Jump to content

Studiu despre anvelope... POLL


X X L

  

242 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Prin acest poll se doreste a se completa imaginea consumatorului de anvelope, mai exact a unui posesor de BMW, in sensul profilarii unor preferinte si orientari comerciale si nu numai.

 

va rog sa votati toate optiunile voastre din poll....

 

multumesc :hi:

Link to comment
Share on other sites

Continental am folosit in ultimele 5 veri si sunt foarte multumit, cat despre cauciucuri de iarna , nu tin neaaparat la marca , cat la profulul lor, sa fie cat mai adanc :D de exemplu am acum niste cauciucuri la passat made in norway ( parca ) ... sa mor de nu zici ca-s de tractor :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Votat Good year F1 assymetric,sunt la a-3-a vara cu ele pe masina,foarte aderente inca.Pe spate urmeaza sa le schimb .Am citit ca au scos un model nou de F1 Assymetric,voi merge pe aceas marca doar mai late pe spate.Pe masina am toate 4 225/45.17.

 

Recomand .

 

P.s .Mult mai buna aderenta cu suspensia sport pe masina.Probabil datorita balansului care il provoaca suspensia originala din fabrica,danseaza spatele in curbe unde cu suspensia sport statea ca pe sine.

Link to comment
Share on other sites

acum am sport maxx pe masina , amprenta pe franare destul de redusa , aderenta e buna totusi desi gradul de uzura e la 30 % spate , 50 % fata . LA anul ma gandesc sa testez noul model GY F1

am avut dunlop sp sport maxx...am dat o caruta de bani pe ele si se tocesc extrem de repede si neuniform.dunlop nu mai vreau in veci

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Continental ContiSportContact 3 sunt cele mai bune anvelope pe care le-am avut pe fosta masina ( 225 45 R17 ) Aveau o aderenta incredibila si pe asfalt uscat si pe ploaie.

Lucruri foarte bune am auzit si de Good Year Eagle F1 Asymmetric si sunt convins ca ar fi peste modelul mentionat mai sus dar nu le-am testat personal niciodata.

Pentru iarna cele mai bune din experienta proprie mi s-au parut Michelin Pilot Alpin PA2 .

Edited by bobyV
Link to comment
Share on other sites

Pentru iarna am luat noi la masina veche dunlop m3 205/50/16 foarte multumit de ele.

Pentru vara am luat pirelli 225/55/16 de asemenea foarte multumit. Este o diferenta foarte mare intre cauciucurile noi pirelli si cele care le-am dat jos de pe masina, sunt mult mai confortabile.

Pentru vara, la rotile pe 18 am luat matador 245/40/18 pe spate si sunt foarte foarte multumit. Sunt mai ieftine cu 3-400 sute de lei decat echivalent continental sau michelin si se comporta foarte bine. Din experienta mea am observat ca o pereche de cauciucuri noi "la buget" sunt mai bune decat cauciucurile "de marca" second hand. Iar cand zic buget nu ma refer la marci gen nixen,riken,sunny si altele, ci la unele precum kumho,nankang,matador, barum etc..

Link to comment
Share on other sites

Acum am Conti pe 245/45/R18 - Sport Contact 3E Runflat cu un rulaj de ~50.000km. Abia astept sa scap de ele. Doua dintre ele sunt deformate, probabil datorita "impacarii" rotilor runflat cu drumurile noastre, desi am avut grija la condus si nici offroad nu am facut cu masina. Din cauza deformarilor se echilibreaza greu rotile: stau la service si cate 30min pt o roata ca sa nu fie incarcata prea mult cu plumb, trebuie schimbata pozitia cauciucului pe janta de o gramada de ori pana se echilibreaza cat de cat.

Nu pot sa nu recunosc calitatile lor, aderenta foarte buna pe uscat si ud, siguranta la franare de urgenta. Anvelope bune insa problematice spre finalul duratei normale de utilizare.

Link to comment
Share on other sites

Am avut Michelin Alpin de iarna si au fost imbatabile. Pentru iernile din RO recomand Michelin Alpin. Toata flota de la firma a fost echipata cu Alpin si a rulat in toata tara pe vreme rea fara probleme.

Acum pe masina am Bridgestone Potenza de vara; echipare de fabrica run flat. Se comporta bine fata de fostele Matador pe cealalta masina sau BF Goodrich. Si la anvelopele de vara o sa incerc Michelin.

 

Florin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.