Jump to content

Schimbare bujii BMW E90 320d


Alex_wly

Recommended Posts

Parerile sunt impartite. Si eu stiu ca tot cu motorul incins se desfac, din cauza dilatarii mai mari a aluminiului (chiulasa) fata de otel (bujia). In plus, recomand deblocarea bujiei printr-o usoara strangere de cateva grade. Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

eu personal am schimbat bujiile acum o saptamana ,masina are 190.000km...ma steptam sa se desfaca greu dar nu am avut probleme.am pus bujii marca beru +releul(schimbat in service)ptr ca pozitia este foarte incomoda ptr acesta.odata cu asta am curatat galeria care nu era asa de murdara la cati km are si o inspectie la renumitii paletii de pe galerie.garniturile erau ok si nu le-am schimbat.nu este greu de facut operatiunea,trebuie putina atentie si ceva scule....cam atat

galeria e originala a masinii??/ ca si eu am paletii dar de 30000 de km nu i-am verificat :( si nu cred ca mai apuc iarna asta sa ii verific. ultima data erau ok

Link to comment
Share on other sites

sal. Tocmai ce am schimbat la mine, bujiile si releul. S-au desfacut OK cu exceptia uneia din ele(cea dinspre parbriz) a iesit ceva mai greu. Mi-a zis mecanicul ca i-a dat ceva emotii. Celelalte trei s-au desurubat normal. A zis ca nu trebuie sa fie neaparat motorul rece. Le-a dat cu ceva vaselina pe cele noi cand le-a bagat in gauri. La releu s-a chinuit sa-l dea jos ca e ascuns prin partea stanga si e foarte incomod de umblat la el. Imi mai ramane sa schimb si pompa auxiliara de apa pentru incalzire, e singura eroare ce mai da pe tester!

 

BTW. Am schimbat cauciucurile si mi-au ramas 4 jante de tabla(16") plus capace aproape noi de BMW E90. Pe doua din jante am montat doua cauciucuri de vara COntinental Sport Contact RunFlat, 205/55/R16. Astea 2 inca mai pot fi folosite si mai au vreo 2(3)mm pana la semn. Jantele plus capace plus cauciucuri de iarna(cauciucuri ce le-am pastrat), toate astea le-am cumparat de la Robert_TAU acum o luna de aici de pe forum. Initial am zis ca le montez cu tot cu jante de tabla, dar m-am razgandit si vreau sa-mi iau in primavara ceva jante si cauciucuri pe 17" Pentru cei interesati pot pune poze sau eventual imi voi deschide un topic dedicat!

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...
are cineva idee unde sunt bujiile la bmw e90? asi vrea sa le schimb io ca cel care mi'a puso pe testar mi'a cerut 90e pt montajul lor... (pe testar a iesit ca sunt arse).. ceva poze va rog!
Link to comment
Share on other sites

Cam greu de verificat acel modul de bujii. Nu este un releu clasic, asa cum crede lumea, este un modul electronic care alimenteaza bujiile cu impulsuri, pulsuri, pwm, habar n-am exact.

Teoretic cred ca poti sa-l verifici pacalind cumva ecu-ul cu o temperatura scazuta si masurand semnalul de la bornele fiecarei bujii dar asta inseamna implicit galerie demontata, astfel incat e mai usor sa verifici daca bujiile sunt bune si prin eliminare se poate da un verdict asupra modulului de bujii.

Edited by djtaotao
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Foarte putin prababil sa fie toate 4 bujiile arse. Daca testerul zice asta, atunci sigur e modulul de bujii. Bujiile le schimbi doar daca dai galeria de admisie jos. Modulul/releul de bujii nu se mai repara, il cumperi nou pe Beru. Si bujiile la fel noi, dar recomand firma NGK. Spor.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.