Jump to content

Auto inmatriculat italia sa-l trec pe romania


torelo

Recommended Posts

Unde pot verifica daca e furata sau nu ?

 

Contractul de vanzare cumparare il fac ca de Italia sau normal romanesc.

 

Ce e "targa" si daca am nevoie de ea ... ?

 

 

MS

 

Se verifica in Italia la ACI; cost aproximativ 6 euro.

In Romania este suficient ca un birou de intermedieri sau un notar sa iti certifice pe verso-ul actului de proprietate original tranzactia respectiva.

Targa este placuta/numarul de inmatriculare.

De targa(numerele de pe masina), ai nevoie cand o inscrii, sa le predai, daca fostul proprietar nu a radiat-o pentru export.

 

eu stiam ca in italia masina ramane cu aceleasi numere din prima zi pana cand ajunge la fier vechi, dupa numar se poate identifica anul de inmatriculare, ca si in uk

 

Exact.

In caz de fut sau pierdere a numerelor de inmatriculare, masina se reinmatriculeaza si se acorda alte numere.

 

Care varianta e corecta?

 

Pentru fostul propietar este mai simplu sa iti faca actele in Italia, iar costul este aproximativ 17 euro.

Se poate face si in Ro, contractul de vanzare-cumparare, dar fostul proprietar o sa fie nevoit sa isi traduca actele in italiana pentru a isi radia masina.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

pai nu ii trebuie decat copia lui dupa C-V si atat sa o radieze..

Si o radiaza sigur, ca doar nu e prost sa plateasca impozite etc.. ca sa nu voi vorbesc ca iti da si banii inapoi de la asigurare, care nu sunt putini de loc, adica. tu ai platit pe un an, ai vandut masina dupa 6 luni, iti iei diferenta.

 

 

NUmerele si le i-au la subtioara nu ca le cere cineva, ci ca daca ti le lasa si tu mergi si 1h si faci accident, intra pe asigurarea lui.. si il ustura de il i-a dracul..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

NUmerele si le i-au la subtioara nu ca le cere cineva, ci ca daca ti le lasa si tu mergi si 1h si faci accident, intra pe asigurarea lui.. si il ustura de il i-a dracul..

 

In general, in Italia, firma de asigurari despagubeste doar daca esti trecut ca si utilizator al masini pe polita de asigurare.

Link to comment
Share on other sites

pai nu ii trebuie decat copia lui dupa C-V si atat sa o radieze..

Si o radiaza sigur, ca doar nu e prost sa plateasca impozite etc.. ca sa nu voi vorbesc ca iti da si banii inapoi de la asigurare, care nu sunt putini de loc, adica. tu ai platit pe un an, ai vandut masina dupa 6 luni, iti iei diferenta.

 

 

NUmerele si le i-au la subtioara nu ca le cere cineva, ci ca daca ti le lasa si tu mergi si 1h si faci accident, intra pe asigurarea lui.. si il ustura de il i-a dracul..

 

Si eu pot inmatricula masina in Romania si scoate numere rosii doar cu actele masinii si contract de V-C? Nu trebuie sa dovedesc ca el a radiat masina din Italia?

Link to comment
Share on other sites

In general, in Italia, firma de asigurari despagubeste doar daca esti trecut ca si utilizator al masini pe polita de asigurare.

 

exact deci daca-ti lasa ala numerele si faci accident dupa 1h cum spune domi ai dat-o-n bara urat de tot + ca mai iei si amenda calumea ca ai condus un autoturism neasigurat

Link to comment
Share on other sites

Si eu pot inmatricula masina in Romania si scoate numere rosii doar cu actele masinii si contract de V-C? Nu trebuie sa dovedesc ca el a radiat masina din Italia?

 

Nu te priveste radierea pe tine ca si cumparator.

La serviciul inmatriculari trebuie sa ai pe langa actele necesare si placutele de inmatriculare(numerele/targa) italiene.

Link to comment
Share on other sites

treaba e cam nasoala , azi am fost la un ghiseu de acte

 

 

daca se face contract de romania, cei de la politie il obliga pe proprietarul masinii de italia sa o treaca treca in evidenta in romania; astsa pentru ca la politie iti cere fiscal cu seria de sasiu daca vrei sa o treci pe romaina

 

2 la mana, proprietarul care probabil a platit impozit pe masina acolo , va plati impozit SI IN ROMANIA DIN DATA INMATRICULARII PE NUMELE LUI ACOLO ( adica daca el are masina de 5 ani , cand o trece aici in romania pentru a scoate fiscal , il pune sa plateasca impozit toti cei 5 ani, chiar daca el a platit impozit si acolo ) - Legea din romania...

 

 

deci varianta mai simpla ar fi sa faca contract pe italia , sa-si ia numerele + cartea sa mearga acolo sa o radieze sa-i puna stampila aia si apoi sa trimita actele inapoi in romania ( dar asta insemana sa ai incredere in proprietar ca s-ar putea sa te lase cu ochii in soare si cu banii dati )

Link to comment
Share on other sites

treaba e cam nasoala , azi am fost la un ghiseu de acte ...

 

 

Este o mare tampenie ce ti-ai spui cei de la biroul respectiv.

Spune-le doar sa iti faca contractul de vanzare-cumparare.Asta e cea mai simpla varianta pentru tine.

Pentru vanzator: il avantajeaza radierea si intocmirea contractului de v-c in Italia.

 

Din orice punct de vedere ... legea din Romania este mai ok!

Link to comment
Share on other sites

treaba e cam nasoala , azi am fost la un ghiseu de acte

 

 

2 la mana, proprietarul care probabil a platit impozit pe masina acolo , va plati impozit SI IN ROMANIA DIN DATA INMATRICULARII PE NUMELE LUI ACOLO ( adica daca el are masina de 5 ani , cand o trece aici in romania pentru a scoate fiscal , il pune sa plateasca impozit toti cei 5 ani, chiar daca el a platit impozit si acolo ) - Legea din romania...

 

 

 

mamaaaaa!!! asta cred ca e la mangleala, ori sunt aia prosti ori foarte prosti.....cum sa plateasca omul in Ro ca are masina in acte in Italia...pai poate omul era italian de origine, ce mai zice-au atunci? vezi vreun coleg care are PCR si poate te ajuta mai repede...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PCR= Pile, Cunostinte, Relatii

Edited by manolica1
Link to comment
Share on other sites

Este o mare tampenie ce ti-ai spui cei de la biroul respectiv.

Spune-le doar sa iti faca contractul de vanzare-cumparare.Asta e cea mai simpla varianta pentru tine.

Pentru vanzator: il avantajeaza radierea si intocmirea contractului de v-c in Italia.

 

Din orice punct de vedere ... legea din Romania este mai ok!

 

acelasi lucru ti l-am explicat si eu mai sus

 

daca faci contract de vanzare cumaprere pe romania la poltie in dosar iti cere fiscal de romania, ca sa scoata fiscal de romania trebuie sa o treca in primarie.

 

iar faza cu impozitul platit pe masina de italia este controversat si a fost dat si in ziare si a fost/este un mare scandal ... nu stiu daca doar aici aici in Nord sau oriunde in tara...

 

poate intre timp s-a schimbat. desi ma mir ca astia fac acte la greu.

Link to comment
Share on other sites

acelasi lucru ti l-am explicat si eu mai sus

daca faci contract de vanzare cumaprere pe romania la poltie in dosar iti cere fiscal de romania, ca sa scoata fiscal de romania trebuie sa o treca in primarie.

iar faza cu impozitul platit pe masina de italia este controversat si a fost dat si in ziare si a fost/este un mare scandal ... nu stiu daca doar aici aici in Nord sau oriunde in tara...

poate intre timp s-a schimbat. desi ma mir ca astia fac acte la greu.

 

-aici in Nord .... UNDE?

-faza cu impozitul platit pe masina de Italia ... nu e defel controversat. E platit sau nu! Se poate verifica aici dupa numarul de inmatriculare al masinii.

-nu se poate verifica on-line asigurarea masinii;

-sau vrei sa vanzi o masina inscrisa in Italia si nu stii cum?

Link to comment
Share on other sites

Pun aici doua posturi referitoare la problema asta ale unor useri de pe alt forum:

In Romania nu te intreaba nimeni de certificatul fiscal / certificatul de radiere de dincolo. Ai nevoie de contractul de vanzare cumparare, talonul masinii si cartea de identitate (acolo unde exista doar). La politie cand depui dosarul trebuie sa dai o declaratie pe propria raspundere ca ai distrus numerele de inmatriculare.

Eu am inscris in 2009 o masina pe care am cumparat-o in Romania de la un prieten care lucreaza in Italia si care a venit cu masina in tara. Am facut contract de vanzare-cumparare la un birou de acte auto, el a plecat in Italia cu actele masinii si numerele si a radiat-o. La radiere se mentioneaza pe cartea italiana ca este radiata pentru export. Prietenul trebuie sa trimita cartea masinii si certificatul de proprietate al masinii. Iti mai trebuie de la el, daca e rezident, copie dupa buletinul de Italia ca altfel iti cer la inmatriculare certificat fiscal. Faci la notar o declaratie pe propria raspundere ca masina a venit in tara pe roti condusa de fostul proprietar, scrii si ce numere a avut, iar numerele au fost retrase de autoritatile Italiene dupa radiere. Bafta.

Link to comment
Share on other sites

-aici in Nord .... UNDE?

-faza cu impozitul platit pe masina de Italia ... nu e defel controversat. E platit sau nu! Se poate verifica aici dupa numarul de inmatriculare al masinii.

-nu se poate verifica on-line asigurarea masinii;

-sau vrei sa vanzi o masina inscrisa in Italia si nu stii cum?

 

-suceava

-era vorba de impozit platit in romania pt o masina cu numere de italia

-nu ma interseaza asigurarea masinii

 

-deja esti penibil... daca aveam de vandut nu cred ca o ardeam pe forumuri ci eram la piata sa dau tepe. Scriu aici pt ca nu vreau sa fiu unul din care care iau teapa

 

Pun aici doua posturi referitoare la problema asta ale unor useri de pe alt forum:

In Romania nu te intreaba nimeni de certificatul fiscal / certificatul de radiere de dincolo. Ai nevoie de contractul de vanzare cumparare, talonul masinii si cartea de identitate (acolo unde exista doar). La politie cand depui dosarul trebuie sa dai o declaratie pe propria raspundere ca ai distrus numerele de inmatriculare.

Eu am inscris in 2009 o masina pe care am cumparat-o in Romania de la un prieten care lucreaza in Italia si care a venit cu masina in tara. Am facut contract de vanzare-cumparare la un birou de acte auto, el a plecat in Italia cu actele masinii si numerele si a radiat-o. La radiere se mentioneaza pe cartea italiana ca este radiata pentru export. Prietenul trebuie sa trimita cartea masinii si certificatul de proprietate al masinii. Iti mai trebuie de la el, daca e rezident, copie dupa buletinul de Italia ca altfel iti cer la inmatriculare certificat fiscal. Faci la notar o declaratie pe propria raspundere ca masina a venit in tara pe roti condusa de fostul proprietar, scrii si ce numere a avut, iar numerele au fost retrase de autoritatile Italiene dupa radiere. Bafta.

 

 

da stiu metoda... e ok si e corect problema e ca tu ii dai actele inapoi sa mearga sa si-o radieze dar nu mai ai nici o garantie ca el mi le trimite inapoi sa pot inscrie masina... ( vorbesc in cazul meu ) nu am de unde sa stiu ce fel de om e...

 

ideal e sa o radieze din italia si apoi sa o cumperi CEA MAI SIMPLA / SIGURA VARIANTA

Link to comment
Share on other sites

si sparge un 500 de euro pe drum de aiurea cu ocazia asta.. :)

 

si asta e-adevarat dar esti sigur, nu te doare capu' eventual se intelege cu vanzatorul sa mai scada ceva din pretul masinii, sa iasa mai ieftin cu drumul, altfel nu-i ramane decat sa aiba incredere ca respectivul ii va trimite actele dupa ce radiaza masina

Link to comment
Share on other sites

In Romania, legislatia in vigoare permite inmatricularea masinilor cu numere(permanente) straine.

Pe langa noianul de acte necesare inmatricularii unui autovehicul in Romania, mai ai nevoie de: documentele de inmatriculare eliberate de autoritatile straine, in original + placutele de inmatriculare.

 

Chiar nimeni nu si-a achzitionat si inscris in Romania autovehicul strain cu numere permanente?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.