Jump to content

Studiu despre anvelope... POLL


X X L

  

242 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Salut, trebuie sa cumpar si eu niste anvelope de iarna, pentru Lexus: nu sunt runflat asa ca nu sunt sigur ce sa iau:

225 45 17 si 245 45 17;

ce imi sugerati, care sunt cele mai "safe" ca doar e RWD; merci

 

Dunloop wintersport 3d/4d

Link to comment
Share on other sites

mai mult o ĂŽntrebare decat review:

 

vreau sa-mi cumpĂŁr 2 anvelope noi(Goodyear Eagle F1 Asym) iar cand am sunat la magazin mi-au zis ca sunt fabricate in 2009, e prima data cand cumpĂŁr dar mi se pare exagerat ca au stat cauciucurile 4 ani prin depozit mai ales la prețul de 700 RON, are rost sa le cumpĂŁr?

Link to comment
Share on other sites

mai mult o ĂŽntrebare decat review:

 

vreau sa-mi cumpĂŁr 2 anvelope noi(Goodyear Eagle F1 Asym) iar cand am sunat la magazin mi-au zis ca sunt fabricate in 2009, e prima data cand cumpĂŁr dar mi se pare exagerat ca au stat cauciucurile 4 ani prin depozit mai ales la prețul de 700 RON, are rost sa le cumpĂŁr?

 

700 ron bucata ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Michelin Pilot Super Sport sau PS2 > Goodyear Eagle F1 Asym > Bridgestone Potenza > hankook ventus v12 evo

 

Michelin pilot sport: aderenta excelenta pe uscat si ud si, surprinzator, cele mai comfortabile.

 

Goodyear f1 asym: aderenta f buna uscat si ud, comfortabile, sidewall-ul moale, nu au precizie

 

Bridgestone potenza: aderenta medie, sidewall tare= foarte directe/precise. Mi-au placut f mult. Cam scutura.

 

Hankook v12: aderenta ok pe uscat, prost pe ud. Cand pierd aderenta nu sunt progresive de loc= nesatisfacatoare la condus sportiv. Sidewall moale= comfortabile. Profil fumos. Le vand pe ale mele :)

 

De iarna: dunlop winter sport m3 am avut pe ambele masini. Tractiune excelenta pe zapada, foarte progresive la limita, comfortabile. Nu am ce sa le reprosez.

 

Masina: 135i

Link to comment
Share on other sites

nu le cumpara, dot 2012 minim. Eu cu dot 2009 nici la jumatate de pret nu cred ca le-as mai lua, sunt PLASTIC

 

Ei na.. sunt plastic daca sunt din 2009 :)) O anvelopa de vara din clasa premium depozitata cum trebuie poate fi veche de 8 ani si are aceleasi performante ca si una veche de 1 an.

De regula, cele mai vechi de 4 ani au preturi reduse si chiar merita cumparate.. problema este ca nu poti sa stii in ce mod au fost depozitate.. cate anvelope au stat de-a lumgul timpului deasupra lor, daca iarna au stat in temperaturi ft scazute etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si eu am pe masina GoodYear Eagle F1 245/45 18 run flat. Sunt foarte multumit de ele. Problema e ca am avut pana si s-a taiat un cauciuc asa ca am pus niste SH pana imi gasesc altele noi.

Dar nu gasesc nicaieri in RO. :(((((

 

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

700 ron bucata ? :blink:

 

pai na, prețul cam asta e dimensiunea fiind 245/40/17

 

 

oricum pana la urma nu am gasit Goodyear si am cumparat Dunlop Sportmaxx RS cu DOT 2012 si sunt foarte multumit de ele, mai ales aderenta pe umed m-a impresionat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ei na.. sunt plastic daca sunt din 2009 :)) O anvelopa de vara din clasa premium depozitata cum trebuie poate fi veche de 8 ani si are aceleasi performante ca si una veche de 1 an.

De regula, cele mai vechi de 4 ani au preturi reduse si chiar merita cumparate.. problema este ca nu poti sa stii in ce mod au fost depozitate.. cate anvelope au stat de-a lumgul timpului deasupra lor, daca iarna au stat in temperaturi ft scazute etc.

:blink: serios ? de unde le scoti ?

durata de viata acceptata a unei anvelope este de maxim 4 ani, indiferent daca este folosita sau nu...

 

dupa aceasta perioada de viata, cauciucul isi pierde din proprietati, iar anvelopa din performante

 

orice anvelopa trecuta de 2 ani de la data fabricatiei, nu mai este considerata NOUA

Link to comment
Share on other sites

Experienta mea cu anvelopele pana acum:

 

VARA

 

- Michelin Primacy HP - 225/45/17 - non runflat - DOT 2008 parca, asa am luat masina cu ele - desi erau destul de vechi, mai aveau profil si am fost multumit de ele...aderenta foarte buna atat pe uscat cat si pe umed,zgomot redus la rulare

- Vredestein Ultrac - 225/45/17 - non runflat - aderenta bunicica, in special pe umed...dar cam zgomotoase la viteza

- GoodYear Eagle F1 - 225/45/17 - non runflat - profilul in V - aderenta destul de ok pe uscat, dar foarte rigide si zgomotoase...nu prea mi-au placut

- GoodYear Eagle F1 Asymmetric 2 - 225/45/17 - non runflat - cumparate noi - senzationale atat pe uscat cat si pe ploaie, extrem de silentioase si confortabile la drum, dupa ce avusesem inainte run-flat-uri, cand am trecut la astea simteam efectiv cum masina nu mai topaie si se lipeste de asfalt. Le recomand tuturor

 

IARNA

 

- Dunlop Wintersport M3 - 225/45/17 & 205/55/16 - non runflat - ca aderenta pe zapada sunt excelente, desi le-am avut numai pe bmw-uri fara tractiune integrala, nu m-au lasat niciodata la greu. Singurul lucru pe care pot sa-l reprosez ar fi ca fac galme incredibil de usor, la o groapa luata mai tare, gata apare o galma.

 

Pentru iarna asta cred ca voi ramane la Dunlop, insa 3D sau 4D....am scapat oarecum si de gropi asa ca stau mai linistit :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

incaltat proaspat cu Dunlop Sport BluResponse (DOT iunie 2013)... asa, de vara... primele impresii sunt la superlativ :twoup:

 

revin cu eventuale remarci, pozitive sau nu, dupa mai multi km

 

pt iarna tot Dunlop, Winter Sport 3D, deja trecute prin toate incercarile posibile => impecabile, dar cam zgomotoase :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Imi pastrez parerea, DUNLOP :sick:. Avem in familie opel luat de nou cu anvelope dunlop noi(logic), iar sapt trecuta le-am schimbat cu conti sh. Pai este diferenta imensa intre dunlop noi si conti sh, apai sa fi fost conti noi.

 

Cred ca ar merge multi selection la poll.

 

Ce am avut pe opel erau foarte zgomotoase, poate astea mai noi sa fie ma ok, dar tot nu imi arde de experimente.

Link to comment
Share on other sites

Continental pe E90

Vara-contipremiumcontact 2

Iarna-contiwintercontact TS830

Pe cealalta masina bridgestone potenza un set si acuma am trecut pe turanza

Continentalurile sunt cauciucurile cu cea mai buna aderenta pe care le-am folosit vreodata, si de iarna si de vara

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Eu recomand Michelin, am avut Dunlop si dupa jumatate de an am fost nevoit sa le schimb ca ajunsese la semn, s-au tocit foarte repede(bine, am avut si un mers destul de agresiv in aceea perioada). Ele ca anvelope sunt de nota 10 : sunt eficiente la franare, eficiente pe umezeala, stabilitate in curbe, etc. Poate la un mers normal sa te tina si 5 ani.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.