Jump to content

sfaturi Polish Faruri


cip 5.20D

Recommended Posts

Imi poate da cineva cateva sfaturi...

vreau sa-mi polishez singur farurile..Am pasta polish faruri..discuri cu bureti cu puf..etc + bormasina cu viteza reglabila..

Stiu ca nu trebe sa tin mult timp in acelasi loc..

Alte sfaturi..???

Precizez ca farurile sunt Doar matuite fara zgaraieturi...

Thx..

Link to comment
Share on other sites

la mine Xerapol nu a dat rezultate.. cel mai ok a iesit cu polish 3M abraziv+final (se vinde la gramaj in magazinele cu vopseluri auto) apoi am dat cu Sonax Extreme pentru protectie.

slefuirea am facut-o in ordine cu 1000,1500,2500,3000

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

apa multa.

smirghel 2000

smirghel 3000

polish dat cu buretele sau cu blana de capra

lac pt protectie , ca altfel or sa se matuiasca iar mai ales daca speli cu spuma activa

Ce lac sa folosesc.. ???

Am facut doar un far a iesit ceva, se cunoaste, ( si-a revenit cca 30% )dar nu sunt multumit.. oricum nu am insistat 10...15 min cu bormasina cu acumulator cu viteza max de rotatie 500 rpm. Slabuta..

Fara sa dau cu smirgher 2000..

Am dat cu Scrach Free luat din Cora Pantelimon..32 ron avea eticheta cu faruri polishate..si este foarte fin,,( mai fin ca si Cif..la granulatie.)

Link to comment
Share on other sites

Am reluat operatiunea

Am dat cu smirgher 1500 + apa..10 min si insistat pe anumite zone..

Am polishat putin

Am dat cu smirgher 2000 + apa..10 min si sters cu laveta..

Rezultatul este f bun si-au revenit 70 %

AM polishat cu 30 min fiecare far si au iesit ca noi..

ACUM IMI TREBUIE LAC de unde naiba iau si ce natie de lac sa dau ???? si cum sa dau cu pensula sau pulverizat..

Dupa LACUIRE cred ca ar mai trebui un polish..??!?!?!?

Are cineva Ideie..??

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am polishat farurile prin primavara si arata ca noi, singura lor protectie fiind o mana data in graba cu ceara Sonax Extreme.. nu stiu de ce te aventurezi cu lacuirea, daca le face mai mult rau decat bine?

cred ca mai sigura si mai rapida ar fi o folie de protectie in locul lacului sau in loc de polish traditional sa folosesti ceva dedicat cum e Plast X de la Meguiars

Edited by bzk
Link to comment
Share on other sites

Pai daca refaci in fiecare an polishurile ce mai ramane de plastic ? Plus ca se matuiesc mult mai repede dupa un polish, nu mai tin ca la inceput.

 

Am in plan saptamana asta sa merg la un polish la faruri si sa imi pun folie Venture Shield. Garantie mi-au zis ca este de 10 ani la folie, dar ca ele ar fi garantate pe viata...

 

Cica ar fi material identic cu ce se pune pe elicea elicopterelor care zboara prin desert...acuma nu stiu, dar la 10 ani garantie ii mega ok.

 

Pe aici ( Timisoara ) se fac ~350 ron, mai caut sa vad poate gasesc mai ieftin :)

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

In functie de gravitatea matuirii plasticului trebuie sa decizi cat de jos mergi cu granulatia la wetsanding , eu in general nu am coborat sub 1000 , si de cele mai mult ori am folosit maxim 1500

 

Wetsanding cu granulatie :

 

- 1500 grit

- 2000 grit

- 2500 grit

 

Cu apa din belsug si eventual in atomizatorul cu care mentineti uda zona sa puneti si un strop de sampon auto , avand in vedere ca se numeste wetsanding suprafata trebuie udata absolut continuu , altfel o sa zgariati farul rau si o sa va chinuiti si mai mult sa corectati

 

Procedeul corect : cu fiecare granulatie se lucreaza atat de mult cat este necesar nu exista un termen fix , trebuie matuit pana farul este uniform si curatat peste tot , asta poate sa dureaza 10 min poate sa dureze 20 de min in functie de duritatea plasticului .

 

Dupa wetsanding aveti nevoie de o masina de polish orbitala sau rotativa , pasii sunt :

 

- polish compound ( cel mai abraziv ) pe cutting pad - 1 sau 2 treceri dupa nevoie

- polish mediu / finish pe pad mediu sau de finish - 1 sau 2 treceri dupa nevoie

 

La final este indicat sa aplicati 1-2 straturi de sealant pentru a conferii protectie suprafetei .

 

Nu mai aruncati banii pe porcarii retardate pe care le gasiti in supermarket sau solutii miracol care ca prin minune inlatura matuirea , pentru a rezolva problema trebuie intervenit mecanic asupra suprafetei ( wetsanding )

 

 

LE : wow 350 ron pentru un set de faruri , si eu ceream 80 ron si oamenii incercau sa mai negocieze :rolleyes:

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

fara folie cam 100ROn este, folia este partea mai scumpa...la fel de bine iti poti cumpara tu folia si vei iesi mai ieftin de 350Ron, gasesti folie la $20-$30 pe ebay...aia cu 120Eur mi se pare scump, si eu gasisem cu 700Ron ca folosesc nu stiu ce folie ceramica, bla, bla...ca tine 1000 de ani...nu tin masina atat de mult incat sa merite, 5 ani pe care ii ofera 3M sunt arhisuficienti :)
Link to comment
Share on other sites

polishul ete o prostie pentru faruri

cauta la firma LECHLER acest produs-policarbonat lichid pentru faruri.acesta se da la pistol .

se slefuieste cu 320 cu orbitala pana se ia stratul vechi de protectiv,2.freci cu 500 si dupa cu 800 tot cu orbitala,dupa care se mascheaza farul si se da acest produs la pistol.farul iese identic ca cel nou.eu am facut sute de faruri cu acest produs.

PS. sa nu freci cu apa si cu smirghel mai fin de 800 ,ca se nu se exfolieze.

Link to comment
Share on other sites

La e46 cred ca nu se mrit polishat.Cumperi sticle noi de faruri costa 340 ron ambele sticle si paractic ai faruri ca si noi.Eu am cumparat sticle Depo cu 168 ron bucata.Calitatea este foarte buna.Pana acum nu am vazut nici o diferenta fata de cele OEM
Link to comment
Share on other sites

Acuma am 2 optiuni se pare pe timisoara de polish + VentureShiled:

 

-1 firma care mi-a pus si LLumar pe geamuri ( 7 ani garantie ) si is foarte multumit de cum lucra - 350ron toata treaba, doar ca au personalul in concediu si numai peste 2 saptamani ma pot programa.

 

-2 firma care mi-au cerut 560 ron :|

 

Oare sticla OEM cat ar veni ? Ideea e ca oricum si daca as lua altele as vrea sa pun folie pe ele, si atunci credca e mai convenabil polish+folie decat cumparat noi +folie

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1.Decat sa dai 350 polisch+folie mai bine sticle noi fara nici o folie sau folie originala BMW care nu este scumpa

2Sticele originale 700 ron dar nu cred ca se merita.Cele DEPO sunt foarte bune plus ca am observat ca parca nu au lac pe ele sau altceva.(parerea mea personala cred ca sunt mai bune ca cele Bosch,eu in principiu fiind adeptul originalului)

Link to comment
Share on other sites

post-55086-13457116019147_thumb.jpg

Toti is zmei :)) Mai zmei ca Zmeii...

 

Poi decat sa dau cat imi cere ala 560, mai bine iau o pereche de sticle... Tin oare vreo 2-3 ani pana sa se matuiasca iara ? Ma refer la cele Depo

 

 

Sent from ĂŻÂŁÂż New iPad using Tapatalk

Edited by Dr.Cipry
Link to comment
Share on other sites

Cu siguranta.Eu am cumparat de la un magazin de piese auto din Pitesti cu 168 bucta.(vin si cu garnitura ,dar u nu am schimbat garnitura)

 

Sticle Depo + folie protectie BMW reperul 2.Eu pe sticle Depo am dat 168 la un magazin de piese din Pitesti

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/318d-M47/LHD/N/2002/september/browse/lighting/headlight/

Link to comment
Share on other sites

La a mea(alta marca), le-am polishat singur, cu pasta 3M si smirghel de 2000, fara sa mai pun folie.

De 2 ani, arata impecabil (nici nu am mers mult cu masina), pentru 20 lei cat am dat pe materiale, eu zic ca e ok.

Fostul propietar daduse cu lac farurile, sa arate ok la vanzare, dar in cateva luni deja erau galbene si scorojite, nu se mai vedea nimic pe drum seara, zici ca aveam lumanari pe post de faruri.

O poza cum erau inainte si dupa... parerea mea e ca merita facute acasa sau macar incercat inainte de a lua alte sticle.

 

http://smeralda.ro/poze/faruri%20polisate1.jpg

Link to comment
Share on other sites

La a mea(alta marca), le-am polishat singur, cu pasta 3M si smirghel de 2000, fara sa mai pun folie.

De 2 ani, arata impecabil (nici nu am mers mult cu masina), pentru 20 lei cat am dat pe materiale, eu zic ca e ok.

Fostul propietar daduse cu lac farurile, sa arate ok la vanzare, dar in cateva luni deja erau galbene si scorojite, nu se mai vedea nimic pe drum seara, zici ca aveam lumanari pe post de faruri.

O poza cum erau inainte si dupa... parerea mea e ca merita facute acasa sau macar incercat inainte de a lua alte sticle.

 

http://smeralda.ro/poze/faruri%20polisate1.jpg

Idem...

Intai acasa si apoi daca nu-ti place..cumpara...

Acum sunt multumit..e munca mea..

Aseara am iesit sa vad cum se vede...Parca s-au aprins Nocturnele asa de bine lumineaza acu..

Imi mai trebe un polish la 1500 / 2000 rpm..ca sa fiu si mai multumit + reglajele ca le am rupte pe toate 4. :)

SI kitu de reglaj faruri am gasit la 80 / far din plasticul original BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.