sedere in italia

 

masina e pe numele lui si acum se afla in tara si circula cu ea; mai are 1 luna asigurare

 

 

 

e complicata inmatricularea ? trebuie radiata de acolo ? ce acte am nevoie de la el ?

Link to comment
Share on other sites

vreau sa cumpar un bmw E90

 

proprietarul e Romana, sta in italia are sedere in italia

 

masina e pe numele lui si acum se afla in tara si circula cu ea; mai are 1 luna asigurare

 

 

 

e complicata inmatricularea ? trebuie radiata de acolo ? ce acte am nevoie de la el ?

E simplu daca e pe numele lui,iti poate oferi toate actele. Inmatricularea e super simpla, faci contract de vanzare-cumparare,iti da certificatul de proprietate+ toate actele masinii. Dupa aia mergi la RAR,autentificare si ce mai ai nevoie,te duci la inmatriculari si vezi de ce ai nevoie sa-ti faci dosarul,acte traduse,copii..etc.

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca trebuie radiata

 

atentie trebuie sa platesti taxa de prima inmatriculare

 

stiu ca trebuie sa platesc taxa. ore idee cineva cat e taxa pt ca am mai calculat acum 2 sapt la o masina si pe net mi-a dat ceva iar la platit cu 400E mai scump. masina e E90 320D 1995, filtru particule anul 2007 luna 5

 

 

Bineinteles ca trebuie radiata... dar ma refer inainte sa o trec pe romania trebuie radiata; sau o inmatriculez pe romania si apoi ii dau nr de italia o sa o radieze de acolo ?

 

Va rog sa raspundeti doar cei care cunosc sigur procedura. Multumesc

 

E simplu daca e pe numele lui,iti poate oferi toate actele. Inmatricularea e super simpla, faci contract de vanzare-cumparare,iti da certificatul de proprietate+ toate actele masinii. Dupa aia mergi la RAR,autentificare si ce mai ai nevoie,te duci la inmatriculari si vezi de ce ai nevoie sa-ti faci dosarul,acte traduse,copii..etc.

 

nu cunosc persoana .. deci nu stiu ce acte trebuie sa-mi dea asta e problema :)

 

am citit pe forum ca trebuie si nu stiu ce "targa "... sau ceva de genu.

 

 

rar , copii , traduceri ... stiu procedura...

Link to comment
Share on other sites

Se poate radia din Italia dupa inmatricularea in Ro.De acest lucru trebuie sa se ocupe fostul proprietar,nu tu.

La inmatricularea in Ro,ti se va elibera o adeverinta(la cerere)care va atesta acest lucru.Cu acea adeverinta(trebuie si traducerea) fostul proprietar o va radia din evidentele italiene.

 

P.s. si copia actelor romanesti

Link to comment
Share on other sites

Toate actele masinii se predau in original unde se inmatriculeaza masina.

Nu stiu daca se poate inmatricula o masina adusa din orice tara, insa sigur sunt unele tari din care se poate realiza acest lucru.

 

Cred ca cel mai simplu si elocvent ar fi sa se intrebe o persoana care se ocupa cu acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Legea spune ca serviciul inmatriculari trimite documentatia aferenta radierii in tara de origine,dar nu vrea nimeni de la inmatriculari sa respecte legea.Ti-o spune unul patit,nu vorbe de pe forum-uri.Da-i bani vinzatorului ca sa fie motivat sa radieze,apoi cu actele procedezi in tara,cu taxele aferente.
Link to comment
Share on other sites

eu am inmatriculat acum 4-5 ani un motor , venit in romania cu numere de italia la fel proprietar roman, si motorul nu era radiat din italia. eu l-am inmatriculat pe romania. iar apoi propr trebuia sa duca nush ce acte doveditoare ca sa-l radieze din italia de la impozit

 

mai era varianta sa vin eu cu o cerere de la notar pe care sa o predau la dosar in locul numarului de inmatriculare si el cu numar de inmatriculare sa se duca in italia sa o radieze.

Link to comment
Share on other sites

Un prieten a inmatriculat 3-4 masini de italia..... fara sa fie radiate in italia. Numerele de italia,ramaneau la noi la garaj si acu le avem. Eu am inmatriculat un e36 coupe la fel , dar i-am dat unui prieten care pleca in italia placutele de inmatriculare si ceva procura(act) nu mai stiu sigur si el a radiato acolo..dar eu deja aveam numere de Romania,pana la urma conteaza daca ai pile sau nu la inmatriculari..in principiu trebuie sa ai actele complete,restul e vrajeala.
Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de 2 acte de la propietarul masinii:

 

Certificato di Proprieta; si Carta di circolazione

 

Certificato di Proprieta;

 

Carta di circolazione

 

Cand inscrii masina sa prezinti si numerele de Italia ale masinii achizitionate.

 

Pe spatele(verso) Certificatului de proprietate se stipuleaza datele cumparatorului si vanzatorului.

In italia se certifica la primaria unde este arondat propietarul(vanzatorul)cu un timbru fiscal de 14,62 euro.

In Romania puteti purcede la o firma intermedieri vanzari/cumparari, notar pentru a certifica datele inscrise pe verso-ul certificatului de proprietate.

Pentru radiere, nu iti bate capul, nu e treaba ta.

 

 

 

ATENTIE !!!

 

Multe masini de Italia sunt furate! Chiar un coleg de forum, acum cateva luni, m-a rugat sa verific un e38 inscris in Italia, ce dorea sa si-l cumpere. Si era declarata furata din 2007 !!! Binenteles, masina circula in Romania fara probleme.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

si iarasi te intreb , atata timp cat masina nu e radiata ce te opreste sa mergi inapoi in italia de exemplu sa-ti scoti un nou rand de acte si numere??

 

In Italia este mega-birocratie. Daca vrei sa ii faci rau unuia cu masina inscrisa in italia, fura-i numerele de pe masina.

Este obligat sa isi reinscrie masina. Nu o sa mai primeasca aceleasi numere.

Cea mai tare chestie: in cartea masinii(la italieni) nu este specificata culoarea!

Link to comment
Share on other sites

ore idee cineva cat e taxa pt ca am mai calculat acum 2 sapt la o masina si pe net mi-a dat ceva iar la platit cu 400E mai scump. masina e E90 320D 1995, filtru particule anul 2007 luna 5

Introdu datele masinii aici. E site-ul oficial. Undeva pe la 1100 Euro, dupa calculele mele.

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de 2 acte de la propietarul masinii:

 

Certificato di Proprieta; si Carta di circolazione

 

Certificato di Proprieta;

 

Carta di circolazione

 

Cand inscrii masina sa prezinti si numerele de Italia ale masinii achizitionate.

 

Pe spatele(verso) Certificatului de proprietate se stipuleaza datele cumparatorului si vanzatorului.

In italia se certifica la primaria unde este arondat propietarul(vanzatorul)cu un timbru fiscal de 14,62 euro.

In Romania puteti purcede la o firma intermedieri vanzari/cumparari, notar pentru a certifica datele inscrise pe verso-ul certificatului de proprietate.

Pentru radiere, nu iti bate capul, nu e treaba ta.

 

 

 

ATENTIE !!!

 

Multe masini de Italia sunt furate! Chiar un coleg de forum, acum cateva luni, m-a rugat sa verific un e38 inscris in Italia, ce dorea sa si-l cumpere. Si era declarata furata din 2007 !!! Binenteles, masina circula in Romania fara probleme.

 

 

Unde pot verifica daca e furata sau nu ?

 

Contractul de vanzare cumparare il fac ca de Italia sau normal romanesc.

 

Ce e "targa" si daca am nevoie de ea ... ?

 

 

MS

Link to comment
Share on other sites

Ma aflu si eu in aceeasi situatie. Vreau sa cumpar o masina inmatriculata in Italia, proprietarul e roman. Masina si proprietarul se afla acum in Botosani, eu sunt din Neamt.

Nu stiu exact care e procedura de vanzare-cumparare, proprietarul zice ca dupa ce facem contract de v-c, imi lasa actele masinii si ia doar numerele pentru a o radia din Italia. In cazul asta o pot inmatricula in RO, pot scoate numere rosii? Eu am auzit ca trebuie sa mearga si cu actele masinii in Italia pentru ca atunci cand o radiaza pt export sa-i puna o stampila pe acte(sau sa lipeasca ceva), si apoi sa-mi trimita actele in tara. Care varianta e corecta?

Link to comment
Share on other sites

In Italia este mega-birocratie. Daca vrei sa ii faci rau unuia cu masina inscrisa in italia, fura-i numerele de pe masina.

Este obligat sa isi reinscrie masina. Nu o sa mai primeasca aceleasi numere.

Cea mai tare chestie: in cartea masinii(la italieni) nu este specificata culoarea!

 

eu stiam ca in italia masina ramane cu aceleasi numere din prima zi pana cand ajunge la fier vechi, dupa numar se poate identifica anul de inmatriculare, ca si in uk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.